Hangi programlama dili öğrenilmeli?

C ile genel algoritma bilgisi C++ ile nesneye yönelik programlama ve HTML CSS ile temel web öğretmişler.

Akademik eğitimin nasıl olması gerektiği bir uzmanlık alanım değil ama günümüzde Türkiye'de bile 1. sınıfta C ile başlayıp ardından veri yapıları ve algoritmalar işleyen üniversiteler varken gayet güzel bir yol izlemiş üniversiten bence. Acaba sakıncası yoksa hangi üniversitede okuduğunu öğrenebilir miyim?

1. sinif ogrenciye HTML ve CSS ogretmenin hic bir mantigi yok.
Universite egitimi boyunca hic bir dersin amaci herhangi bir programlama dilini ogretmek olmamali. Baska bir konsepti ogretmek icin programlama dili kullanilir yalnizca, o kadar. Dilleri ve teknolojileri ogrenciler kendi kendilerine ogrenir gerektiginde.

1. sinif ogrenciye HTML ve CSS ogretmenin hiçbir mantigi yok.
Universite egitimi boyunca hiçbir dersin amaci herhangi bir programlama dilini ogretmek olmamali. Baska bir konsepti ogretmek için programlama dili kullanilir yalnizca, o kadar. Dilleri ve teknolojileri ogrenciler kendi kendilerine ogrenir gerektiginde.

HTML CSS diğer pek çok dillden (C, C++, C#, Python, Java, JavaScript) farklı bir konsept farklı bir dildir(HTML bir yazılım dili bile değilken).

Ayrıca algoritma mantığındanda tamamen uzak iki dildir. Özel Framework'ler kullanmadığınız müddetçe ne for döngüleri ne de if else yapıları vardır.

Özellikle JavaScript ile cross platform mantığı alternatifsiz olarak(bana göre) günden güne yükselirken standart algoritma mantığından uzak, görsel programlama mantığına hizmet eden bu dilleri bilgisayar mühendisliğine giriş gibi gereksiz dersler yerine ya da C ile veri yapıları veya algoritmalar gibi ağır konuların yerine 1. sınıfta öğretilmesi, başka bir deyişle 3. sınıftaki yeriyle yer değiştirilmesi çok daha mantıklıdır.

Ki bunları sadece ben söylemiyorum. Bunla ilgili dünyaca önde giden bazı üniversitelerinde zamamında kullandığı yada hala kullanılan pek çok eğitim modeli vardır.

C ile genel algoritma bilgisi C++ ile nesneye yönelik programlama ve HTML CSS ile temel web öğretmişler.

Akademik eğitimin nasıl olması gerektiği bir uzmanlık alanım değil ama günümüzde Türkiye'de bile 1. sınıfta C ile başlayıp ardından veri yapıları ve algoritmalar işleyen üniversiteler varken gayet güzel bir yol izlemiş üniversiten bence. Acaba sakıncası yoksa hangi üniversitede okuduğunu öğrenebilir miyim?
özelden yazıyorum
bu forumda özelden konuşma yok galiba😀

Yeni konular

Geri
Yukarı