Hard disk erişim hızı performansta ne kadar etkili?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
HP Elite M9130TR bir masaüstü sistemim var. Ben bu sisteme 4 GB RAM ve 8600GT ekran kartı taktırmıştım fi tarihinde. Aslında beni 4-5 senedir idare ediyordu sistem. Windows 7 Ultimate 64 Bit işletim sistemi kullanıyorum. Sistem performansını kontrol ettirdiğimde sabit disk erişim hızının 5.7, 3B grafik işleme performansının 5.8 olduğunu gördüm. Şu an bu maili attığım dizüstü sitemimin (Sony Vaio PCG-71212M) ise sabit disk erişim hızı 5.6, 3B grafik işleme hızının ise 6.7 (ATI 5660 grafik kartı) olduğunu gördüm ki bu laptopla çok daha rahat oyun oynayabiliyorum. Hard disk erişim hızı performansta bu kadar etkili değil mi ki? SSD'ler gereksiz mi yani? Benzer erişim hızına sahip ama ekran kartları bu kadar farklı iki sistem bu kadar farklı performanslar sergileyebiliyor? Masaüstü sistemime nasıl bir ekran kartı ile takviye yapabilirim? 300W PSU kullanan bir bilgisayar için yeni bir PSU'ya ihtiyaç duyacağım kesin, onu da önerilerine eklersen sevinirim.

Bahsettiğin fark 0.1 puan. Yani kayda değer bir şey yok ortada açıkçası. Tüm bunlar bir kenara, ekran kartı ile sabit disk arasında bir performans bağı yoktur. SSD diskler sabit disklerden erişim hızında 100 kat, veri okuma yazmada ise 10 kat daha hızlılar. Yani arada dağlar kadar fark var. Senin sistemindeki performans farkını ise ekran kartı oluşturuyor. Masaüstü bilgisayarın için ekran kartı tavsiyem HD 7850 olacaktır. Bunu Corsair 600W PSU ile desteklemen gerekir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı