Hangi Programlama Dili Seçilmeli?

Hangi Program Dilini Seçmeliyim?

• JAVA

Oy: 3 18,8%
  • C++

• C#

Oy: 4 25,0%
  • Pyhton

• C

• PHP

Oy: 0 0,0%
  • SQL

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    16

Furkan Görür

Kilopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
Borsa
Merhaba arkadaşlar. Yaşım 17. Erkenken programlama dilini öğrenip ileride hayatımı yaşamak istiyorum. Zaten artık teknoloji konuşuyor. Şimdi benim hedefim Microsoft, Apple,Facebook, Twitter, Youtube, Google gibi şirketlerde çalışmak istiyorum. Hangi program dilini öğrenmeliyim ? Ve ileride proje yapacağım. O program diline göre. Şimdi 2 saattır araştırma yapıyorum, kafam cok karıştı. Java, C++, C# sabah pyhton diline başladım, sonra araştırma yaptım ve phyton diline başlamayın gibi bir yazılar gördüm. Geri bıraktım. Yani ne yapmalıyım, geleceğin işini elde etmem için ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce temel bilgileri öğren. Hangi alanı seçiceksinde hangi dili istiyorsun. Soruda alanıda sormalı yada alanını söyleyip dil istemeliydin. Buradanda yazılım, algoritma, temel bilgisayar bileşenleri, elektronik konularında bilginin olmadığı belli oluyor. Hele ileride proje yapacağım demenden moralimi bozdun. Önce donanım, elektronik, transistör, algoritmayı öğren daha sonra yazılım hakkında araştırma yap daha sonra gelecek gördüğün ve yapmak istediğin alanı seç. Alanına göre dil seçersin. Bu tip soruları görünce ve şunu öğren diyenleri görünce tansiyonum çıkıyor.

Erkenken programlama dilini öğrenip ileride hayatımı yaşamak istiyorum.
Birçok yazılımcının bir çiftlikte huzur içinde çiçek böcek ve me mö sesleri arasında yaşama hayali olsa da çoğunlukla bu mümkün olmuyor. Tahiroğlu üstadın bloğundaki şu makalede muhammed c. tahiroğlu — Yazılımcının Çiftlik Hayali bahsi geçen üstad yazılımcı hariç ama :)

benim hedefim Microsoft, Apple,Facebook, Twitter, Youtube, Google gibi şirketlerde çalışmak istiyorum.
Hiç bir programlama dili öğrenmeden yazılımcılığın tadına bakmadan erken bir hedef olmuş. Şu işin bir tadına bakın bence önce. Gerçekten Siz'e göre mi bu iş ? Uykusuz geceler, bol bol sabırlı olmanız gereken anlar, kahve yada çaya bağımlı olmak, uygulamada ortaya çıkan bir açığı nasıl kapatacağına dair kafa patlatmak v.s. Vel hasılı kelam bu iş zor. İyi tarafları da var. Mesela onca uğraştığınız uygulamanın en sonunda yayınlanması ve insanlarca kullanılırken onları seyrettiğiniz zaman yaşadığınız his paha biçilmez. Ama Siz o büyük yazılım şirketlerinden birinde işe başlarsanız bunun bizi sevindireceğini de unutmayın. Bizim insanımızın iyi yerlerde görev alması bizleri ancak sevindirir.

Şimdi 2 saattır araştırma yapıyorum, kafam cok karıştı. Java, C++, C# sabah pyhton diline başladım, sonra araştırma yaptım ve phyton diline başlamayın gibi bir yazılar gördüm. Geri bıraktım. Yani ne yapmalıyım, geleceğin işini elde etmem için ?
@Furkan Görür, herhangi bir programlama dilinden başlayın. Bu eski programlama dillerinden Fortran bile olur. Yeter ki birinden başlayın. Madem Python ile başladınız. Devam edin. Kimsenin dediğine bakmayın. Python iyidir. Özellikle amerikan üniversitelerinde oldukça popüler bir dil olduğunu biliyorum. Gereksiz şekilde platform kavgası yapan çok acemi var bu piyasada. Aldırmayın yazılımcılığın Siz'in için doğru iş olduğu kanaatine varırsanız hevesle öğrenmeye ve tecrübenize tecrübe katmaya devam.

Yanlış anlamayın biraz sonra yazacaklarım Siz'le ilgili değil. Genel bir serzeniş. Programlama forumunun bence olması gereken formatı Stack Overflow tarzı olmalı. Uygulamanı yazarken bir yerde takılırsın. Favorin olan arama motorunda problemi araştırırsın. Bulamazsan gelir sorarsın. Genel işleyiş budur. Maalesef bu forumda o kadar fazla sayıda yazılıma nasıl başlamalıyım, hangi programlama dilini öğreneyim, hangi kitap, hangi video ders sitesi? Yeter ulan başla artık bir yerden öğrenmeye şunu diyesi geliyor insanın. En iyisi hangi tribine girmeden başla bir yerden sonrası gelir zaten çünkü bir saatten sonra var olan yazılım teknolojilerinin farkına varıp neyi nerede kullanman gerektiğine dair seçimleri kolayca yapabileceksin. Sıkıntı yok.

Forumda daha çok programlama soruları görebilmek ve cevaplandırabilmek dileğimle saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim cümleten.

Son düzenleme:
Bu videoyu ve kanalı tavsiye derim, sorularına cevap bulursun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dilin hiç bir önemi yoktur. Eger ki C++ (multiple inheritance, template, operator overloading, dynamic memory allocation... ) hakim olursan, diğer programlama dilini öğrenmek en fazla 15 gününü alır. Şunu düşün ya c'de printf yazıyorum ekrana cıktı veriyor, c++'da cout diyorum yine ekrana cıktı veriyor, Javada system.out.print diyorum yine ekrana cıktı veriyor. Demek ki arka planda bazı şeyler farklı ama sonradan aynı sonuçlar dönüyor. Demek ki kesiştikleri bir yer var. bence onun üzerine çalış. Eğer ki büyük bir firmada çalışmak istiyorsan, sana hiç olmayan bir dilde sql bağlantısı bile isteyebilir :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı