Hayat pahalılığı düzelir mi?

Seçimden sonra bakmak lazım. Şu anki iktidar devam ederse politikaları zaten hayat pahalılığı yönünde. TL'nin değer kaybını istediklerini, bu sayede ithalatı azaltabildiklerini ifade ediyorlar.
Diğer yandan yeni gelecek bir iktidar da 20 küsur yıllık bir iktidarın üzerine geleceği için yönetime tam hakim olmaları biraz vakit alacaktır. Eğer ki yeni gelecek iktidar liyakati benimserse (Örneğin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na iyi bir ekonomist atayıp, tam yetki verip adamın işine karışmazsa, Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmenlikten gelme birini atayıp gene işine karışmazlarsa) ülke iyi bir ivme ile aniden toparlanma sürecine girer. Bu süreç ülkenin şu anda doğal olarak olması gereken konuma gelene kadar sürer (Yani atıyorum bağımsız bir Merkez Bankası başkanı ya da maliye bakanı olmadığı için ülkede durmayan yatırımcı ülkeye döner v.b). Sonra eğer istikrarlı bir şekilde devam edilirse yavaş yavaş da olsa alım gücümüz artar, sağlam adımlarla düzelmeye devam ederiz.
Ha yeni gelen iktidar da eski tas eski hamam devam ederse yapacak bir şey yok. Bu ligde kalsak yeter deriz.

Arkadaşlar az önce Enis Kirazoğlu'nun videosunu izleyip geldim. Ne diyeyim yine moralim bozuldu. Özellikle bir gamer olarak teknolojik ürünlerde ve oyunlarda bunlar harici her şeyin pahalılığından bıktım usandım artık. Dışarıda bir şey yapmaya ne bileyim sinemaya gitmeye arkadaşlarla gezmeye cips kola yapmaya bile güç yetmiyor artık. Dışarı çıkmayalım evde duralım oyun fiyatları her gün zamlanıyor. Konsollar PC'ler ve diğer teknolojik aletleri söylemiyorum bile. Yani bizim ne yapmamız gerekiyor bu yaşlarda cidden anlamış değilim. Her gün bir şeylere zam geldi haberi görmekten gına geldi. Rahatlıkla yapabilidiğimiz hiçbir şey kalmadı resmen. Gelecekle ilgili de bir şey düşünemiyorum çünkü şu an eğlenmem gezmem tozmam gerekirken bunları düşünüyorum. Bu halimiz nasıl düzelecek? Hala umudum var ama çok az. Kendime yapamadığım şeyleri umarım ileride çocuğum olursa yaşatırım diye düşünüyorum. Biraz dertleşmek istedim sizinle.(klavye değiştirdiğimden virgül koyamıyorum moderatorler anlayışla karşılarsa sevinirim)
Dolar endeksli mevduat gibi saçma sistemler kullanmadan mantıklı yapılabilecek 5-6 senelik bir kemer sıkma politikası ile önümüzdeki 15 senede alım gücü eskisi kadar olmasa da kendine gelir. Ama bunun için de mantıklı yöneticiler lazım.

Geri
Yukarı