Hayatınızın amacı nedir?

Kendimi öğrenmek. Kendimi öğrenebilmek için hayat içindeki oluşları ve nedenlerini öğrenmek. Bilmenin ne demek olduğunu fark etmek ve mümkün mertebe daha fazla bilmek. Elde ettiğim veriler ile de yine benim için hayatın ana öznesi olan kendime söz geçirmenin yolunu bulmak. İhtiraslardan, hayasızlıktan, kötüye dair ne varsa sıyrılıp, çevreye olan zararımı en aza indirgeyerek yaşamaya çalışmak ve bundan uzaklaşmamak. Tüm bunlardan sonra ögrendiklerimi unutmamak için sürekli tekrar ile hafızayı diri tutmak.

Ölümden değil de düzgün bir hayat sürememiş olmaktan daha çok korkuyorum.

Hayatın amacının kendine en mantıklı gelen amacı bulmak olduğunu düşünüyorum. Herkes insan belli bir kalıba, genelgeçer bir amaca kendini uydurmaya çalışmamalı. Çünkü o zaman hayvanlardan farkımız kalmaz. Her canlının yaşam amacı hemen hemen aynıdır. Hayatta kalmak ve üremek, çoğalmak, neslini sürdürmek. Fakat insan farklı şeyler yapmayı seçebilir. Bu seçim gücüyle de başka amaçlar edinmeye çalışmak, asıl amacın ta kendisi olmalı.

Dini değerlerim değiştiğinden beri, hayatımın bir amacı yok. Tamamen rastgele bir şekilde, hayat beni nereye sürüklüyorsa, oraya doğru yaşıyorum. Ha bu sorumsuzluk olarak anlaşılmasın. Şu an okuduğum önü açık bir üniversite var. Ekonomik kazancımı, gelecek için stabil tutmaya çalışıyorum elbette. Bunların dışında boşum. Bomboş. Hayatıma anlam, amaç kazandırmak gibi de bir kaygım yok. Hepsi insancıl ilizyondan başka bir şey değil zaten.

Filmin sonunda hepimiz ölüyoruz.
Bundan dolayı hayatımda başarılı olmayı, güzel bir hayat yaşamayı amaçlasam da bunu hayat amacım haline getiremem. Vizyonum olabilir ama asıl amacım, misyonum bu olmamalı.

Yaratıcının varlığına inanıyorum. Dönüşümüzün olacağı bir durak elbet olacak. Bu muhteşem düzeni kuranın bizi sorgulayacağına da şüphem yok. Asıl amacım doğruya inanmak ve bedenim bu Dünya'yı terk ettikten sonra doğruya inandığımı görebilmek. O mutluluğu yaşayabilmek.
Bence kişinin iç Dünyasında en önemli konu bu olmalı.

Son zamanlarda hayatın anlamını ve amacını çok fazla sorgulamaya başladım. Bu evrendeki varlığımızın sebebi ne olabilir ki? Neden yaşamaya devam ediyoruz? Acaba öldükten sonra ne olacağını bilmediğimiz ve bu yüzden korktuğumuz için hayatımızı sürdürüyor olabilir miyiz? Yani hayatın amacı ölüm korkusu mudur? Sizin hayatınızın amacı nedir?

Madem ki yaşıyorsun, o halde keyif almaya bak.

Yaşamak, ölüm sonrası belirsizliğin bizi mecbur bıraktığı bir şey değil. Neden varız? Ne yapıyoruz? Bilinen evrende, devasa kainatta canlılık barındıran küçücük bir noktada, en gelişmiş canlılar olarak bir görevimiz mi var? Kainat bu kadar kaotikken, atmosferimiz dışındaki tüm gezegenlerde, yıldızlarda meteor yağmurları, yoğun tektonik hareketler, zehirli atmosferler, ölümcül radyasyon, kavurucu sıcaklık, dondurucu soğuk v.d. varken neden dünya dediğimiz gezegen bu kadar stabil ve biz burada ne yapıyoruz?

Çok özel gibi görünüyoruz doğrusu. Belki de bir amacımız vardır, ya da üst bir varlığın bir amacının ürünüyüzdür ya da amacın kendisiyizdir. Bunların hiçbirinin cevabını yeryüzündeki hiç kimse bilmiyor. Binlerce yıldır insanlar bunu düşünerek öldüler. Öldükten sonra cevap var mı yok mu onu dahi bilmiyoruz. Buna rağmen yaşıyoruz.

Bilim bunu açıklamaya çalışıyor, dinler bunu açıklamaya çalışıyor. Bilim buna bir cevap bulamadı henüz bir kanıt yok. İnançların ise doğası gereği kanıtı olmaz. Kanıtlanan şey artık bilimsel bilgidir, yani kanıt bulunduğu an da o şey inanç olmaktan çıkar bilgiye dönüşür. Şayet kanıt yoksa inanç vardır. Yani bu soruların henüz ucundan bile cevabını yakalamış değiliz. O yüzden mesajın başındaki ilk cümleye takılıyoruz.

Son düzenleme:
En sonunda öleceksin. Varsa dini inançlarına uygun yaşamak seni daha mutlu yapabilir. Onun dışında mutlu olacağın hayati yasa. Bu kişiden kişiye gore değişir.

Geri
Yukarı