Harp okullarına girmek için şartlar nelerdir?

TARIK BALABAN

Decapat
Arkadaşlar benim hayalim uzun zamandan beri savaş pilotu olmaktı fakat en son göz tedavimde göz numaramın 1.75 olduğunu öğrendim ve pilot olamayacağımı düşünüyorum. Göz çizdirmek bile kabul olmuyormuş gece görüşünde kayıp olduğu için. Yalnız ben KHO ya da DHO'ya girmem için göz numaramın düşük mü olması gerekiyor? Doğuştan gelen genler yüzünden hayalimden vazgeçmek istemiyorum. Şu an 9. sınıftayım fiziki yeterlilik testinde yer alan testlerin koşuyu 64 saniye, 1 dakikada 40 mekik, 1 dakikada 8 şınav yapıyorum. Yani üniversite zamanında spordan tam puan alacağımı düşünüyorum. Derslerim de iyi zaten. Ne yapmam gerek, asker olabilir miyim?

Benim gözüm 9'a giderken 0.75 idi. Dün kontrole gittiğimde 2.25 olduğunu öğrendim. FYT ve mülakattan geçebileceğime emin olmama ve MSÜ'de 10.000'e girmeme rağmen girmeyeceğim. Eğer gözlük kullanıyorsan bence sen de unut. Çünkü göz numaran büyük ihtimalle 2'yi geçecektir.
Peki doktor için sağlık kontrolünde bizim isterdiğimiz bir hastaneden mi alıyoruz sağlık raporunu?
Eğer öyleyse bir şekilde halledebilirim diye düşünüyorum.
Hayır. Sana belirtilen hastane ve doktorlara gitmek zorundasın.

Şaka gibi ya.
Şansınızı deneyin askerlikte pek torpil olmuyor. Gözünüz çok büyük ise ön sağlıkta elerler.

Gözümü çizdirip gitsem farkederler mi?
Şaka gibi ya.

Gözümü çizdirip gitsem farkederler mi?

Benim gözüm 9'a giderken 0.75 idi. Dün kontrole gittiğimde 2.25 olduğunu öğrendim. FYT ve mülakattan geçebileceğime emin olmama ve MSÜ'de 10.000'e girmeme rağmen girmeyeceğim. Eğer gözlük kullanıyorsan bence sen de unut. Çünkü göz numaran büyük ihtimalle 2'yi geçecektir.

Hayır. Sana belirtilen hastane ve doktorlara gitmek zorundasın.
Yapma be. Doktor işini halledebilirdim babam da doktor oluğu için kayseri ve ankarada çok tanıdığı vardı.

Gözlerinin numarası toplam 2'yi geçmeyecek, bütün harp okulları için geçerli bu, gözünü çizdirmek 2-3 yıl önce elenme sebebi değildi ama birkaç ay öncesinden çizdirmen gerekiyor sanırım. Giriş şartları değişmiş olabilir.

Birkaç ay öncesinden çizdirebilirim öyle oluyorsa çizdirmek sıkıntı değil.
Doktorun kendisi demişti göz çizdirmek elenme sebebi değil diye, şimdilerde kural değişikliği olmuş olabilir ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu arada gittiğinde her şeye bakıyorlar, bilmediğin bir hastalığın da çıkabilir, antrenman yaparak spor mülakatlarını geçebilirsin fakat sağlıktan geçmek için pek bir şey yapamıyorsun maalesef, elenme sebebi olacak bir hastalığın varsa eleniyorsun.

Doktorun kendisi demişti göz çizdirmek elenme sebebi değil diye, şimdilerde kural değişikliği olmuş olabilir ama öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu arada gittiğinde her şeye bakıyorlar, bilmediğin bir hastalığın da çıkabilir, antrenman yaparak spor mülakatlarını geçebilirsin fakat sağlıktan geçmek için pek bir şey yapamıyorsun maalesef, elenme sebebi olacak bir hastalığın varsa eleniyorsun.

Hastalığım var mı yok mu detaylı bir kontrolden geçerim zaten ondan önce.

Bu arada ne zaman demişti doktor onu.

Yeni konular

Geri
Yukarı