Hasar tespiti başvurusu nasıl yapılır?

Makaleler
3
Yer
Mersin
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan lisanslı firmalara başvurulacağı yazıyor ama e-Devlet üzerinden başvuru yerini bulamadım; sadece hasarlı bina sorgulama var. Binadan herhangi birinin tapuyla başvuru yapabileceği belirtilmiş de bunun öncesinde bina sakinleriyle görüşmeye gerek var mıdır? Sonra biri çıkıp kimse bana bilgi vermedi, ücretini de vermiyorum diyebilir mi?

En son İ.B.B 2000'den önce yapılanlara ücretsiz, 2000 sonrasına metrekare başına ücretli yapıyordu. Metrekareye göre Toplam 30.000 ile 60.000TL arası değişir. Hane sayısına göre daire başına düşen miktar da değişir. Her kat ve daireden örnek alınıyor ama katılmayan daireler varsa o şekilde belirli katlardan alınıyor mu yoksa komple katılmak mecbur mu bilmiyorum. Ayrıca apartman yönetmeliğinde de ekstrem bir durum olduğu için nasıl karar verilir bilmiyorum. Diğer kararlar gibi oy çoğunluğu ile karar alınıp, zorla diğer dairelere uygulatılabilir mi vs.

Sonra millet binada bir sorun çıkarda değeri düşer diye yanaşmaz teste, bu ülkede malın değeri canın değerinden daha kıymetli. Büyük depremlerden sonra çok kısa süreliğine akıllanıyoruz sonra yine devam mala kıymet vermeye.

Bizim apartmanda tam olarak yaşanan şey bu, yaptıramadık.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan lisanslı firmalara başvurulacağı yazıyor ama e-Devlet üzerinden başvuru yerini bulamadım; sadece hasarlı bina sorgulama var. Binadan herhangi birinin tapuyla başvuru yapabileceği belirtilmiş de bunun öncesinde bina sakinleriyle görüşmeye gerek var mıdır? Sonra biri çıkıp kimse bana bilgi vermedi, ücretini de vermiyorum diyebilir mi?
Hocam, bulunduğun binaya AFAD ekipleri gelmeden önce binanın Whatsapp grubunda mahallenin muhtarı ile halletiklerini belirtmişti bina yöneticisi. Sanırım o işi yönetici ve muhtar hallediyor. Zaten kısa bir süre sonra AFAD ekipleri kontrole geldiler. Ayrıca Herhangibi ücret alınmıyor.

Çok pahalı ama belediyeye git dilekçe ver.

İstanbul Büyükşehir bu işlemi ücretsiz yapıyor.
Diğer belediyelerinde bu işlemi ücretsiz olarak sunması gerekmektedir.
Mersin için yardımcı olamayacağım ama İstanbul'da yaşayan arkadaşlar için bir link bırakıyorum.
Bireysel olarak katılabilirsiniz, apartmandan herkesin onayına gerek yok.

Belediye'den bilgi almayı denediniz mi?

Geri
Yukarı