Hayatım ne olacak?

teknoöneriler

Hectopat
Daha fazla  
Hayatta hiçbir baltaya sap olamadım.
Yaşıtlarım 4 yıllık okul bitiriyor.
Ben daha yeni 2 yıllık dandik bir bölüme yazıldım.
Şu an bir yerde asgari ucretle çalışıyorum.
Hiçbir vasfım, becerim yok.
Otobüslerde sürünmekten bunaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendine bir hedef belirle o yönde çaba sarfet. Mesela önlisans KPSS'den atanıp memur olacağım, polis olacağım veya kendimi geliştirip yazılımcı olacağım, spor antrenörü olacağım, aşçı olacağım gibi gibi. Daha gençsin yahu ne bu karamsarlık :)

Hayatta hiçbir baltaya sap olamadım.
Yaşıtlarım 4 yıllık okul bitiriyor.
Ben daha yeni 2 yıllık dandik bir bölüme yazıldım.
Şu an bir yerde asgari ucretle çalışıyorum.
Hiçbir vasfım, becerim yok.
Otobüslerde sürünmekten bunaldım.

Eğer yaşıtlarınla veya herhangi biriyle, birileriyle kendini karşılaştırırsan kaybedersin en baştan. Bunu yapmamalısın. Hayatta bir şeylerden ne kadar geride kalırsan kal, her şey bitmiş değildir :)

Eğer zamanın varsa kendine biraz vakit ayır. Hobi bul kendine. Mesela neye ilgin var? Resim yapmak, şiir yazmak, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek/müzik yapmak, bilgisayar/telefon oyunları oynamak vb. Daha saymadığım bir çok şey var. Neye ilgin varsa kendine biraz zaman ayırıp onu yapmalısın eğer zamanın varsa.

Otobüslerde sürünme konusuna gelince :) Elbette otobüslerden ben de pek hoşlanmam. O ne öyle bir sürü insan bir kutunun içinde gidiyor? :D Ama bunu, tamamen bu derdi ortadan kaldırmak olmasada bu yapacağının adı, biraz da olsa rahatlatıcı bir çözümü var. Kitap okumayı seven biriysen yanına 2-3 tane kitap al ve otobüste oku. Ya da müzik dinle. Dediğim gibi otobüste de neye ilgin varsa onu yapabilirsin kitap okumak müzik dinlemek vb.

Ve son olarak. Hani dedin ya "Hayatta hiç bir baltaya sap olamadım" :)

Kelime komedisi yapacak olursak :D Neden hayattaki bir baltaya sap olasın ki? Kendi baltanı yap :)

Dalga geçmiyorum. Demek istediğim şey şu. Hayatta bir düzen var ve sen bu düzene uyacaksın, diye bir şey yok :) Elbette uyulması gereken zorunlu kurallar var hayatta. Su içmek gibi :) Ben sana çalışma otur, para gökten yağar, huzur, mutluluk gökten yağar da demiyorum. Sadece diyorum ki, "Onlar X'e sahip. Ben neden Y'e sahibim" deme, bu büyük bir hata :) Kendi yolunu bul. Hayallerinin peşinden koş, hayalin mi yok? Hayal kurmayı öğren, kendine bir hedef belirle.

Bu arada yaşının kaç olduğunu bilmeden yazdım bunları. Eğer 17-20 arasındaysa yaşın, inan bana kafaya takacak hiç bir şey yok :)

Ve en önemlisi, hayatından imkansız kelimesini sil. Ve imzamdaki cümleyi hatırla hep...

Edit: Yaşın 21'miş şimdi baktım. Hadi ama 20 ile 21 arasında çok büyük bir fark yok değil mi :D

Hobi mobi bunları bırak. Öncelikle bu kafayı düzeltmelsini. Benden olmaz mantığından çıkmazsan hakkatten senden bir şey olmaz. Çaba, emek, ısrar. Yabancı dil, bilgisayar, sosyal beceri bunlara yönelmeye çalış ilgilen. Kendi ilgi alanlarını oluştur yani. Yoksa çok afedersin ot gibi yaşar gidersin bu dünyadan. Dost acı söyler, alınmaca gücenmece yok.

Hobi mobi bunları bırak. Öncelikle bu kafayı düzeltmelsini. Benden olmaz mantığından çıkmazsan hakkatten senden bir şey olmaz. Çaba, emek, ısrar. Yabancı dil, bilgisayar, sosyal beceri bunlara yönelmeye çalış ilgilen. Kendi ilgi alanlarını oluştur yani. Yoksa çok afedersin ot gibi yaşar gidersin bu dünyadan. Dost acı söyler, alınmaca gücenmece yok.
O saydıklarında birer hobi dostum :) Hobi kelimesi, sırf zaman geçsin diye öylesine yapılan şeyler değildir.

Ama evet dediğine katılıyorum (y) Kuralların peşinden koşmaktansa kendi ilgi alanlarını oluşturmalı insan.

O saydıklarında birer hobi dostum :) Hobi kelimesi, sırf zaman geçsin diye öylesine yapılan şeyler değildir.

Ama evet dediğine katılıyorum (y) Kuralların peşinden koşmaktansa kendi ilgi alanlarını oluşturmalı insan.
İşte bunları hobi olarak yapmasın. Buraya gelip yazacak kadar bilgisayar bilmesin bir meslek edinebilecek kadar bilgisayar öğrensin. İngilizce küdür edecek kadar ingilizce bilmesin kendisini bir adım öteye taşıyacak kadar öğrensin. Yani bugün herkes eşit olamaz zaten. Hepimizin daha iyi olduğu alanlar var. Arkadaşımız da kendi alanını bulup ona eğilmeli. Hobiyi bıraktan kastım bunlar. Oyun oynamak benim için hobi ama bir yayıncı için oyun oynamak bir meslek mesela. Demek istediğim bu yani.

Sen isim mi değiştirdin dostum? Bir an "o ne lan" oldum:)

4 yıllık yerine 2 yıllık okumanız sizin için kayıp değil. DGS'ye çalışıp siz de 4 yıllık bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. 2 yıllık okulun sonunda KPSS'den iyi bir puan alıp devlet dairesine yerleşip sonra da DGS ile herhangi bir okula yerleşmek sizin için çok büyük avantaj olur. 2 yıllıkların KPSS soruları 4 yıllık okullara göre daha kolay olduğu ve yerleşme puanı da daha düşük olduğu için de sizin için bir avantaj. Bundan 2 yıl önce Türk Telekom'da çalışan bir abim DGS'ye girip uzaktan eğitim ile 4 yıllığa tamamladı eğitimini. Şuan hava alanında çalışıyor ve aldığı maaş 7500 TL. Moral bozup geçmişe bakmak yerine geleceğinizi yönlendirmeye çalışın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı