Hangi program dilini öğrenmeliyim?

6- İş hayatında bu diller ne gibi şeyler yapmakta kullanılıyor?
-Program yapmana yarıyor :) Bu soruyu biraz daha detaylı sorman lazım.
Yani demek istediğim şu program yapmana yarıyor ama bu adamlar her gün program mı yazıyor yoksa program üzerine güncellemeler falan mı yapıyorlar. Sırf program yazsa adamların işi kalmaz ki o yüzden sordum 😀.
Python güzel dil ama çok üst seviyede. Bize biraz daha manuel lazım. :D İngilizce yazar gibi kod yazıyorlar.
Üst seviyede olduğunu sizden duydum. Çoğunluk genelde python en kolay dil diyordu forumda. İlk başta %60'ı falan python başla yazıları görmüştüm.
4 sene önce bir stajyerim vardı :D Gidip gelip abi keylogger yazalım derdi :D Onu Web App yazmaya yönlendirmek zor olmuştu :) İnsan piyasaya girince şekil almaya başlıyor.

Mantık olayına gelince algoritmanın bir öğreti olduğunu düşünüyorum. Zaten kod yazdıkça algoritma yaklaşımı da oluşur. Yeter ki ne yazacağına sen karar verme :D Nede olsa insan kendine kıyak geçmeyi sever.
Web tasarıma çok yönelme olduğundan piyasası düşmüştür diye hiç yeltenmedim. Yoksa site tasarlamakta güzel geliyor.

Web tasarıma çok yönelme olduğundan piyasası düşmüştür diye hiç yeltenmedim. Yoksa site tasarlamakta güzel geliyor.

Web App derken sadece siteden bahsetmemiştim :) Online oyun tasarlamaya karar verirsen Web Service yazman gerekecektir. Hatta Web Assembly ile unity için yazdığın oyunları browser üzerinde de çalıştırabiliyorsun. Başka oyun motorları da destek veriyordur belki. En nihayetinde bilgisayar kaynaklarına (Akıllı telefonları da katabiliriz) düşük seviyede erişmeni gerektirecek bir uygulama yazmıyorsan Web App öneririm. Tabi ki bütün bu yazdıklarım ileri aşamada. Önce bir başlangıç yapman lazım.

Bu arada başlangıç için python önermiyorum çünkü piyasada aktif olarak kullanılan dilleri oranlarsan C syntax diller exici bir üstünlüğe sahip.

Merhabalar. Programlama dili öğrenmek istiyorum ama forumlardaki konulara baktığımda kafam karıştı. C ile başla diyenler var, C# diyen var, phyton diyen var, C++ diyen var. Benim sorum şu: Web tasarım hariç, programlama ve yazılım konularını genel olarak hepsini kapsamlı bir şekilde (oyun olsun, yazılımlar olsun hepsini yani aklınıza ne geliyorsa) öğrenmek istiyorum. Bunun için;
1- Programlama konusunda ilk hangi dili öğrenmeliyim, ilk dili öğrendikten sonra hangi diller ile devam etmeliyim?
2- Programlama dilleri için ders kaynaklarını nerede bulabilirim?
3- Yazılım konusunda ilk hangi dili öğrenmeliyim, ilk dili öğrendikten sonra hangi diller ile devam etmeliyim?
4- Yazılım dilleri için ders kaynaklarını nerede bulabilirim?
5- Bu dilleri öğrendikten sonra neler yapabilirim?
6- İş hayatında bu diller ne gibi şeyler yapmakta kullanılıyor?
1-Android platformu için Java veya Kotlin öğrenebilirsin. Hiç fark etmez hangisi olduğu. PC kısmına gelince, Python en basit programlama dili olarak birçok kişi tarafından kabul görüyor ve sayısız kütüphanesi ve kaynağı var. Benim tavsiyem bu olur.
2- Youtube üzerinde ücretsiz, hem İngilizce hem Türkçe birçok kanal var istediğin dili aratırsan çıkacaktır veya Udemy platformu üzerinden yine istediğin dil için, yorumları okuyarak kurs satın alabilirsin. Ayrıca kitapçılarda birçok dil için, örnek anlatımlı kitaplar da mevcut.
3-İlk hangi dil diye bir şey yok. Mesela dersin ki, "ben mobil platformlara uygulama yapacağım." Buna göre seçeneklerini değerlendirir ve seçersin. Şu an en popüler mobil için Java veya PC için C# çok popüler.
4-Öncelikle bir programlama dilini öğrenmeden önce "Algoritma" terimini iyice öğrenmen ve "nasıl algoritma kurulur ?" bunu öğrenmen gerekir.
5-İnternetin olduğu her alanda, yazılım ile bir şeyler yapılabilir. Senin de dediğin gibi, oyun, chatbot, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformları, Yemek Sepeti gibi markaların siteleri ve mobil cihaz uygulamaları, Unity veya Unreal Engine gibi oyun motorları gibi sayısız örnek yapılabilir. Yani yazılımı işe dönüştürme hedefin varsa, önce iyice temelleri öğrenmeli, sonra kendi zevklerini bulup, ona göre bir alana yönelerek, program yazman gerekir.

Ingilizce bilmiyorsan once Ingilizce. Turkce kaynaklarin hepsi cöp.
Basladigin dil farketmez, populer dillerden birini sec. Programlama ogreniyorsun, dil degil. Ilk basladigin dilin tek amaci sana temel konseptleri ogretmek. O yuzden syntaxi basit Python en mantiklisi bana gore. Ama tutup JavaScript ile baslasan da hic problem degil. 1000 km lik yolun ilk 2 km sini hangi vasita ile gittiginin uzun vadede hic onemi yok. Bu da o hesap.

C# ile işletim sistemi yazılır :)
Bunu Windows form ile mi yapacaksın :D Şaka bir yana yazılabilir ama meşakkatli. Çekirdeğe ihtiyacın var ilk olarak, sonra sensörler vs. Roma bir günde kurulmadığı gibi, Windows'da çat diye bugünlere gelmedi, ilk başta MS-DOS sonra Windows falan.
Bence ilk olarak programlama zekanı geliştirmelisin. Meslek Lisesi'nde Bilgisayar bölümünü okuyup kod yazamayanlar var. Sonrasında hangi dili öğrenirsen öğren çorap söküğü gibi geliyor kodlama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu windows form ile mi yapacaksın :D Şaka bir yana yazılabilir ama meşakkatli. Çekirdeğe ihtiyacın var ilk olarak, sonra sensörler vs. Roma bir günde kurulmadığı gibi, Windows'da çat diye bugünlere gelmedi, ilk başta MS-DOS sonra windows falan.
Bence ilk olarak programlama zekanı geliştirmelisin. Meslek Lisesi'nde Bilgisayar bölümünü okuyup kod yazamayanlar var. Sonrasında hangi dili öğrenirsen öğren çorap söküğü gibi geliyor kodlama.
Aynen öyle bir tecrübe lazım mesela ben şunlara bakıyorum ilk işlemci c4004 :D frekans nedir ne işe yarar veya diğer özellikleri ve ingilizce bildiğim için hafif kolaylıgıda oluyor tabiki.

Şöyle bir chart vardır;
mMQyk4.png

1-Android platformu için Java veya Kotlin öğrenebilirsin. Hiç fark etmez hangisi olduğu. PC kısmına gelince, Python en basit programlama dili olarak birçok kişi tarafından kabul görüyor ve sayısız kütüphanesi ve kaynağı var. Benim tavsiyem bu olur.
2- Youtube üzerinde ücretsiz, hem İngilizce hem Türkçe birçok kanal var istediğin dili aratırsan çıkacaktır veya Udemy platformu üzerinden yine istediğin dil için, yorumları okuyarak kurs satın alabilirsin. Ayrıca kitapçılarda birçok dil için, örnek anlatımlı kitaplar da mevcut.
3-İlk hangi dil diye bir şey yok. Mesela dersin ki, "ben mobil platformlara uygulama yapacağım." Buna göre seçeneklerini değerlendirir ve seçersin. Şu an en popüler mobil için Java veya PC için C# çok popüler.
4-Öncelikle bir programlama dilini öğrenmeden önce "Algoritma" terimini iyice öğrenmen ve "nasıl algoritma kurulur ?" bunu öğrenmen gerekir.
5-İnternetin olduğu her alanda, yazılım ile bir şeyler yapılabilir. Senin de dediğin gibi, oyun, chatbot, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformları, Yemek Sepeti gibi markaların siteleri ve mobil cihaz uygulamaları, Unity veya Unreal Engine gibi oyun motorları gibi sayısız örnek yapılabilir. Yani yazılımı işe dönüştürme hedefin varsa, önce iyice temelleri öğrenmeli, sonra kendi zevklerini bulup, ona göre bir alana yönelerek, program yazman gerekir.
Yapmak istediklerimi karar veremediğim için program ve yazılım genel olarak dedim ama şöyle söyleyeyim: Daha çok android uygulama ve program ile bilgisayar ortamı uygulama ve program ile andoid ve pc için oyun dili öğrenmek istiyorum. Sanırım yine aynı yola çıktı dediklerim ama belki daha açıklayıcı olmuştur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı