Hangi RTX 3080 modeli alınmalıdır?

stoklara geldiğine nereden baktınız acaba ben göremedim de ?

Stoktaki mağazalar kısmına tıklarsanız bazı modeller bazı şehirlerde satılıyor.
ASUS ROG STRIX 3080 veya TUF3080 alabilirsin.

TUF ile ROG Strix arasında ki fark değer mi sizce? Bir de ROG Strix biraz daha geç gelecekmiş galiba yani kur ne olur bilemiyorum sabah TUF modeli vardı şu anda bulunduğum şehir de kalmamış galiba.
OC ile en fazla 3-5 FPS artış görürsün. Soğutması çok kötü olmasın yeter. Genelde yük altında 78-80'li derecelerden sonra sıkıntı olur diye biliyorum. Referans tasarım bile yük altında bayağı serindi.

ASUS Rog Strix RTX 3080 OC modelinin çekirdek hızı 1935 diğerlerinin 1740 olduğu için aklımda o var. Soğutmasının da iyi olacağını düşünüyorum. Bu çekirdek hızlarının arasında sadece 5 fps falan mı olur yoksa %5-10luk bir artış söz konusu olabilir mi?
8K değil 4K 120 FPS için üretildi. 3090 8K'da 50 55 FPS anca 3080 30 40 FPS verir.

Gördüğüm kadarıyla RTX 3090 bile çoğu oyunda 30 FPS alıyor 8K çözünürlükte.
Yanlış hatırlamıyorsam Asus'un 3080 lerinde mlcc kapasitörleri 6 lıydı. Yani en iyisi ondaydı. Tasarım olarak da Asus Rog Strix 3080 daha güzel gözüküyor

Evet onu ben de gördüm o yüzden ASUS düşünüyorum ama birisi demişti ki 6 MLCC olan ASUS'ta bile çökme meydana geliyor o yüzden şüpheye kapıldım. Ayrıca driver ile çökme sorunlarını çözmüşlerdi tabi ki hız kısarak.

Son düzenleme:
Hocam çekirdek hızlarına takılmayın çok gereksiz kafa yoruyorsunuz :)
Msi afterburner gibi programlarla aynı seviyeye manuel olarak çıkarabilirsiniz.
OC olarak satılan kartlar para tuzağı :)

Hocam çekirdek hızlarına takılmayın çok gereksiz kafa yoruyorsunuz :)
Msi afterburner gibi programlarla aynı seviyeye manuel olarak çıkarabilirsiniz.
OC olarak satılan kartlar para tuzağı :)

Sonuçta 10 milyarlık kart araba parasına doğal olarak kafam çok takılıyor almışken en iyisi olsun diyorum.

Stoktaki mağazalar kısmına tıklarsanız bazı modeller bazı şehirlerde satılıyor.

TUF ile ROG Strix arasında ki fark değer mi sizce? Bir de ROG Strix biraz daha geç gelecekmiş galiba yani kur ne olur bilemiyorum sabah TUF modeli vardı şu anda bulunduğum şehir de kalmamış galiba.

ASUS Rog Strix RTX 3080 OC modelinin çekirdek hızı 1935 diğerlerinin 1740 olduğu için aklımda o var. Soğutmasının da iyi olacağını düşünüyorum. Bu çekirdek hızlarının arasında sadece 5 fps falan mı olur yoksa %5-10luk bir artış söz konusu olabilir mi?

Gördüğüm kadarıyla RTX 3090 bile çoğu oyunda 30 FPS alıyor 8K çözünürlükte.

Evet onu ben de gördüm o yüzden ASUS düşünüyorum ama birisi demişti ki 6 MLCC olan ASUS'ta bile çökme meydana geliyor o yüzden şüpheye kapıldım. Ayrıca driver ile çökme sorunlarını çözmüşlerdi tabi ki hız kısarak.

Hocam merhaba çok yanlış bilgi verilmiş burada o yüzden çok eski hesabıma girip size yardımcı olmak istedim.

Kapasitör sorununu ortaya birisi attı teorik olarak, ama popüler JayzTwoCents diye bir YouTube kanalından dolayı baya ilgi gördü. Teoriydi dediğim gibi, millet ama hemen inandı o yüzden çökme sorunlarının ondan ilgili olduğunu falan sandı. Gigabyte kullanıcıları baya sinirlendi Gigabyte bizle alakalı değil dedi. NVIDIA sonra driver yayınladı ve sorun çözüldü. Kapasitörlerle ilgili değildi yani, tamamen yazılımsaldı. Yanlış bilgi verildiği de yoktu, birisi sadece teori sürdü ama maalesef herkes teoriye "kesin bilgi" olarak baktı. Sıkıntı yok şu an hiçbir modelde.

Hocam çoğunluğu boost yapıyor 2GHz üzerine. 1935 vs 1740 nasıl oluyor bilmiyorum ama o 1935'e de rahatlıkla Afterburner kullanarak erişirsiniz sıkıntı olmaz. STRIX'in soğutması elbette çok daha iyi, ama 1.200TL'ye değer mi, o tartışılır. TUF çok beğeniliyor yurtdışında. TUF almanızı öneririm.

(Boost dediğimiz olay işlemcilerle aynı, eğer belli bir ısı altında ise zorlayıp daha üst bir GHz değerinde çalıştırıyor ekran kartını. Isındığı anda indiriyor geri.)

RTX 3090 ilk 8K kartı olarak tanıtıldı, arkadaş neyden bahsetmiş anlayamadım ben. RTX 3080 ve RTX 3090 arasında sadece %10 performans farkı var. 3090 almayın.

Son olarak soğutma daha iyi, büyük ihtimal power limit (overclock ile ilgili) daha fazla olacak STRIX de, TUF da bu daha az. Şahsen ben 1.200 TL fazladan STRIX için vermezdim. TUF çok iyi. Farkınız en fazla 5-10FPS olur diye düşünüyorum şahsen ben. Ayrıca ses daha fazla olur TUF da, ama çok fazla bir fark olmaz. Belki 5-6 dB en fazla?

Sorunuz varsa beni etiketleyin hocam, 1 Eylülden beri sıkı takipteyim konuda bilgiliyim.

@Paister TUF ile arasındaki fiyat farkının TL olarak değeceğini düşünmüyorum ama en iyisini alayım diyorsanız ROG alın.
@Ceroder maalesef verdiğiniz bilgi şu anlık yanlış çünkü driver sadece clock Speed'i düşürüyor fakat ASUS, TUF ve ROG'da 6 adet kaliteli kapasitör kullanarak sorunu çözmüştü doğal olarak hala sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı belli değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı