Harici diske nasıl GNU/Linux kurulur?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 aydır Seagate Expansion 2TB harici disk kullanıyorum. Harici disk şu anda MBR olarak yapılandırılmış durumda.

Ben bu harici diske nasıl bir GNU/Linux dağıtımı kurabilirim?

Kurulumdan önce sisteme takacaksın, disk bölümlendirme ekranında da gözükecek. O disk üzerinde gerekli ayarları yaptıktan sonra kurulumu başlatacaksın işte...
İçinde bir miktar veri var şu anda. UEFI kurulum yapmak istediğim için GPT'ye çevirmem lazım. Veri kaybetmeden GPT'ye dönüştürmenin bir yolu var mı? Yoksa illaki içindeki verileri bilgisayara atıp diski tamamen silip öyle mi GPT'ye dönüştürmem gerekiyor?

Hayır, sanmıyorum. İçindeki bilgileri başka bir yere aktarıp, öyle GPT'ye çevirmen lazım.
Ben o zaman harici diske kurmaktan vazgeçtim. Zaten GPT diskler XP'de çalışmıyor. Ayrıca sistemimde SSD varken SSD'nin nimetlerinden GNU/Linux'ta da faydalanmak istiyorum.

Bilgisayarımda 3 tane disk var. Şu anda Windows'um 1 TB'lık Kingston A2000 SSD'de kurulu. Ancak sistemde bir de Samsung 850 EVO 120 GB SSD ve Kingston UV400 240 GB SSD var. Samsung 850 EVO SSD'den 50 GB alan ayırıp oraya Linux kurmak istiyorum. Merak ettiğim konu, acaba 850 EVO'da ayrı bir EFI bölüntüsü oluşturup Linux'un EFI dosyalarını Windows 10'un yüklü olduğu diskteki Windows EFI dosyalarından ayrı tutmak mümkün mü?

Çünkü A2000'de yer alan Windows EFI dosyalarının arasına Linux EFI dosyalarının karışmasını istemiyorum.

Mümkün. Elle kurulum yaparken yapılabiliyor ama kurulum araçlarıyla nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok.
Şimdi sanal makineye Linux Mint kurarken kurulum esnasında önyükleyiciyi hangi diske kurmak istediğimi sordu. Ben de gerçekten çok sevindim. Çünkü bu Windows'un EFI bölüntüsünden ayrı bir EFI bölüntüsü oluşturup Linux'un o bölüntüden çalışmasını sağlayabileceğim.

Şimdi sanal makineye Linux Mint kurarken kurulum esnasında önyükleyiciyi hangi diske kurmak istediğimi sordu. Ben de gerçekten çok sevindim. Çünkü bu Windows'un EFI bölüntüsünden ayrı bir EFI bölüntüsü oluşturup Linux'un o bölüntüden çalışmasını sağlayabileceğim.

Dediğim gibi tam olarak bu konuya tam olarak hakim değilim ama dediğiniz gibi kurulum arayüzleri EFI bölümünün nereye kurulacağını soruyor size. En kötü ihtimalle kurulumdan hemen önce elle EFI bölümünü ve kurulum yapacağınız alanı ayrı olarak oluşturursunuz, kurulum sihirbazından bu bölümleri seçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı