Harici SSD'ye Ubuntu kurarken kalıcı disk boyutu ne işe yarar?

emirbakay

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, başlıkta belirttiğim üzere Rufus ile harici SSD'me Ubuntu kurarken kalıcı disk bölümü boyutu soruyor. Bu ne işe yarıyor ve 512 GB'lik SSD'nin kaç GB'sini kalıcı disk yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-05 135147.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-05 135147.png
    338,7 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran görüntüsü 2023-11-05 135058.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-05 135058.png
    548,1 KB · Görüntüleme: 39
USB içinden kullanabileceğiniz, sizin belirdeğiniz, disk alanı oluyor.

Ubuntu'yu bu şekilde SSD'ye kurmayın. USB ile Ubuntu'yu açıp kurulum kısmında disk olarak harici SSD'nizi seçin. Bu daha sağlıklı olacaktır.

USB içinden kullanabileceğiniz, sizin belirdeğiniz, disk alanı oluyor.

Ubuntu'yu bu şekilde SSD'ye kurmayın. USB ile Ubuntu'yu açıp kurulum kısmında disk olarak harici SSD'nizi seçin. Bu daha sağlıklı olacaktır.

Evet zaten ilk denememde sorun yaşamıştım. Bu SSD'yi sadece Ubuntu için kullanacağım sizce 512 GB SSD'de kalıcı disk boyutu ne kadar önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Canlı Ubuntu imajını USB'ye yazdırıp diskten alan ayırmayı önermem ama yapacağım diyorsanız 100 GB verebilirsiniz.

Hocam, ben tam olarak anlamadım. Biraz daha açıklar mısınız lütfen?

Siz direkt ISO dosyasını SSD'ye yazdırıyorsunuz. Bu da normal şartlarda Ubuntu açıldığında size yaklaşık olarak 4 GB Salt-Okunur bir alan verecektir ve sistemi her kapattığınızda yaptığınız değişiklikler gidecektir.

USB'ye Ubuntu ISO dosyasını yazdırıp, kurulum aşamasında disk olarak harici SSD'nizi seçerseniz normal bir kurulum yapmış olacaksınız ve tıpkı Windows kurulumu yapmış gibi Ubuntu sistemi SSD'nize kurulmuş olacak. Bundan sonra Ubuntu üzerinde yaptığınız değişiklikleri kaybetmeyeceksiniz ve diski de istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

ISO dosyaları Salt-Okunur dosyalardır. İçeriğini görüntüleyebilirsiniz ama değiştiremezsiniz. Bu yüzden o şekilde kullanmanızı önermiyorum.

Siz direkt ISO dosyasını SSD'ye yazdırıyorsunuz. Bu da normal şartlarda Ubuntu açıldığında size yaklaşık olarak 4 GB salt-okunur bir alan verecektir ve sistemi her kapattığınızda yaptığınız değişiklikler gidecektir.

USB'ye Ubuntu ISO dosyasını yazdırıp, kurulum aşamasında disk olarak harici SSD'nizi seçerseniz normal bir kurulum yapmış olacaksınız ve tıpkı Windows kurulumu yapmış gibi Ubuntu sistemi SSD'nize kurulmuş olacak. Bundan sonra Ubuntu üzerinde yaptığınız değişiklikleri kaybetmeyeceksiniz ve diski de istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

ISO dosyaları salt-okunur dosyalardır. İçeriğini görüntüleyebilirsiniz ama değiştiremezsiniz. Bu yüzden o şekilde kullanmanızı önermiyorum.

Tamam hocam, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı