Harici hard diske program yüklenip çalıştırılabilir mi?

Raylvord.

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Architect
Öncelikle merhaba forumdan 2 yıl kadardır uzağım çok özlemişim 🥺.

HP Victus laptop 15 - FA0007NT laptop kullanıcısıyım.

Laptop içerisinde NVMe M.2 512 GB SSD bulunmakta. Haliyle 512 GB SSD programlar için yetersiz kalmakta ve araştırdığım kadarıyla laptopta tek slot var o da 512 GB ile dolu 1TB'a yükseltmek istesem 512 GB'ı çıkarıp kullanım dışı bırakmak zorundayım. Bunun yerine harici HDD alma yönüne doğru yöneldim bilgisayarda 3.2 super Speed USB girişleri mevcut 3.2 destekli ( https://www.hepsiburada.com/toshiba...gen1-harici-harddisk-hdtb410ek3aa-pm-bd801879 ) gibi harici hard disk alsam kullanım açısından nasıl olur? Harici hard diske program, uygulama yükleyip çalıştırma şansım olur mu olursa 3.2 USB port ile ne derecede performans alırım? Harici hard diski dahili hard disk gibi kullanma imkanım var mıdır?
Konu ile ilgili yetkin arkadaşlarım yardımcı olabilirlerse çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkür ederim, iyi sosyaller.

Evet program yükleyip çalıştırabilirsin. Ben bazı oyunları harici diskten oynuyorum.
Linkini attığın ürün güzel. HDD ve HDD kutusunu ayrı olarak alırsan daha ucuz olabilir.

Evet kullanabilirsin sorun yaşamazsın. Özellikle laptop sahipleri bunu yapıyor zaten. Dediğin gibi yükselteyim derken eldeki boşuna çöpe gideceğine bu yol daha mantıklı oluyor. Özellikle depolama açısından.

Evet program yükleyip çalıştırabilirsin. Ben bazı oyunları harici diskten oynuyorum.
Linkini attığın ürün güzel. HDD ve HDD kutusunu ayrı olarak alırsan daha ucuz olabilir.
O şekilde kullanıyorum ben ama arada saniyelik bi kendini yenileme yapıyor. Gündelik kullanım için tavsiye etmiyorum, depolama olarak kullanıyorum ben.

Öncelikle teşekkür ederim, ne tür bir programdan bahsediyorsunuz varsa isim veya link gönderebilir misiniz?

O şekilde kullanıyorum ben ama arada saniyelik bir kendini yenileme yapıyor. Gündelik kullanım için tavsiye etmiyorum, depolama olarak kullanıyorum ben.

Görsel ve dosya depolama açısından çok fazla yer kaplayan bir şey yok bilgisayarımda olabildiğince temiz kullanmaya çalışıyorum o konuda. Harici hard diskte program ve uygulama kullanımı açısından herhangi bir sorun çıkarır mı onu merak etmekteyim.

Öncelikle teşekkür ederim, ne tür bir programdan bahsediyorsunuz varsa isim veya link gönderebilir misiniz?

Görsel ve dosya depolama açısından çok fazla yer kaplayan bir şey yok bilgisayarımda olabildiğince temiz kullanmaya çalışıyorum o konuda. Harici hard diskte program ve uygulama kullanımı açısından herhangi bir sorun çıkarır mı onu merak etmekteyim.
Ben arkadaşın HDD'yi hariciye çevirmeyle ilgili söylediğine cevap verdim hocam. Direkt Harici Hard disk alıp program vs kullanabilirsiniz. Hatta Adaptörlü vs gelişmiş Hariciler var genelde prodüktörler falan çok kullanıyor, içinden Program eklentiler kullandıkları için. Sanmıyorum program kullanırken problem yaratacağını haricinin.

Yada 1TB SSD alıp, şuan kullandığınız SSD'yi haricileştirip depo olarak kullanabilirsiniz.

Harici diske istediğin programı kurabilirsin.
Bazı programlar gerekli bilgileri RAM'e alıp bir süre disk üzerinden okuma ve yazma yapmıyor, bu sırada disk kendini kapatabiliyor sonrasında program veri okumak istediğine yanıt vermiyor.
Böyle durumlarda da diskin uyku moduna geçmemesi için "prevent disk sleep" programını kullanıyorum.

Son düzenleme:
Ben arkadaşın HDD'yi hariciye çevirmeyle ilgili söylediğine cevap verdim hocam. Direkt harici hard disk alıp program vs kullanabilirsiniz. Hatta adaptörlü vs gelişmiş hariciler var genelde prodüktörler falan çok kullanıyor, içinden program eklentiler kullandıkları için. Sanmıyorum program kullanırken problem yaratacağını haricinin.

Ya da 1TB SSD alıp, şu an kullandığınız SSD'yi haricileştirip depo olarak kullanabilirsiniz.

Teşekkkür ederim yanıtınız için. Adaptörlü hard disk almak laptopta kullanacağım için biraz zorluk çıkarabilir fakat onun dışında harici hard disk kullanımı bir sorun çıkarmıyor anladığım kadarıyla teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi 1TB SSD alıp halihazırda var olan SSD'yi de haricileştirmek mantıklı bir çözüm olabilir. Tekrardan teşekkür ederim iyi sosyaller.

Harici diske istediğin programı kurabilirsin.
Bazı programlar gerekli bilgileri RAM'e alıp bir süre disk üzerinden okuma ve yazma yapmıyor, bu sırada disk kendini kapatabiliyor sonrasında program veri okumak istediğine yanıt vermiyor.
Böyle durumlarda da diskin uyku moduna geçmemesi için "prevent disk sleep" programını kullanıyorum.

Teşekkür ederim hocam. İyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı