HD 620 128 MB VRAM gözüküyor

Gepptire

Centipat
Herkese merhaba, benim eskiden kalma bir laptopum var. İmkanım yok, bunu kullanıyorum şu an:

1288.png

Fakat gördüğünüz gibi görüntü belleği 128 MB görünüyor oyun oynarken LOL vesaire. Ani FPS dropları yiyorum. Dizüstü bir bilgisayar pili çıkarttım denedim bilgisayardan da çok anlamam, çözemedim. Yardım edebilecek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum şimdiden.

• Her laptopta BIOS'tan VRAM ayarı yapamazsınız.
  • GPU için zaten sistem 4 GB belleği kullanıma sunmuş.
  • HD 620'nin performansı da bellidir, bellek miktarını isterseniz 10 GB yapın, hiçbir işe yaramaz.
Neden FPS düşüşü yaşıyorsunuz?

İşlemci içindeki bütün silikonu kullanıyorsunuz. Yani hem x86_64 çekirdekleri hem de grafik çekirdeklerini. Bu da işlemcinin daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Cihazı da hiç temizlemediyseniz işlemci aşırı ısınıp frekansını düşürmek zorunda kalıyor?

Öksür hadi, ne yapmam gerekiyor?

Tecrübeniz varsa cihazın içini açıp temizleyeceksiniz. Bir de mümkünse termal macun yenilemesi yapacaksınız. Ayrıca eğer cihazın kendi fan kontrol yazılımı varsa kurup kullanın. Ama bu tür oyun laptopu olmayan cihazlarda fan kontrolü olmaz.

Naçizaten fikrim: Bu cihaz bir oyun laptopu değil. Harici GPU'su bile yok. Bu durumda bu tür FPS düşüşleri normal...

Unutmadan, bunu da deneyebilirsiniz:

• Her laptopta BIOS'tan VRAM ayarı yapamazsınız.
  • GPU için zaten sistem 4 GB belleği kullanıma sunmuş.
  • HD 620'nin performansı da bellidir, bellek miktarını isterseniz 10 GB yapın, hiçbir işe yaramaz.
Neden FPS düşüşü yaşıyorsunuz?

İşlemci içindeki bütün silikonu kullanıyorsunuz. Yani hem X86_64 çekirdekleri hem de grafik çekirdeklerini. Bu da işlemcinin daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Cihazı da hiç temizlemediyseniz işlemci aşırı ısınıp frekansını düşürmek zorunda kalıyor?

Öksür hadi, ne yapmam gerekiyor?

Tecrübeniz varsa cihazın içini açıp temizleyeceksiniz. Bir de mümkünse termal macun yenilemesi yapacaksınız. Ayrıca eğer cihazın kendi fan kontrol yazılımı varsa kurup kullanın. Ama bu tür oyun laptopu olmayan cihazlarda fan kontrolü olmaz.

Naçizaten fikrim: Bu cihaz bir oyun laptopu değil. Harici GPU'su bile yok. Bu durumda bu tür FPS düşüşleri normal...

Unutmadan, bunu da deneyebilirsiniz:

Önce verdiğin cevap için teşekkür ederim. Şunu göstermek istiyorum:

m5.png

Bilgisayarda AMD Radeon R5 M330 da var. Fakat ben Intel HD Graphics 620'yi kullanmak istiyorum. Yani bu ve onun yerlerini değiştirmek tarzında bir şey yapamaz mıyım? Araştırdığım kadarıyla Intel HD Graphics 620'de daha fazla FPS alınıyor. Hem oyunlarda hem de performans olarak daha iyi olduğunu okudum. Tabii bilmiyorum ne kadar doğrudur ama elbette değişiyorsa değiştirip denemek istiyorum. Bir bilgin varsa yanıtlarsan sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı