Hard disk'e sürekli format atmak hard diske zarar verir mi?

Deniz Gemici

Hectopat
Daha fazla  
Ben 2 ayda bir bilgisayarıma format atmak zorunda kalıyorum nedeni ise tahminim Advanced System Care gibi ıobitin programlarını kullanmak diye düşünüyorum oynadığm bir oyunda FPS kaybı yaşadım aşırı bir şeklide zaten şu an da format atıyorum PC'me sizden de bilgi almak istiyorum çok format hard diske zarar verir mi? Bir de advenced System Care gibi ıobit programlarını kullanmak zararlı mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara format atmak harddiske zarar vermez. Sonuçta yaptığınız işlem diski biçimlendirmek ve veri okuyup yazmak ama advenced System Care sorusuna cevabım yok çünkü ne olduğunu bilmiyorum.

Zarar vermez diyenler var 😂

Dostum sana şöyle anlatayım;

Dolu harddiski tamamen yazılmış bir sayfa gibi düşün.

Biz format attığımızda sayfayı tamamen silgiyle siliyoruz.

Eğer silgiyle çok fazla silme işlemi yapılırsa kağıt ne olur?

Bundan dolayı pcye format yılda bir yada 2 yılda bir olarak atılır.

Zarar vermez diyenler var 😂

Dostum sana şöyle anlatayım;

Dolu harddiski tamamen yazılmış bir sayfa gibi düşün.

Biz format attığımızda sayfayı tamamen silgiyle siliyoruz.

Eğer silgiyle çok fazla silme işlemi yapılırsa kağıt ne olur?

Bundan dolayı pcye format yılda bir yada 2 yılda bir olarak atılır.
Yanlış bilgi disk biçimlendirmeyi low level yaparsanız öyle olur ama format atarken low level formatlanmaz. Sadece disk haritasını siler bütün diski low level formatlamak zaten 4 saat sürer.

iObit'in programlarını kullanmayın. Onun yerine CCleaner, Wise Registry Cleaner gibi araçlarını kullanın. Hatta bunları bile kullanmanıza çok gerek yok. Windows'un bakım ve temizlik araçları normal bir kullanıcı için yeterlidir. Dosyaları düzenli klasörleyin, korsan kullanmayın.

iObit'in programlarını kullanmayın. Onun yerine CCleaner, Wise Registry Cleaner gibi araçlarını kullanın. Hatta bunları bile kullanmanıza çok gerek yok. Windows'un bakım ve temizlik araçları normal bir kullanıcı için yeterlidir. Dosyaları düzenli klasörleyin, korsan kullanmayın.
Hocam herşeyi söylemişsiniz?:D

Teşşekür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı