Hangi programlama dili öğrenilmeli?

DeepBluee3

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Sizden sorularıma tavsiye veya cevap rica etmeden önce durumumu özetlemek istiyorum. Öncelikle programlama dili olarak Java biliyorum. Biliyorumdan kastettiğim aslında OOP mantığıyla küçük ölçekli uygulamalar yazabiliyorum ve dilin temel işlevi ve mantığına teorik olarak hakimim yalnız bir piyasa tecrübem yok. Ayrıca 1 yıl boyunca zorunlu istihdam(askerlik) edildiğim bir kamu kurumunda canlı bir otomasyonda PL/SQL kullandım. Ayrıca Udemy üzerinden MSSQL ile ilgili birçok kurs tamamladım ve küçük ölçekli çalışmalarım oldu yani bilgi sahibiyim diyebilirim. Bu alanda diploma sahibi ve bu işlerin daha temel işleyiş yapıları hakkında da bilgi sahibi olmama rağmen birçok iş başvurusundan eli boş döndüm. İş bulmak adına web teknolojilerine yönelmek istiyorum ama bu konuya biraz yabancıyım, yabancıdan öte fransızım. Şimdi sizden değerli cevaplarınızı veya tavsiyelerinizi öğrenmek adına sorularımı yazıyorum.

1- Bu bildiklerim web alanında bir işe yarar mı hangi teknolojileri öğrenirsem bunları tamamlamış olurum?
2- Internette çok aramama rağmen şunun cevabını bulamadım. Js, PHP, ASP.NET bunlar temelde aynı işe yarayan diller mi ve web programlamadaki yerleri nedir?

Zaman ayırıp okuduğunuz ve verdiğiniz değerli cevaplarınız-tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar.
Sizden sorularıma tavsiye veya cevap rica etmeden önce durumumu özetlemek istiyorum. Öncelikle programlama dili olarak Java biliyorum. Biliyorumdan kastettiğim aslında OOP mantığıyla küçük ölçekli uygulamalar yazabiliyorum ve dilin temel işlevi ve mantığına teorik olarak hakimim yalnız bir piyasa tecrübem yok. Ayrıca 1 yıl boyunca zorunlu istihdam(askerlik) edildiğim bir kamu kurumunda canlı bir otomasyonda PL/SQL kullandım. Ayrıca Udemy üzerinden MSSQL ile ilgili birçok kurs tamamladım ve küçük ölçekli çalışmalarım oldu yani bilgi sahibiyim diyebilirim. Bu alanda diploma sahibi ve bu işlerin daha temel işleyiş yapıları hakkında da bilgi sahibi olmama rağmen birçok iş başvurusundan eli boş döndüm. İş bulmak adına web teknolojilerine yönelmek istiyorum ama bu konuya biraz yabancıyım, yabancıdan öte fransızım. Şimdi sizden değerli cevaplarınızı veya tavsiyelerinizi öğrenmek adına sorularımı yazıyorum.

1- Bu bildiklerim web alanında bir işe yarar mı hangi teknolojileri öğrenirsem bunları tamamlamış olurum?
2- ınternette çok aramama rağmen şunun cevabını bulamadım. Js, PHP, ASP.NET bunlar temelde aynı işe yarayan diller mi ve web programlamadaki yerleri nedir?

Zaman ayırıp okuduğunuz ve verdiğiniz değerli cevaplarınız-tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Merhabalar veri tabanı bilginiz web programlama kısmının back-end kısmında size faydası olacaktır.
2.sorunuzun cevabı JavaScript istemci bir dil öncelikle istemci nedir sorusunun cevabını vereyim.

Bir ağ üzerinde, sunucu bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı bilgisayarlarıdır. Bilgiye erişim yetkileri sunucu tarafından belirlenir. Eğer bir bilgisayardan ınternete bağlanılarak web siteleri ziyaret ediliyorsa o bilgisayar istemci(Client) bilgisayardır. Yani istemci bilgisayarlar sunucu bilgisayarlara bağlanarak onlardan bilgi alırlar.

PHP ASP.NET veritabanı kısmı için kullanılıyor. Örnek olarak siz hastaneden randevu alırken bilgileriniz veri tabanına kaydediliyor b amaç için kullanılıyor JavaScript hem ön yüz (front-end) hem back-end kısmında kullanılmaktadır.

Java temelin de var, ben sana Java Spring'i önereyim. Piyasadaki çoğu firma (web tabanlı) Spring kullanıyor. Eski teknolojiler kullanan firmalar da zaten yeni projelerinde bunlarla iş yapıyor.

Database bilginin olması çok büyük artı.

PHP, .Net ile backend yazabilirsin detay vermeyeyim arka tarafla ilgilenirsin. (Web Servisler, Database işlemleri vs). Bunu zaten temelin olan Java ile de yapabilirsin ama. Konseptler aynı syntaxlar farklı. PHP kullandım o da gayet rahat gelmişti.

Hepsiyle ufak tefek bir şeyler yapmış olman tabii ki yararına. Çok kaynak var, çok bilgi var.
Araştır araştır araştır. Bitmiyor çünkü teknolojiler, konseptlere aşina olmanı tavsiye ediyorum. Mikroservis mimarisi, restful servisler ; akışı iyi anlamak gerek. Konsepti anlarsan bildiklerini koda dökmek tahmin ettiğinden daha kolay :)

Son düzenleme:
Ustte Java - Spring onerek arkadasa katiliyorum.

Yalniz Java - Spring genelde kurumsal projelerde tercih edilir ( ulkemizde ), onlar da personel almak icin diplomaya bakarlar.

Henuz web teknolojilerine pek de asina degilken C# ve .NET tarafindan ilerlermek de senin icin mantikli. Cunku hem ulkede daha fazla is potansiyeli var hem de kurumsal olmayan firmalarda da cokca tercih ediliyor.

Yani atiyorum Turkiye'nin en buyuk 10 bankasinin 10 tanesinde de Java teknolojileri kullaniliyor.
Ama Ozkan Yazilim'da cok buyuk ihtimalle .NET kullaniliyor. Bence bu alanda kendini gelistirip Ozkan Yazilim'da isi ogren, sonra bir sonraki isinde daha kurumsal bir yere gec.

Zaten syntax da benzer.

Python, nodejs bilen insanlar da benzer problem yasiyorlar Turkiye'de. Diplomasiz personel alacak yerler bu tarz teknolojileri zaten kullanmiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı