Hat değerleriyle 100Mbps internete geçilir mi?

karizma90

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba;
Yaklaşık 10 gün evvel internet bağlatmak için müşteri temsilcisini aradım, altyapımın ne kadar hızı desteklediğini sordum ve hattımın Max: 63_mbps hızı desteklediğini öğrendim. Bana 50Mbps internet paketini alabileceğimi söyledi. Bende 50Mbps internet paketi için başvurdum ve bağlandı. Şu anda modemdeki değerlere göre altyapımın Max indirme hızının: 94-110_mbps desteklediğini fark ettim.
Sizce 100Mbps pakete geçsem sorun yaşar mıyım? SNR margin değerlerim kafamı karıştırdı.

DSL.PNG

Altyapın 100 Mbps desteklese bile alabileceğin hız, evinin santrale olan uzaklığına bağlı. 100 Mbps pakete geçsen bile yine 63 Mbps alırsın.
Santralle aramda 160metre var. Tip-7 Saha dolabına bağlıyız. Bugün Telekom çalışanıyla görüştüm. Yarın kendisini arayacağım ankastrenin ortalama hızını test edip güncelleyecekler. Bu şekilde 63mbps olarak gözüken değeri sistemde yükseltebileceklerini söyledi. Yani sistemde gözüken 63 mbps :) gerçekte 110_mbps e kadar hız geliyor. Benim kafamı karıştıran SNR değerim oldu 100'lük pakete geçsem kopma falan yaşar mıyım diye merak ettim.

Bu bilgiyi nereden gördünüz bu görselde?
Yazıda belirtmiş.
Santralle aramda 160metre var. Tip-7 Saha dolabına bağlıyız. Bugün Telekom çalışanıyla görüştüm. Yarın kendisini arayacağım ankastrenin ortalama hızını test edip güncelleyecekler. Bu şekilde 63mbps olarak gözüken değeri sistemde yükseltebileceklerini söyledi. Yani sistemde gözüken 63 mbps :) gerçekte 110_mbps e kadar hız geliyor. Benim kafamı karıştıran SNR değerim oldu 100'lük pakete geçsem kopma falan yaşar mıyım diye merak ettim.
Kopma olacağını pek sanmam.

Güncelleme yapıldıktan sonraki değerlere bakmak lazım. 220 metrede 8.5 dB zayıflama ile modemde gözüken maksimum 86 Mbit, gerçekte 65 Mbit alabiliyorum, SNR değerim 10 - 11 arası.
Dün 75 Mbit ile çok fazla paket kaybı yaşadım, bugün hız düşürttüm mecbur.

Güncelleme yapıldıktan sonraki değerlere bakmak lazım. 220 metrede 8.5 dB zayıflama ile modemde gözüken maksimum 86 Mbit, gerçekte 65 Mbit alabiliyorum, SNR değerim 10 - 11 arası.
Dün 75 Mbit ile çok fazla paket kaybı yaşadım, bugün hız düşürttüm mecbur.
Anladım teşekkürler. O zaman hızımın 84mbps civarına sabitlenmesi daha sağlıklı olur gibi.

Bilemeyiz, bütün kontroller yapıldıktan sonraki SNR değerine bağlı. Ama bu değerler doğruysa kablo hattınızda sorun var diye düşünüyorum. Kapasite ve aldığınız hıza göre çok düşük SNR değeri.
Saha dolabından ankastreye kadar gelen kablolar 10-15 yıllık var. Büyük olasılıkla oksitlenmiş olabilir.
Şimdi 100'lük pakete geçtim SNR margin değerini 8 üzerinde tutmak için modem 74 mbps civarı kullandırıyor. Asus modem alırsam 85 civarına sabitlerim.
hayırlısı.PNG

Modemi yeniden başlattım SNR değeri iyileşti. Asus modemle çok rahat 90 mbit hız alabilirim.
nice.PNG

Hat değerlerini bir şekilde iyileştiriyorlar. Hem hızımı arttırdılar hem de SNR margin değerimi arttırdılar. Türk Telekom bu işi biliyor canları isterse 15 yıllık oksitlenmiş kablodan bile böyle yüksek hızda internet sağlayabiliyorlar. 79-88-96-100 şeklinde kademe kademe hızım arttı.

DSL.PNGSon-durum.PNG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı