Hangi Ubuntu Sürümü Kullanılmalı?

undoman

Hectopat
Daha fazla  
İki sürüm mevcut birisi 9 aylık güncellemelerle geliyormuş yeni bir sürüm diğeri eski sürüm 5 yıllık desteği varmış. Yeni sürüm daha iyidir diye düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda bir sonuca varmam gerekirken kararsız kaldım. Sizce hangi sürümü kurmalıyım? Güvenli ve kararlı olmalı aradığım bu ancak şu iki sürüm mantığını çözemedim neden tek bir sürüm yok? Linux işletim sistemlerinin açık kaynak kodlu olması işletim sisteminin güvenliğini azaltmıyor mu kapalı sistemler daha güvenli değil mi ben mi yanlış düşünüyorum? Sürücüler konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım? Linux kurmak istememin bir sebebi de sürücü derdiyle uğraşmak istememem. Linux kullanımı hakkında çok bir bilgim yok açıkçası önceden birçok dağıtımı denemişliğim var sadece.

Ubuntu zaten sürücü işlerini genelde sorun çıkarmadan, arka planda halleder.

Eğer kararlı ve güvenli bir sürüm istiyorsanız bence LTS (uzun süreli) olanı kullanın (ben onu kullanıyorum). 5 yıllık bir destek süresi var ve bu sırada bütün güvenlik güncelleştirmelerini ve hata düzeltmelerini de alıyor.

Kısa sürümde ise sürekli yeni özellikler eklenebiliyor ve desteği toplamda 9 aylık. En son sürümü kullanmak, yeni özellikleri şimdiden denemek isteyenler veya geliştiriciler için genellikle.

Ubuntu zaten sürücü işlerini genelde sorun çıkarmadan, arka planda halleder.

Eğer kararlı ve güvenli bir sürüm istiyorsanız bence LTS (uzun süreli) olanı kullanın (ben onu kullanıyorum). 5 yıllık bir destek süresi var ve bu sırada bütün güvenlik güncelleştirmelerini ve hata düzeltmelerini de alıyor.

Kısa sürümde ise sürekli yeni özellikler eklenebiliyor ve desteği toplamda 9 aylık. En son sürümü kullanmak, yeni özellikleri şimdiden denemek isteyenler veya geliştiriciler için genellikle.
Cevabınız için teşekkürler. Bende sizin gibi düşünerek 16.04 LTS kurdum. Bazı sorunlar çıktı ilk kurulumumda yeniden başlatırken masaüstü gelmedi siyah ekran geldi ancak ikinci kurulumda 3.parti driverları kur seçeneğini işaretlemedim ve sorun çıkarmadı. Birazdan güncellemeleri kuracağım umarım intel grafik kartını görmeye başlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı