Hard Disk Sentinel ne kadar güvenilir?

• Konuyu başlatan Üye 247830
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 803
Ü

Üye 247830

Ziyaretçi
Merhaba,
Belirli aralıklarla USB3.0 4TB WD marka harici hard diskimi 8TB olan Seagate Blackhawk diskime yedekliyorum. Yaklaşık bir yıldır yedek almamıştım dün yedek diskimi formatlayıp 4TB diskteki verileri tekrar kopyalamaya başladım. Her iki diskte de BitLocker etkin HDD Sentinel ile baktığımda tüm değerleri %100 görünüyor. Zaten bu diskleri çok az kullanıyorum. Kullandığım zamanlarda da çok dikkat ediyorum ama ne olduğunu anlayamadım. Dosyaları kopyalarken arada bir aktarım hızı 0-800KB/sn'ye kadar düşüyor, hatta epey takılıyor, bir süre olması gereken hızda devam ediyor, sonra arada bir tekrar düşüyor. Tam anlamıyla bıçak sırtındayım. 4TB olan disk sağlam görünmesine rağmen bozuk mu anlayamadım. İçindeki veriyi sorunsuz kopyalamam lazım. Yaklaşık 1TB daha veri var.

bu konuyu inceleyebilirsiniz. bir arkadaşımız win10 işletim sistemi üzerinde servislerde bir ayarı değiştirerek sorunu bir nebze de olsa çözmüş gibi

Merhaba, öncelikle en iyi ihtimal küçük dosylardan kaynaklıdır. Diğer türlüsünü düşünmek istemeyiz. Diğer bir konuda olabildiğince soğuk yedekleme yapın böylelikle verilerinizin güvenliğini daha fazla sağlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim yardımlarınız için. Maalesef sorunun kaynağı çok sayıda küçük dosyalar değil. Kopyalama hızı dosya boyutuna bakmaksızın fark etmiyor. 1GB olan tek bir dosyada da aynı hızlara düşüyor. Dün gece diski kutudan sökerek doğrudan PC'de Sata portuna taktım, sonuç değişmedi. Bir ihtimal Checkdisk gerektiğini düşünüyorum ama içindekileri almadan operasyon yapmaya çekiniyorum. Neyse ki kişisel verilerimin tamamını kurtardım sayılır sadece 15-20 yıllık uygulama arşivi kaldı şu an.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-04 111300.png
    Ekran görüntüsü 2023-04-04 111300.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 27

Geri
Yukarı