Hava soğutma önerisi

@Ali55 Kasam ekstra fanla gelmediği için PF240 soğutucumu ön tarafa takmıştım. İşlemci de 5600X bu arada. Ekran kartı mining yaparken 60 derece, oyunlarda da 70 dereceye yakın seyrediyordu. (3 Fanlı RTX 3070) Öne 3 tane performanslı fan takıp radyatörü üste aldığımda ekran kartı miningte 50 dereceye, oyunlarda 62-63 dereceye düştü. RDR2, Cyberpunk 2077 gibi 1440P çözünürlükte ekran kartının %99 kullanımda olduğu oyunlar.
Sıvı soğutma radyatöründeki fanlar işlemci yükte çalışırken elimi tutmuştum ve bildiğin kalorifer gibi, alev üflüyor. O üflediği alevle ekran kartı soğumaya çalışıyor ve tam olarak soğuyamıyor haliyle, demek istediğim o.
Kasan destekliyor, üst tarafa 280mm takabilirsin. 240mm'den daha performanslı ve 360mm'e yakın soğutma performansı var ama almışken 360mm almak varken neden 280mm alasın? Ben de bu ikilemde kalmıştım. Ryzen 5 3600'ü 360mm AIO çok iyi soğutacağı için belki kasanın içine alev üfleyecek kadar ısınmaz bu da var. İlerde daha iyi bir işlemciye geçersen bu alev üfleme olayı başına gelecek ama.

@balikeat , kardeşim düz bir yorum yapıp "şöyle yap" demek yerine , sıcaklık değerlerini paylaşmışsın. Ayrıca alev üfleme detayı için de ayrı teşekkür ederim.
Verdiğin değerlere göre ve yüksek bir işlemcide radyatörün sıcak hava üfleme olasılığına bakarak bir karar vereceğim.
Ve dediğin gibi almışken 360lık bir sıvı soğutma alayım diyorum.
280lik soğutucuların incelemelerine kabaca baktım , aralarında yüksek bir derece farkı olmuyordu genel olarak , belki uygun bulursam düşünebilirim.
Ben 280lik soğutucuları biraz daha araştırayım , performansı iyi ve indirimle iyi bir fiyata yakalarsam düşünebilirim. Eğer olmazsa 360lık bir soğutma alıp ilerleyen zamanlarda , işlemci yükseltirsem kasa sorununu çözmeye çalışırım artık.
Tekrardan ilgi ve alakan için teşekkürler. 🙂

@balikeat , kardeşim düz bir yorum yapıp "şöyle yap" demek yerine , sıcaklık değerlerini paylaşmışsın. Ayrıca alev üfleme detayı için de ayrı teşekkür ederim.
Verdiğin değerlere göre ve yüksek bir işlemcide radyatörün sıcak hava üfleme olasılığına bakarak bir karar vereceğim.
Ve dediğin gibi almışken 360lık bir sıvı soğutma alayım diyorum.
280lik soğutucuların incelemelerine kabaca baktım , aralarında yüksek bir derece farkı olmuyordu genel olarak , belki uygun bulursam düşünebilirim.
Ben 280lik soğutucuları biraz daha araştırayım , performansı iyi ve indirimle iyi bir fiyata yakalarsam düşünebilirim. Eğer olmazsa 360lık bir soğutma alıp ilerleyen zamanlarda , işlemci yükseltirsem kasa sorununu çözmeye çalışırım artık.
Tekrardan ilgi ve alakan için teşekkürler. 🙂
Yerinizde olsam 360mm sıvı soğutma alır, ilerde işlemci değiştirme durumuna göre kasa değişikliği yapmayı düşünürüm gibisinden bir şey yazmıştım. Yazdığım metni düzenlerken galiba yanlışlıkla silmişim hocam. :) Ryzen 5 3600 360mm AIO ile yüksek sıcaklıklara çıkmayacağı için öne takıp kullanabilirsin ekstra sıcaklık sorunu yaratmaz.

Yerinizde olsam 360mm sıvı soğutma alır, ilerde işlemci değiştirme durumuna göre kasa değişikliği yapmayı düşünürüm gibisinden bir şey yazmıştım. Yazdığım metni düzenlerken galiba yanlışlıkla silmişim hocam. :) Ryzen 5 3600 360mm AIO ile yüksek sıcaklıklara çıkmayacağı için öne takıp kullanabilirsin ekstra sıcaklık sorunu yaratmaz.
Tamamdır , ben de 360lık dan yanaydım daha çok. 😄
@balikeat @BerkayZ87
Şöyle bir indirim yakaladım.
Şansıma bugün Gaming Gecesi'nde yakaladım.
Corsair'in H150 RGB modelinden bu fiyata daha iyi oldu diye düşünüyorum , yanlış yapmadım değil mi ? 😅

galahad.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı