Hayatımın birkaç senesi çöpe gitti

Merhaba Bulgaristan da 3 sınıf kadar okudum 3 bitirmeden 1989 da Türkiye göç ettik ve Türkiye'de hiç okumadım 12 yaşımda ailem beni işe verdi madem okumuyorsun dediler senelerce çalıştım baktım olacak gibi değil heleki şu son dönemlerde siyasete girmiyorum anlayan anladı şu anda Almanya'da çalışıyorum oto yedek parça satış firmasında gayete mutluyum burada olmaktan ve Almanya'nın bir köyünde kalıyorum etrafımız orman sakinleri ile dolu sabah bir kalkıyorsunuz evin etrafı tavşan dolu her şey okumak değil yani.

Arkadaşımın kız kardeşi hacetepede okudu sınıf 3 üncüsu Almanca bölümü ama evde boş boş yatıyor 2 yıldır hâla da okuyor biraz da insanın kendisinde bitiyor iş.

Hocam benden önce bir arkadaş "bu yazıyı okuyan da bordo berelidir" gibi bir şey yazdı bende ona ithafen "okumayanda çok şey kaybeder" yazdım. Onun mesajı silinince biraz garip durmuş =D.

Ben henüz 18 yaşındayım. Bu sene mezuna kaldım ama ders çalışmadım. Aşırı pişmanım... Ama şöyle bir planım var. 2 yıllık programcılık okusam sonra DGS ile mühendislik geçsem diyorum. Ama ya kazanamazsam sorusu geliyor aklıma. Şu an bile 1 senemi kaybettim. Acaba programcılık okusam 2 yıllıkla iş bulabilir miyim yeterli gelişimi sağlasam? Çünkü AYT denen olayı yapamiyorum hiçbir şekilde.

Bir meslek lisesinde, bilisim bolumunde okulun en yuksek puanli sinifinda okuyorum. (atp) 9. sinifim. Şu an Python ogreniyorum. Benim icin verebilecegin tavsiyeler varsa yazar misin?
Bende aynı sınıfta okudum. Kardeşim tek diyeceğim evde de kendin çalış hatta çok çalış. Okuldan alabildiğin kadar bilgi al. Boş gezenin boş kalfası olma. En önemlisi proje yap. Başka dillere de göz at. Zaten hepsinin syntax'ı benzer. Kısa sürede kavrarsın.

Zararın neresinden dönersek kardır.
Aynen o şekilde. Belki başka arkadaşlar varsa diye açtım konuyu aslında.
Ben henüz 18 yaşındayım. Bu sene mezuna kaldım ama ders çalışmadım. Aşırı pişmanım... Ama şöyle bir planım var. 2 yıllık programcılık okusam sonra DGS ile mühendislik geçsem diyorum. Ama ya kazanamazsam sorusu geliyor aklıma. Şu an bile 1 senemi kaybettim. Acaba programcılık okusam 2 yıllıkla iş bulabilir miyim yeterli gelişimi sağlasam? Çünkü AYT denen olayı yapamiyorum hiçbir şekilde.
Daha yolun başındasın. Artık çok fazla üniversiteye bakılmıyor. Kişinin becerisi ve projesi ön planda oluyor. Yani üniversiteye gidip de düşük bilgiyle çıkarsan sana bir anda buyur iş demeyecekler. Ben mesela 1 kere bile derse çalışmadım çünkü istek gelmiyordu ama şuan da sevdiğim için aşırı çok çalışıyorum ve kendimi de keşfetmiş oldum.

Bende aynı sınıfta okudum. Kardeşim tek diyeceğim evde de kendin çalış hatta çok çalış. Okuldan alabildiğin kadar bilgi al. Boş gezenin boş kalfası olma. En önemlisi proje yap. Başka dillere de göz at. Zaten hepsinin Syntax'ı benzer. Kısa sürede kavrarsın.

Teşekkür ederim oncelikle. Peki diyelim, alanimda uzmanlastim, o dil uzerinde cok iyi bir yazilimci oldum, sonra ne yapacagim? Atp oldugum icin 12. sinifta meslek dersi gormuyoruz. Full kultur dersleri ve universite sinavi odakli olacagi icin staj 10. sinifin yazında olacak. Ben 10. sinifin yazina kadar beklemek istemiyorum, o zamana kadar internet uzerinden, evimden yapabilecegim para kazandiran (cok olmasini beklemiyorum haftalik 100 TL bile kazansam bu benim icin bir basari) bir sistem, uygulama veya site var midir?

Hocam selam, 17 yaşındayım 11. sınıf'a gidiyorum ve kendimi şu an kaybolmuş gibi hissediyorum. Ne açıdan derseniz aklımda bir meslek oluşmadı daha. Sizin gibi hep rahat yaşadım ve ileride ne olacağını, ne olacağımı düşünmek zorunda kalmadım. 3 yıl önce babamı kaybettim ve bu durum beni çok etkiledi. Son 3 yıldır boş yaşıyorum yani. Şu an annemle ben varım ve ona bakmak başarmak zorundayım. Meslek lisesinde bilişim bölümüne gitmek istedim ama LGS'ye girmedim ve puanım yetmedi. Çocukluğumdan beri bilgisayara ilgim var ama tam olarak ne yapabilirim bilmiyorum. İngilizce kısmında ise ingilizceyi seviyorum diğer derslerden nefret ederken İngilizce öğrenme konusunda hep tutkulu, rahat birisi oldum. Bir şeyler yapıp artık çalışmak başlamak istiyorum ama nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. İçimi dökmek istedim okuduğunuz için teşekkür ederim.

21 yaşındayım, Röntgen teknikeri olarak atandım 2 ay önce. Üniversiteden mezun olduğunuzda sert bir kayaya çarpıyorsunuz arkadaşlar. Bir an önce kendinize hedef koyup odaklanın.

Teşekkür ederim oncelikle. Peki diyelim, alanimda uzmanlastim, o dil uzerinde cok iyi bir yazilimci oldum, sonra ne yapacagim? Atp oldugum icin 12. sinifta meslek dersi gormuyoruz. Full kultur dersleri ve universite sinavi odakli olacagi icin staj 10. sinifin yazında olacak. Ben 10. sinifin yazina kadar beklemek istemiyorum, o zamana kadar internet uzerinden, evimden yapabilecegim para kazandiran (cok olmasini beklemiyorum haftalik 100 TL bile kazansam bu benim icin bir basari) bir sistem, uygulama veya site var midir?
Freelance yapabilirsin. Bence kendini geliştirip üniversiteye gitmeden iş bile bulabilirsin. Sana bağlı.
Hocam selam, 17 yaşındayım 11. sınıf'a gidiyorum ve kendimi şu an kaybolmuş gibi hissediyorum. Ne açıdan derseniz aklımda bir meslek oluşmadı daha. Sizin gibi hep rahat yaşadım ve ileride ne olacağını, ne olacağımı düşünmek zorunda kalmadım. 3 yıl önce babamı kaybettim ve bu durum beni çok etkiledi. Son 3 yıldır boş yaşıyorum yani. Şu an annemle ben varım ve ona bakmak başarmak zorundayım. Meslek lisesinde bilişim bölümüne gitmek istedim ama LGS'ye girmedim ve puanım yetmedi. Çocukluğumdan beri bilgisayara ilgim var ama tam olarak ne yapabilirim bilmiyorum. İngilizce kısmında ise ingilizceyi seviyorum diğer derslerden nefret ederken İngilizce öğrenme konusunda hep tutkulu, rahat birisi oldum. Bir şeyler yapıp artık çalışmak başlamak istiyorum ama nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. İçimi dökmek istedim okuduğunuz için teşekkür ederim.
Hocam yazılım istiyorsanız öncelikle alan seçin. Hala yaşınız genç ama bir yerden başlamak zorundayız. Bir alan beğen ve o alanda kullanılan dilleri araştır. Ardından hiç düşünmeden giriş yap çünkü her geçen gün kayıp olur. Gerçekten adam akıllı 1 ay bile bakınca hayatımızın parçası haline geliyor. En basitinden 1 yıl önce PC'yi açınca direkt Steam'i açardım. Şimdi ise açmıyorum bile direkt VS Code. Eger ki web alanını yani frontend'i seçerseniz kurs ve yol haritasında yardımcı olurum.
21 yaşındayım, Röntgen teknikeri olarak atandım 2 ay önce. Üniversiteden mezun olduğunuzda sert bir kayaya çarpıyorsunuz arkadaşlar. Bir an önce kendinize hedef koyup odaklanın.
Kesinlikle katılıyorum. Aynı şeyi lise bittikten ve üniversite sınavına girmediğim de
Yorumlar bi ilginç. 21 yaşındasın daha geç kalmış değilsin hiçbir şey için sıkma canını
Ben geç kaldığımı düşünmüyorum, sadece giden zamanımı ve başka insanların benim gibi yaşamamasını istediğim için açtım. Bayağı arkadaşa yardımcı oluyorum sanırım. Büyük ilgi gördü konu.

Dostum tekrardan merhaba
print("Sıcaklık dönüştürücüsüne hoş geldiniz!")
print("Lütfen sıcaklık birimini giriniz. (C) veya (F)")

birim = input("Birim giriniz: ")

if birim == 'C':
celsius = float(input("Sıcaklık değerini giriniz: "))
fahrenheit = (celsius * 1.8) + 32
print("Sonuç: %.2f F" % fahrenheit)

elif birim == 'F':
fahrenheit = float(input("Sıcaklık değerini giriniz: "))
celsius = (fahrenheit - 32) / 1.8
print("Sonuç: %.2f C" % celsius)

else:
print("Geçersiz birim!")
böyle bir sıcaklık çeviricisi yaptım fakat birimi girdikten sonra sıcaklık girince otomatik kapanıyor düzeltmeme yardımcı olurmusun
Python bilmiyorum konu açarsan bilenler yardımcı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı