Harddisk vs SSD

@425122
Sistemde zaten 500 GB SATA SSD mevcut, M2 buna ek bir "komfor" daha doğrusu rahatlık yaşatmaz. Render yapan birisi farkı hissedebilir lakin oyun oynamak için M2 almanın anlamı yok. Açılma hızı değişmeyecek, oyunlar daha hızlı yüklenmeyecek, sistem daha sessiz çalışmayacak. SATA kablosu takmaya gerek kalmaması hariç hiçbir rahatlık kalmıyor geriye. Oyunların boyutu sürekli artıyor, toplamda 1 TB SSD ortalama 20 oyun depolayabilirken 500 SSD 2048 HDD 45 tane depolayabilecek. Konu sahibinin de amacı bu olduğuna göre HDD alması daha mantıklı.
Şahsen cihazımda 2 tür SSD de bulunmakta. İkisinde de benzer işlemler yaptığım zaman gerek depolama gerek oyun gerek yazılımsal işler aradaki farkları saniyelik de olsa fark edebiliyorum. Dediğim gibi SSD konfor işidir. Eğer 10 oyun yerine 5 oyun yüklemek, hızlı açılmasını istemek kendisinin tercihiyse alabilir.

Bu arada hatamı fark edip düzeltmiştim yine de teşekkürler. :)

@425122 HDD'ye kurulan oyun/program yapışıp kalmıyor. Beklemek istemiyorsa 500 GB SSD'ye taşır ve oynar, bitirince de depoya kaldırır yeniden. Saniyelik de olsa M2 ve SATA SSD farkını hissedebilen tek kişisin şu ana dek gördüğüm. Saniyelik fark için 4'te 1 depolama alanı almaya sıcak bakmıyorum.
Bu arada hatamı fark edip düzeltmiştim yine de teşekkürler. :)

O mesajı 9 dakika önce atmışım, hatalı mesajın düzenlenmesi 8 dakika önce ;)

@425122 HDD'ye kurulan oyun/program yapışıp kalmıyor. Beklemek istemiyorsa 500 GB SSD'ye taşır ve oynar, bitirince de depoya kaldırır yeniden. Saniyelik de olsa M.2 ve SATA SSD farkını hissedebilen tek kişisin şu ana dek gördüğüm. Saniyelik fark için 4'te 1 depolama alanı almaya sıcak bakmıyorum.

Rust gibi Sea of Thieves gibi oyunlar oynadınız mı hiç bilmiyorum. Bu tarz oyunlarda SATA SSD'ler bile aralarında çok fark ediyorken M.2 ve SATA'nın arasında fark beklememek mantıklı olmazdı. Yine de kişisel tercih meselesi. Ben vakitin nakit olduğu düşüncesiyle SSD'ye sıcak bakıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı