Haritanın görüneceği bir oyun yapımı

the tayyip

Decapat
Merhaba,

Öncelikle etrafımda yazılımla ilgilenen hiç kimse yok ve ben de konudan çok uzağım. Sorum size aptalca gelse bile rica ediyorum cehaletime verin çünkü aydınlatılmaya çok ihtiyacım var.

Arkadaşlarımızla 15-20 kişilik bir ekibimiz var ve zaman zaman kendi aramızda roleplay yapıyoruz. Bu sefer 2. Dünya Savaşı üzerine yapıyoruz. Normalde bunu Discord üzerinden yapıyoruz ama Discord yeterince kapsamlı değil. Benim amacıma aslında oyun yapmak bile denmez sadece çok basit bir şey istiyorum.

Şimdi elimde bir dünya haritası var, bu sabit. Her oyuncu oyuna giriş yapacak ve girdiğinde bu haritayı görecek. Haritada şehirlere tıklayınca bilgi kutuları çıkacak. Ancak her oyuncunun ülkesi aynı olmadığı için farklı şeyler görecekler. Örneğin Almanya oyuncusu Münih'e bastığında burada kaç asker olduğunu görecek. Ancak Birleşik Krallık oyuncusu Münih'e bastığında buradaki askeri tahmini gösterecek. Daha da somut olması için şöyle diyeyim. Alman oyuncusu bastığında "12. Piyade Tümeni (10.000 Asker)" yazarken aynı panelde Birleşik Krallık için "Asker sayısı tam olarak tespit edilemedi ancak 20.000 olduğu tahmin ediliyor." yazacak. Oyun içi yapay zekaya dahi ihtiyacım yok. Bu verilerin tamamını kendim elimde gireceğim ve düzenli her tur güncelleyeceğim. Tek istediğim herkesin farklı şeyler görmesi. Bunu sadece ben ve arkadaşlarım indirip kullanacağız. Hatta indirmemiz şart mı Web'den yapması mümkün mü onu bile bilmiyorum. Böyle bir şey yapmak mümkün müdür? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Mümkündür elbette fakat bu tarz özellikle multiplayer ve "herkeste farklı görünecek" şeyleri içeren bir sistemi yapmak yazılım bilmesem de olur bazı yerleri öğrenir yaparım şeklinde yapılamayacak şeyler. En az birinizin biraz fedakarlık yapıp Unity Unreal gibi bir motor öğrenmesi gerekebilir :). Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz bir Freelancer'a yaptırabilirsiniz. 15-20 kişiyiz dediniz zaten. Bionluk'ta Fiverr'de bu tarz kişileri bulabilirsiniz.

Öncelikle moderatör tarafından konunun adı değiştirilmiş. Benim istediğim sadece harita üzerinden buton tıklamaya dayalı bir oyun. Gerçi böyle izah edilmiyor ama başlıkta yazan benim istediğimin çok ötesinde duruyor. :D

Mümkündür elbette fakat bu tarz özellikle multiplayer ve "herkeste farklı görünecek" şeyleri içeren bir sistemi yapmak yazılım bilmesem de olur bazı yerleri öğrenir yaparım şeklinde yapılamayacak şeyler. En az birinizin biraz fedakarlık yapıp Unity Unreal gibi bir motor öğrenmesi gerekebilir :). Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz bir Freelancer'a yaptırabilirsiniz. 15-20 kişiyiz dediniz zaten. Bionluk'ta Fiverr'de bu tarz kişileri bulabilirsiniz.
Öncelikle teşekkür ederim, o fedakar kişi olup Unity öğrenebilirim ama emin olmak için tekrar soruyorum yukarıda istediğim şeyi tam olarak Unity üzerinden yapabilir miyim? Ya da diyelim yaptım diğerleri bunu web'ten mi oynayacak yoksa indirmeleri mi gerekecek?

Öncelikle moderatör tarafından konunun adı değiştirilmiş. Benim istediğim sadece harita üzerinden buton tıklamaya dayalı bir oyun. Gerçi böyle izah edilmiyor ama başlıkta yazan benim istediğimin çok ötesinde duruyor. :D

Öncelikle teşekkür ederim, o fedakar kişi olup Unity öğrenebilirim ama emin olmak için tekrar soruyorum yukarıda istediğim şeyi tam olarak Unity üzerinden yapabilir miyim? Ya da diyelim yaptım diğerleri bunu Web'ten mi oynayacak yoksa indirmeleri mi gerekecek?

İki şekilde de oynanabilir. Fakat önceden söylemeliyim yazılım öğrenmek zordur. Oyun geliştirme öğrenmek bazı yerlerde daha da zordur. Performansınıza bağlı olarak uzun sürebilir. Bu süreçte pek çok projeler yapmanız gerekecektir. Tabii ki yaptığınız şey için profesyonel olmaya gerek yok. Ama yine de 10 videodan oluşan Unity başlangıç dersleri eğitim serisini izleyip böyle bir şey yapamazsınız. Eğer kendinize güvenmiyorsanız 500-1500 TL arasında 2D oyun yapan kişiler var Bionluk'ta. 1000 TL tutsa 15 kişi olduğunuzu düşünürsek kişi başı 70 TL verirseniz bu oyunu 1 2 hafta içerisinde yaptırabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı