Hayatımı nasıl düzeltirim?

Hocam, biz nasıl bilelim sizin nasıl bir hayat yaşadığınızı? Verdiğiniz bilgilerle en uzman kişi bile sizin hayatınızı düzeltemez. Kendi işinizi kendiniz halledin.
Çocuğa bu şekilde yaklaşman çok yanlış! Bu onun hvesini kırabilir bunu biliyorsun dimi? Senden yardım isteyen birine ya cevap vermeyeceksiniz ya da düzgün cevap vereceksiniz. Bu yaptığın ayıp çünkü.
Merhaba arkadaşlar, direkt konuya giriş yapıyorum. Şu an 13 yaşındayım. Laptop var, telefonum var 1000 TL'lik. Başkada bir şeyim yok. En büyük hayalim 16 yaşına basıp CBR125 almak. Ailem alacağını söylüyor ama nafile. Ben size söyleyeyim, oğlum kendi paranı kazan diyecekler. Neyse, her zaman boş boş geziniyorum. Aslında bir konu üzerinden çalışsam kendime gelir elde edebilirim ama bunu nasıl yapacağım?
İşte bu noktada size başvuruyorum. Ne yaparsam gelir elde edebilirim?
Bak güzel kardeşim yaşın daha çok küçük okulunda iyi bir yere gelmezsen hayatını kendi ellerinle çöpe atmış olursun. Ailen illa ki sana öyle diyecektir çünkü isteklerini kendi başına halletmen gereken durumlar olacak. Motor şak diye istenince olan birşey değil ki 3 sene içinde isteklerin zevklerin değişecek. Lise hayatında yeni ortamlara vs. gireceksin. 13 yaşında olan birine göre elindekiler büyük bir nimet ben senden yaşlarca büyük olup bilgisayarı olmayan çok insan tanıyorum bunun değerini öncelikle bilmelisin. Motoru aldın diyelim öncelikle ehliyet şart ehliyetsiz kullandığın motor ile motorun parası kadar ceza ödersin. Şuan bunları dert edecek yaşta değilsin anı yaşamaya ve kendini üzmemeye dikkat et.

Motor yerine güzel bir araba al,ailen hiçbir zaman motor almaz.Üniversite mezunu olarak edineceğin meslekten alacağın gelir ile kendine istediğini alırsın.

Çocuğa bu şekilde yaklaşman çok yanlış! Bu onun hvesini kırabilir bunu biliyorsun dimi? Senden yardım isteyen birine ya cevap vermeyeceksiniz ya da düzgün cevap vereceksiniz. Bu yaptığın ayıp çünkü.

Bak güzel kardeşim yaşın daha çok küçük okulunda iyi bir yere gelmezsen hayatını kendi ellerinle çöpe atmış olursun. Ailen illa ki sana öyle diyecektir çünkü isteklerini kendi başına halletmen gereken durumlar olacak. Motor şak diye istenince olan birşey değil ki 3 sene içinde isteklerin zevklerin değişecek. Lise hayatında yeni ortamlara vs. gireceksin. 13 yaşında olan birine göre elindekiler büyük bir nimet ben senden yaşlarca büyük olup bilgisayarı olmayan çok insan tanıyorum bunun değerini öncelikle bilmelisin. Motoru aldın diyelim öncelikle ehliyet şart ehliyetsiz kullandığın motor ile motorun parası kadar ceza ödersin. Şuan bunları dert edecek yaşta değilsin anı yaşamaya ve kendini üzmemeye dikkat et.
İlk bir Türkçe kurallarına uyarak yazın, öyle konuşalım hocam.

İlk bir Türkçe kurallarına uyarak yazın, öyle konuşalım hocam.
Dediğim gibi dostum amacım seninle yaptığım yazım yanlışlarını tartışmak değil. Yaptığın şeyin doğru olmadığını belirttim bu şekilde yaklaşman hoş değil diye. Beni anladığınızı düşünüyorum. İyi akşamlar

Hocam okul kadar abartılan bir şey görmedim şu hayatta. Kötü okula gitti diye kimsenin hayatı çöp olmaz. Önemli olan kendini iyi eğitebilmektedir. Şuanda 4 sene okul okumaktansa 4 seneyi bir işe ayırmak çok daha mantıklı. Çevremde 20-25 yaşlarında -kendi emekleriyle- iyi arabaya binen insanların hepsi zamanında mesleğe yönelmiş kişiler. Yeni üni mezunlarının %80 i ise 5 bin TL maaş bile almıyor. O yüzden okul hayat bile mahveder.

Hocam okul kadar abartılan bir şey görmedim şu hayatta. Kötü okula gitti diye kimsenin hayatı çöp olmaz. Önemli olan kendini iyi eğitebilmektedir. Şuanda 4 sene okul okumaktansa 4 seneyi bir işe ayırmak çok daha mantıklı. Çevremde 20-25 yaşlarında -kendi emekleriyle- iyi arabaya binen insanların hepsi zamanında mesleğe yönelmiş kişiler. Yeni üni mezunlarının %80 i ise 5 bin TL maaş bile almıyor. O yüzden okul hayat bile mahveder.
Edindiği mesleğe göre değişir,Üniversite mezunu olupta 2500 TL maaş alanlar var,onun yanında lise mezunu olup 5000-6000 TL maaş kazanan kişiler de var.

Merhaba arkadaşlar, direkt konuya giriş yapıyorum. Şu an 13 yaşındayım. Laptop var, telefonum var 1000 TL'lik. Başkada bir şeyim yok. En büyük hayalim 16 yaşına basıp CBR125 almak. Ailem alacağını söylüyor ama nafile. Ben size söyleyeyim, oğlum kendi paranı kazan diyecekler. Neyse, her zaman boş boş geziniyorum. Aslında bir konu üzerinden çalışsam kendime gelir elde edebilirim ama bunu nasıl yapacağım?
İşte bu noktada size başvuruyorum. Ne yaparsam gelir elde edebilirim?

Sende çok açık herkeste olduğu gibi gelecek korkusu var, yiyip içmenden kıs, ben öyle yaparak zorla para biriktirdim, çırak olarak bir yerde işe girmeyi dene.

Üniversitesine daha çok var eğitim sistemi illa ki değişecektir ustam.

O yaşta para kazanmak için bile başka işlerle ilgilenmemelisin dostum. Helede kazandığın parayla motor, bilgisayar, telefon vs. amacındaysan..

Bazı insanlar vardır ders yerine iş yaparlar ama faydalı amaçlar için faydalı işler yaparlar ve ne yaptığını bilerek yaparlar. En önemlisi mecbur oldukları için yaparlar... Ortaokulda 3 arkadaşım kuyumcu çıraklığı yaparlardı sonra lisede de devam ettiler, iki tanesi liseyi bıraktı ve o işe devam etti, ötekisi de liseyi okudu ama işi bırakmadı devam ettirdi. İkisi liseyi bitirmedi, üçüde hiç üniversite okumadı ama şuan üçüde kuyumculuk yapıyor. O çocukların hepsi dar gelirli ailelerin çocuklarıydı. Ceplerinde simit alacak para olmazdı birtanesi de yetim zaten nerdeyse hiç gelirleri yoktu. Yani onlar mecburdu. Böyle motor almak, bilgisayar almak, telefon almak, oyuna skin atmak vs. için değil mecbur oldukları için işe gidiyorlardı bu yüzdende her şeye rağmen ellerinde hayatlarını kazanabilecekleri bir meslekleri oldu. Peki senin durum nasıl? Sen şimdi 16 yaşına kadar çalışacaksın derslerini boşlayacaksın sonra almak istediğin şeyi aldınca geri kalan yıllarını da onunla heba edeceksin, peki bunları yaptıktan sonra ne kazanacaksın? hiçbir şey.. çünkü sen şimdi meslek öğrenmek için çalışmayacaksın, o motoru almak için çalışacaksın ve neticede yaptığın işlerin sana hiçbir faydası olmayacak. Çıraklık yaparsın, garsonluk yaparsın, düğünlerde çalışırsın, gidersin otoyıkamada temizlik yaparsın vs. ama bunların hepsi kısa vadeli olur ve sana ilerde hiçbir kazanımı olmaz. Sadece derse ayırman gereken vaktini başka şeylere ayırmış olursun hepsi bu. Bende yazları okul yokken marketlerde, internet kafelerde felan çalıştım ama hiçbir zaman derslerimi etkilemesine izin vermedim. O yüzden sana tavsiyem motor hayali kurma başarılı derslerin, iyi okulların ve eğitimini iyi aldığın bir mesleğin hayalini kur. Babanın parası varsa alsın sana her şeyin en iyisini ama yoksa kendini boş yere sıkma, alacağın hiçbir şey bu yaşta çalışmana değmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı