Hard reset ile format farkı nedir?

Farkı yok bence. Hard reset yaparsan cihaz korunma özelliklerinden faydalanıyor. (Gmail FRP vb.) İkisi de aynı sonuçta aslında. İşlem farkı var sadece.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farkı yok bence. Hard reset yaparsan cihaz korunma özelliklerinden faydalanıyor. (Gmail FRP vb.) İkisi de aynı sonuçta aslında. İşlem farkı var sadece.

Hocam zaten farkı yok. Her iki işlemde userdata ve cache bölümleri silinip temiz kullanım sunuluyor kullanıcıya.

O konu kirlenmesin diye ayrı konu açtım.
Çünkü ikisi de aynı olan şeyi farklı şeymiş gibi söylüyorlar. Dün bir konuda gördüm orada cevap yazdım, bugün başka bir konuda daha görünce yeni konu açtım.

Bir sürü yanlış bilgi var.

Sıfırlama ile hard reset dediğimiz işlem aynıdır.

Sıfırlama Android'in ayarları üzerinden yapılır. Seçenek seçilir, Android sistemi telefonu recovery moduna alarak otomatik userdata ve cache bölümlerini temizler.

Hard reset ise recovery moduna manuel olarak girilerek yapılır. Seçeneği seçeriz, userdata ve cache bölümleri temizlenir.

Birinde manuel temizlik yaparken ötekinde sistem otomatik olarak işlemleri gerçekleştirir.

Ayrıca telefon üzerinden root olmamak şartıyla ve bilgisayar desteksiz hiçbir işlem System, vendor, system_ext, product gibi bölümleri silmez.

Sistem güncelleme işleminde ota paketi userdata içinde tutulur, recovery moduna cihaz girer ve ota paketini tıpkı TWRP üzerinden ROM atarmış gibi flashlar. Tek farkı işlemi dirty flash gibi yapar ve üretici tarafından signed durumdadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı