SSD mi harddisk mi?

Rafillius

Centipat
Arkadaşlar merhaba iyi günler, ben yeni bir sistem alıyorum bütçe 14 TL olacak diğer parçalar şu anda belli ama bütçemde 1000 TL ayırabildiğim depolama bölümüm açısından ne alsam bilemiyorum. SSD düşünüyordum M.2 NVMe ama bir tanıdığım SSD'lerin ömrünün hard diske göre kısa olduğunu söyleyip bana hard disk almam gerektiğini söyledi aklımada yattı sonuçta daha ucuz ve daha fazla depolama alabilirim ama bu SSD'de ve hard diskte olan hız farkı FPS'i etkiler mi? Ve 512 GB M.2 NVMe ortalama bir SSD kaç yılda ya da ayda bozulur? Aralarında bilgisayarın ya da oyunların açılmasında kaç saniye fark vardır?

Arkadaşın hangi SSD'yi kullandıysa artık yanlış bilgi vermiş. Öncelikle dram bulunan bir SSD alırsan hiçbir sorun çekmeden uzun yıllar kullanırsın.

SSD Al kaliteli marka tercih et mümkünse m2 al. Samsung , kioxia , wd alabilirsin. Technopat YouTube kanalında bazılarının incelemesi var onlara da bakabilirsin. İlerde HDD alırsın.

SSD ya da HDD FPS'i etkilemez daha dogrusu disk FPS'e etki etmez. SSD almaniz daha iyi olacaktir. HDD denen disk turu gercekten acayip yavas.

Arkadaşlar merhaba iyi günler, ben yeni bir sistem alıyorum bütçe 14 TL olacak diğer parçalar şu anda belli ama bütçemde 1000 TL ayırabildiğim depolama bölümüm açısından ne alsam bilemiyorum. SSD düşünüyordum M.2 NVMe ama bir tanıdığım SSD'lerin ömrünün hard diske göre kısa olduğunu söyleyip bana hard disk almam gerektiğini söyledi aklımada yattı sonuçta daha ucuz ve daha fazla depolama alabilirim ama bu SSD'de ve hard diskte olan hız farkı FPS'i etkiler mi? Ve 512 GB M.2 NVMe ortalama bir SSD kaç yılda ya da ayda bozulur? Aralarında bilgisayarın ya da oyunların açılmasında kaç saniye fark vardır?
5 dakika oyunların açılma süresini boşa beklemiş olursun yakınını dinlememni tavsiye ediyorum . M2 nvme bir ssd al kendine ssd ömrünü bitire bilmen için büyük çabalar sarf etmelisin .

Onun ömrünü doldurman için sürekli yazman gerekli içine oyun atıp oynadığında bu yazma oranı düşük oluyor sürekli yükleyip silerseniz o zaman ömrü azalır onun dışında SSD al keyfine bak HDD nin bekleme süresini beklemek istiyorsan HDD al benim her dakikam önemli diyorsan SSD al.

5 sene boyunca HDD'li laptop kullandım açılması uzun sürüyordu hem de bilgisayar kendine 10 dakikada anca geliyordu. SSD'ye geçtikten sonra laptopun açılma süresi kısaldı ve programlar daha hızlı açılıyor.

Oyun ve bilgisayar açılış süreleri , ara yüklemeler için çok süre farkeder. Yotubede onlarca kıyaslama videosu mevcut hem oyunlar ve youtube için.
FPS ye etki etmez. HDD ler araba gibi olduğu yerde dursada belli bir zaman sonra bozulur. Hareketli parçacıklardan ötürü daha bozulmaya müsaittir.
SSD ler yazma ömrüne göre ömür belirler. Bu da normal bir kullanıcının kolay kolay bitirebileceği ömür değil. Tabi burda marka ve model yani sağlam ve kaliteli olmasıda önem teşkil ediyor.

Tavsiyem Dramli güzel bir M.2 SSD. Kioxia Exceria LRC10Z500GG8 500 GB M.2 SSD Fiyatları ve Özellikleri

Yeni konular

Geri
Yukarı