Hava kompresörü bilgisayara zarar verir mi?

Tircii

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba bilgisayarı temizlemek için hava kompresörü aldım fakat kompresörün ayarı yok tek kademe çalışıyor. Temizlerken zarar verir mi?

Fanları tutun dönmesinler. Dönmediği sürece sorun olmaz. Fanlar dönerse elektrik üretip anakartı yakarlar.
Alternatif olarak tüm temizlik boyunca fanları tutmak yerine, fanların güç bağlantılarını çekmek işi daha kolaylaştıracak bir fikir gibi.

Kompresörün şiddetini öncesinde elinizle kontrol edin. Bir bileşeni koparacak, bükecek tarzda ise biraz uzak mesafeden tutmakta fayda var.

Ona göre belli bir mesafeden sıkarsın.

Fanları tutun dönmesinler. Dönmediği sürece sorun olmaz. Fanlar dönerse elektrik üretip anakartı yakarlar.

Öyle mi oluyor? Hiç bilmiyordum. Ben yıllardır ruh hastası gibi elektrik süpürgesini fanların içine sokup son sürat çeviriyordum, şansa hiç yakmadık.

10 yıldır kökleyip döndürerek temizleyen bana bir şey olmadıysa o çok zor ihtimal. :D

Onun haricinde belli uzaklıktan tutarsanız bir şey olmaz. Cihazın ayarı yoksa.

Öyle mi oluyor? Hiç bilmiyordum. Ben yıllardır ruh hastası gibi elektrik süpürgesini fanların içine sokup son sürat çeviriyordum, şansa hiç yakmadık.
Aynısını uzun süre biz de uyguladık. 15 yıllık Foxconn anakarta bağlı arka fandan yarış arabası sesi çıkartmamıza rağmen anakart hâlâ çalışıyor 👍 Ne kadar kendim uygulasam da başkalarına önerirken tedbirli olmakta fayda var :)

Aynısını uzun süre biz de uyguladık. 15 yıllık Foxconn anakarta bağlı arka fandan yarış arabası sesi çıkartmamıza rağmen anakart hâlâ çalışıyor 👍 Ne kadar kendim uygulasam da başkalarına önerirken tedbirli olmakta fayda var :)

Öğrendiğim iyi oldu mantıklı aslında bu fanlar bakır kablolara bağlı ve anakarttan akım aldıkları gibi geri de iletebilirler.

Sıkıntı olmaz. Sadece garanti olsun diye fanları tut üflediğin boruyuda parçaların dibine sokma. Elektrikli kompresör ile hava tutmak zaten en güvenli ve hızlı temizleme yöntemi.

Alternatif olarak tüm temizlik boyunca fanları tutmak yerine, fanların güç bağlantılarını çekmek işi daha kolaylaştıracak bir fikir gibi
hocam genede içinde elektrik birikiyor. İki mesjada açıklaması kolay değil ama denerseniz ufak bi kıvılcım çıktığını görürsünüz

Hocam gene de içinde elektrik birikiyor. İki mesajda açıklaması kolay değil ama denerseniz ufak bir kıvılcım çıktığını görürsünüz.
Çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yine de garantiye almak amaçlı istenirse fanları söküp elde temizleyip, gerisine kompresör tutulabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı