Hans Zimmer'ın harika film müzikleri

Endüstriyel iş yapar dedin ya dünyam aydınlandı yani o kadar. Dinleyen adam bilmiyor çünkü babasının hayrına yapıyor sanıyor Hans Zimmer'i.

O zaman bu durumda çocuğu uyusun diye ninni söyleyen bir anne, koyunlarını güden kaval çalan bir çoban, ölünün arkasından yakılan ağıt dışında (ki bunun bile piyasası var profesyonel ağıt yakanlar var) yapılan her müzik ve bu müzikleri icra eden her müzisyen paranın esiri olmuş uşaklardır. Buyur buradan yak. :)

Hatta o zaman şimdi ismini tek tek saymayacağım Mozart'ından Debussy'e, Verdi'sinden Bach'na kadar hepsi saray uşağı endüstriyel ponçikler.

Operayı nereye koyacağız mesela veya bale. Al sana görüntü altına müzikse müzik. O devirde konteyner patlattılar da Mozart mı bestelemedi? Adamın şahsında fikir yürütemem ama bence bal gibi bestelerdi. Bugün de papyonlu senfoni ponçikleri "Abi sanat işte yeaa" diye huşu içinde çalarlardı dinlenirdi.

Hans Zimmer'in külliyatını sayarım ki bence başlıkta verilen örnekler yazar da belirtmiş kendi sevdikleri. Gladiator, Batman serisi ne bileyim bir Karayip Korsanları olmayan listeye bende sıcak bakmadım ama adam demiş kendi sevdiklerim diye zaten.

Hani bana desen ki yok birader John Williams varken Hans da ne bileyim eh anlayacağım. Hans dinleyen adam kısır müzik yetkinliğine sahiptir falan demek için ya aklını kaçırman lazım veya trollük yapman lazım.

İnsanların dinlediği müzikten müzik bilgisi ölçülmez. Kabaca bir çıkarım yapılabilir belki ama adamı dinleyenlerin başlığına gelip bu üslupta söylenmemeli. Benim hayatımda müzik başka bir yerdedir adamın hayatında sadece eğlence amaçlı vardır müzik. Onun dışında bu uhrevi derinlikli hislerini edebiyatla, resimle ilgilenerek tatmin ediyordur. Kalkıp adama senin dinlediklerin sığ denilmez. Denilecek olsa bile bir usül çerçeve içinde denir. Sonra kalkar sana "Sana ne...? der. Tatsızlık çıkar.

Evet çok basit bir chord progression üzerine dayıyor ostinatoyu al sana gerilim al sana güzel duyulan bir şey. Ama adam Re'den yazıyor mesela neden Mi'den yazmıyor Sol'den yazmıyor. Çünkü çellolarda en kalın tel Do. Adam diyor ki (gerçekten dedi bunu kendi ağzından duydum) boş telde vibrato verimli yapılamıyor istediğim etkiyi vermediği için Re'den yazıyorum.

Klasik Hans Zimmer işte denilebilecek bir yapısı var mı? Var. Ama bunu o yapınca Hans Zimmer oluyor zaten. Sen ben yaptığımızda çakması oluyor.

Hans Zimmer başlığında Hans Zimmer dinleyen adamı eleştiriyorsun. Endüstriyel patlangaçlı atmosferik müzikten başka bir şey yapmaz demekten daha derin, sığ olmayan bir fikrin varsa burada hepimiz okumaktan keyif alırız. :)

Gerçek dünyaya hoş geldiniz.

Bale de, operada kalmışsınız. Sizden sonra epeyce değişti işler. Endüstrüyel müzik diye bir şey uzun zamandır var gerçi. Reklam müzikleri, tanıtım müzikleri, cingıllar....

Hanz Zimmer in ve benzerlerinin yaptığı işler de bu sektöre girer. Yani yapılan iş; bir motorun iyi çalışması için hava pompası takviyesi yapılması gibi bir şeydir. Nasıl ki reklam müziklerini oturup dinlemiyorsan; amaç, dinlenir müzik değil, birlikte sunulduğu malzemenin/materyalin/ürünün pazarlanmasına yardımcı olmaktır.

Günümüzde ise bu sektör biraz daha evrimleşti, genişledi. Looplardan sample lardan faydalanarak müzik üretebiliniyor. Hiç bir müzik bilgisi - eğitimi olmayan kişiler iki program satın alıp, bunları arka arkaya dizip müzik! yapıyor.

Bu forumlarda da bolca gördüğün üzere "Beat yapmak" diye bir şey çıktı. Ne onu yapanın ne yaptığından, ne de dinleyenin ne dinlediğinden haberi yok.
- Satılıyor mu? Evet.
- Dinleniyor mu? Evet. Hem de ömrünü müzik eğitimine adamış kişilerden bile fazla.
- Programı üreten kişiler insanların yetenek zafından, müzikal yetersizliğinden faydalanarak parayı cukkalıyor mu? Evet...

Şimdi tüm bunları Mozart' ın parayla yaptığı Requiem le aynı kefeye mi koyalım? Hadi canım...

Son düzenleme:
Gerçek dünyaya hoş geldiniz.

Bale de, operada kalmışsınız. Sizden sonra epeyce değişti işler. Endüstrüyel müzik diye bir şey uzun zamandır var gerçi. Reklam müzikleri, tanıtım müzikleri, cingıllar....

Hanz Zimmer in ve benzerlerinin yaptığı işler de bu sektöre girer. Yani yapılan iş; bir motorun iyi çalışması için hava pompası takviyesi yapılması gibi bir şeydir. Nasıl ki reklam müziklerini oturup dinlemiyorsan; amaç, dinlenir müzik değil, birlikte sunulduğu malzemenin/materyalin/ürünün pazarlanmasına yardımcı olmaktır.

Günümüzde ise bu sektör biraz daha evrimleşti, genişledi. Looplardan sample lardan faydalanarak müzik üretebiliniyor. Hiç bir müzik bilgisi - eğitimi olmayan kişiler iki program satın alıp, bunları arka arkaya dizip müzik! yapıyor.

Bu forumlarda da bolca gördüğün üzere "Beat yapmak" diye bir şey çıktı. Ne onu yapanın ne yaptığından, ne de dinleyenin ne dinlediğinden haberi yok.
- Satılıyor mu? Evet.
- Dinleniyor mu? Evet. Hem de ömrünü müzik eğitimine adamış kişilerden bile fazla.
- Programı üreten kişiler insanların yetenek zafından, müzikal yetersizliğinden faydalanarak parayı cukkalıyor mu? Evet...

Şimdi tüm bunları Mozart' ın parayla yaptığı Requiem le aynı kefeye mi koyalım? Hadi canım...

Hocam harika bilgiler verdiniz elleriniz dert görmesin:)

Yeni konular

Geri
Yukarı