Hangi Ubuntu Sürümü Kullanılmalı?

@Soraklı Niye Arch niye Gentoo değil. @The2ndSlimShady Sen istediğini kur bilgisayarına uygunsa. İster Arch ister Gentoo ister Mint ister Arco ister Fedora v.s.
Gentoo'yu herkes bilmez normal, hayatı zorlaştırmayın diyen arkadaş sanırım tüm gün oyun oynamaktan başka bir şey yapmıyor. İşi sistem güvenliği olup Linux Bağımlısı çok var, buna ben de dahil. Ayrıca arkadaşın O sisteme gentoo kurmasını önermem ki kurulum Arch'tan daha detaylı, Gentoo'da paket yöneticisi mantığı farklı, orada yükleyeceğin her şey derlendiği için ve arkadaşta da kötü bir işlemci olduğu gibi benim gibi derlemeler için 1 gününü harcamasını istemem.

Linux felsefine uyuyorsan, Chromium kullanıyorsan tebrikler. Microsoft servisini takip edebiliyorsunuz. Yapabilecek yeterli donanım/bilgi sizde yoksa iki dakika googlelıyorsunuz. Büyütülecek bir şey değil kapatanlar gizlilikten değil donanım tükettiğinden kapatıyor. Tek başına Linux kullanarakta cool olunmuyor. Tek başınıza kendinizi önemli gördüğünüz dünyanızda başarılar.

Arch Linux kurun ya da topluluğa uyup Mint, Fedora kullanabilirsin ancak Fedora Gnome masaüstü ile sistemini zorlayacaktır. Mint'ın Xfce masaüstü sistemini kullanmak sana daha faydalı olacaktır.

Takip edersinde hangi veriyi gönderdiğini bilemezsin kardeşim. Ayrıca o gönderilen verilerin gönderildikleri yerden sonraki adresini de bilemezsin. Üslubun direk zaten direk elveriyor. Hani Arch kur hafif makine için diyorsun ya hafif olur falan onunda pek bir alakası yok. İstersen Ubuntu server kurup üzerine X'de ekleyebilirisn aralarında bir fark olmayacaktır. Birşeyi gerçekten bilmek var bir de bildiğini sanmak.

Bu Linux hakkında pek bir bilgim yok yazılım öğrenmeye başladım ve Linux de bu iş için uygun olduğundan geçmek istedim. En işe yararını kullanmak için sordum. Tekrardan teşekkürler.
Ubuntu kullanmak istiyorum dersen Xubuntu 18.04, ama ben debian tabanlı olan AntiX kullanmanı tavsiye ederim. Tek sıkıntı oradaka pencere yöneticisine alışmak onda da şimdiden söyliyeyim, programları vs. açmak için masaüstüne sağ tıkla :) Ya da terminalden vs. aç
Takip edersinde hangi veriyi gönderdiğini bilemezsin kardeşim. Ayrıca o gönderilen verilerin gönderildikleri yerden sonraki adresini de bilemezsin. Üslubun direk zaten direk elveriyor. Hani Arch kur hafif makine için diyorsun ya hafif olur falan onunda pek bir alakası yok. İstersen Ubuntu server kurup üzerine X'de ekleyebilirisn aralarında bir fark olmayacaktır. Birşeyi gerçekten bilmek var bir de bildiğini sanmak.
Ubuntu'nun netcd'li hali bile bloat ki yaklaşık 300 paket geliyor.

@Soraklı Niye Arch niye Gentoo değil. @The2ndSlimShady Sen istediğini kur bilgisayarına uygunsa. İster Arch ister Gentoo ister Mint ister Arco ister Fedora v.s.
Adamın ms-dos deneyimi yoksa zaten aşırı zorlanacak %80 ihtimalle de kuramayacak birde arkadaşın verdiği fikir kökten yanlış olduğu için gerek de yok zaten.
Ubuntu kullanmak istiyorum dersen Xubuntu 18.04, ama ben debian tabanlı olan AntiX kullanmanı tavsiye ederim. Tek sıkıntı oradaka pencere yöneticisine alışmak onda da şimdiden söyliyeyim, programları vs. açmak için masaüstüne sağ tıkla :) Ya da terminalden vs. aç

Ubuntu'nun netcd'li hali bile bloat ki yaklaşık 300 paket geliyor.
Kaldırırsın olur biter kardeşim.

Adamın ms-dos deneyimi yoksa zaten aşırı zorlanacak %80 ihtimalle de kuramayacak birde arkadaşın verdiği fikir kökten yanlış olduğu için gerek de yok zaten.

Kaldırırsın olur biter kardeşim.
Neden uğraşsın ki? Debian daha iyi, hem tecrübesi olmadığı için Debian Stable kuracak, sistem haddinden fazla stabil sıkıntı da çıkartmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı