HD 6470M Catalyst Control Center yükleyince HD 7400M oldu

Öncelikle merhaba kardeşim. Sırf sesimi duyurabilmek için üye oldum. Şuanda dediklerinin hepsini bende uygulamıştım, günlerimi almıştı 15 saat başında oturduğum günleri hatırlıyorum şu lanet olası amd radeon hd 6470M'i bilgisayarıma yüklemek için. AMD kadar berbat baş belası bir firma görmedim hayatımda. Ha birde hp gibi ısınma sorunlu bilgisayarlar yapmada uzman olman bir firmayla bir araya gelip dünyanın en büyük belası olmuşlar hakkaten.

Ama neyse ben her şeyi hallettim. Büyük sorunları uğraşa uğraşa çözmeyi başardım. Benim bilgisayarım HP g6-1040st. İşlemcim intel core i5 480. Grafik kartım da bildiğiniz üzere AMD Radeon HD 6470m. HD 7400m yüklüyordu bendede önceden ama hallettim. Radeon hd 6470m yükledim ve çalışıyorda :)

Ancak şunun büyük bir dersini de aldım bir daha bilgisayar alırsam eğer HP, Casper ve AMD'li grafik kartlarına sahip bilgisayarları görürsem eğer arkama bakmadan kaçacağım oradan. NVIDIA grafik kartına sahip Lenovo, Dell gibi adam gibi markalardan birini alıcağım. Bakın şunu da söylebilirsiniz: şimdikiler öyle değil. Tamam öyle değil şimdikiler, dediğiniz gibi şimdi yani şu yıllarda içinde iyidir. Onlar da gör bak 3 veya 4 yıl geçsin. AMD eski muamelesi yapıp sahip çıkmayacaktır. Aynı bizlere yaptığı gibi ama NVIDIA öyle mi ? Tabiki de hayır firma 6 yıl önce olan NVIDIA grafik kartlı bilgisayara göre uygun güncellemesini yapıp kullanıcılarına sahip çıkıyor ve yüklemesi de gayet kolay. AMD öyle mi ? Ah ah ne çektirdi bana bi ben bilirim birde sanırım sen beni anlarsın kahrolsun AMD :D
Aynı şekilde AMD sürücülü bilgisayarı olan herkese bol şanss bol bol :)
6470'e nasıl geçtin acaba?

Aynı problemi ben de yaşadığım için buraya yazmak istedim. Malesef olay sadece isimde kalmıyor, performans sorunu yaşıyorum. Intel HD Graphics devreye giriyor, Radeon HD 6470M kartımı görmüyor makine. HP Pavilion g6-1010et, win 7 x64 kullanıyorum. Son 1 senedir bu problem mevcut, hala çözüm bulabilmiş değilim. Auto Detect Tool bende yanlış çalışıyor. Tool'un bulup önerdiği ekran kartı Radeon HD 7xxx serisi olarak gözüküyor. Dota 2 gibi bir oyuna çok yüksek ekran kartı gerekmediğinden sanırım onu Intel HD ile oynamakta sıkıntı çekmiyorum. Ama son Skyrim oynadığımda paylaşımsız ekran kartım düzgün bir şekilde çalışıyordu. Oyuna girdim ve berbat bir 3D performansıyla karşılaştım. Ayarları ne kadar düşürürsem düşüreyim kasmasını engelleyemedim. Bilgisayarı daha yeni formatladığım için herhangi bir sistemsel sıkıntı, uzun süreli kullanım dolayısıyla kayıt defterinin şişmesi vs. durumlar söz konusu değil. Harici soğutucu sistemim iyi, "HP olmasına rağmen" oyunlarda bilgisayarım ısınmıyor. Performans kaybımın ısıdan kaynaklı olmadığından %100 eminim. Buna çözüm bulana edeceğim duanın boyutu dünya hesabıyla ölçülemez. :) Radeon HD 7400 kullanmaktan bıktım, nasıl olduysa oldu bir seferliğine aygıt yöneticisi ile güncellerken 6470M kurdu bilgisayarıma. Oh dedim bu yöntemle 6470 kuruyor, bir sıkıntı çıkarsa buradan yaparım eskiye döner, şu Catalyst Control Center'ı da kurayım dedim. Yine gitti 7400 oldu, defalarca denememe rağmen tekrar 6470 yapmadı aygıt yöneticisi. Büyük bir sorun daha var onu da bilmenizde fayda var, 7400 kurduktan sonra en yeni / bir öncesi / oldukça eski CCC kursam da değişmeyen bir problem. CCC içerisinden 3D ayarlarına ulaşamıyorum. Gaming diye bir sekme çıkmıyor. 3D ayarlarımın Başarım/Performans arasında seçim sağlayabilmesini istiyorum tekrardan. Bu oldukça sıkıntı çıkartıyor oyunlarda. 3 tane ekran görüntüsü ekliyorum mesajıma, her şey açık bir şekilde ortada. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.

Eki Görüntüle 52623 Eki Görüntüle 52624 Eki Görüntüle 52625

Nasıl oldu bilmiyorum ama sorunumu buraya yazmak, derdimi birileriyle paylaşmak iyi geldi sanırım. Problemi çözdüm, 1 yıldır bununla uğraşıyorum ve en son çaresiz kalıp bir foruma yazı yazdıktan birkaç saat sonra problemi çözüyorum. Bilseydim daha önce dert yanardım. :)
Hangisi tam etken oldu bilmiyorum o yüzden bugüne kadar ne denediysem hepsini sırayla yazacağım.
  1. Problemi yaşadığım günden bu yana en az 3-4 format attım, bunun çözüm olmadığı kanaatindeyim.
  2. En stabilinden en yenisine kadar bütün sürücüleri denedim. AMD Support, HP Support harici 6 farklı sürücü sitesinden en az 10 farklı sürüm Catalyst Control Center / Driver indirdim. Her birini kurmadan önce Aygıt Yöneticisi'nden "Bu aygıtın sürücü yazılımını sil." kutucuğunu işaretleyerek eskisini kaldırdım. İnternet bağlantımı kapatıp "Donanım değişikliklerini tara" yaptım (ki otomatik olarak internetten intel hd vs. bulup indirmesin). Kaldırma işlemi bittikten sonra her seferinde bilgisayarımı yeniden başlattım.
  3. Zaman içerisinde indirmiş olduğum bütün sürücüleri aynı yöntemle kurdum ama sonuç vermedi. Yine 7400, yine 7400. Bir türlü 6470'e kavuşamadım.
  4. Quake Live oynamaya başladım. İğrenç ötesi bir grafikle karşı karşıya buldum kendimi. Crosshair bile gözükmüyordu bulanıklıktan. Tahminen 300x200 gibi bir çözünürlükle oynuyordum. (Dota 2'yi orta ayarlarda %55 render ile oynayabilmeme rağmen). Katlanılacak gibi bir şey değildi, Tomb Raider'ın ilk oyununda bile daha iyi grafikler vardı. Yeni formata kucak açtım.
  5. Geçtiğimiz hafta içinde bir format attım. En düzgünü olduğuna inandığım bir 7400 sürücüsünü kurmak zorunda kaldım, bu şekilde kullanmaya başladım.
  6. Formattan sonra Skyrim kurdum bilgisayarıma, otomatik grafik ayarlarını Low olarak algıladı. Ayarlarda Graphic Adapter kısmında Intel HD Graphics yazıyordu. Oyuna girdim, en düşük ayarlarda bile berbat ötesiydi her şey. Ondan sonra geldim buraya yazı yazdım, ekran görüntüsü paylaştım.
  7. Şimdi çözüm aşamasına geldiğimi düşünüyorum. Önce Denetim Masası'ndan Catalyst Control Center'ı kaldırdım. Sonra Yerel Disk C'de ne kadar ATI, AMD klasörü varsa hepsini kökünden sildim. Kendi oturumunuzun klasöründe (Yusuf Ensar bendeki) AppData klasöründe de aynı şeyi uyguladım, yine Yusuf Ensar klasöründeki Belgelerim klasörünü temizledim. ATI/AMD parçası olabilecek her yeri temizledim. Ardından bilgisayarı kapatıp açtım. Çalıştır (kısayolu windows tuşu/başlat tuşu + R)'a regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini açtım. Bu çözüm aşamasında yanlış bir şeyi silerseniz problem yaşayabilirsiniz. Dosya>Ver seçeneği ile bir yere kayıt defterinizin yedeğini alabilirsiniz. Yedek alırken soldaki listede "Bilgisayar" kısmının seçili olduğundan emin olun. Öncelikle HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE içindeki AMD/ATI klasörlerinin hepsini sildim. Sonra Ctrl+F komutu ile "Bul" penceresini açtım. oraya önce ati yazdım, Sonrakini Bul tuşuna bastım. Bu tuşa her bastığınızda Kayıt Defteri Düzenleyicisi içinde "ati" geçen her kelimeyi size gösterecektir. Bunlara internATIonal gibi kelimeler de dahil. ATI/AMD ile ilgili olan her klasörü sildim. Ta ki Bul penceresi bana farklı bir sonuç göstermeyene kadar hepsini temizledim. Bilgisayarı kapatıp açtım.
  8. İnternet bağlantımı geri açtım. Aygıt yöneticisi içerisinden görüntü bağdaştırıcılarını internet ile güncelleştir dedim. Intel HD Graphics bulup yükledi, Radeon'u yüklemedi.
  9. HP Pavilion g6-1010et Dizüstü Bilgisayar Sürücüler ve İndirmeler | HP® Destek sitesine girdim. bilgisayarımın modeli bu, farklı modele sahip olanlar kendilerine ait olan bilgisayarın driver destek sayfasına girsinler. İşletim sistemimi, kaç bit olduğunu seçtim ve onayladım. Sürücülerin listesi çıktı.
  10. "Sürücü - Grafik" başlığı altında üç tane sürücü var. Biri "Intel High-Definition (HD) Grafik Sürücüsü", diğer ikisi (biri daha güncel) "AMD Yüksek Çözünürlüklü (HD) Grafik Sürücüsü". Üçünü de tekrardan indirdim. Bugüne kadar kaç defa bu dosyaları indirdim hatırlamıyorum bile. Önce Intel HD Sürücüyü yükledim, içinden Turbo Boost çıktı. Ya sabır dedim yükledim bilgisayarı yeniden başlattım. Sonra 295MB'lık olan, güncel olmayan AMD sürücüsünü yükledim. Yatta katta wakatta yattazooo! Sanırım kayıt defteri düzenleyicisinin altını üstüne getirmek işe yaradı. Aygıt yöneticisinde 6470M sürücüsünü gördüm. Skyrim açtım, Graphic Adapter kısmında Radeon 6470 diye ekran kartımı gördüm. Bilgisayarı yeniden başlattım. Ne olur ne olmaz diye bir geri yükleme noktası oluşturdum. İndirmiş olduğum diğer AMD sürücüsünü yükledim, güncel olanı. O da üstüne cila oldu. Şuan çok şükür bilgisayar sorunsuz çalışıyor. Skyrim 1366x768 çözünürlükte ultra ayarlarda biraz kasma ile tıkır tıkır işliyor.

Umarım bu yazdıklarım birilerine çözüm sağlar. Berbat ve bitmek bilmeyen bir tecrübeydi. Sormak istediklerinizi gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Elimden geleni yapmaya çalışırım. Bol şans herkese. :)
Ben 6470'e hala geçemedim. Mesajlarınızı gördüm, yardımcı olabilir misiniz acaba? 7400'de kaldı benimki de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 6470'e hala geçemedim. Mesajlarınızı gördüm, yardımcı olabilir misiniz acaba? 7400'de kaldı benimki de.
Tüm bilgimi zaten o mesajda paylaşmış durumdayım. Üzerinden de yıllar geçti, aynı bilgisayar şu an elimde değil. Mesajdaki aşamaları uygulayın, olursa olur. Olmazsa yapabileceğim başka bir şey yok ne yazık ki.

Tüm bilgimi zaten o mesajda paylaşmış durumdayım. Üzerinden de yıllar geçti, aynı bilgisayar şu an elimde değil. Mesajdaki aşamaları uygulayın, olursa olur. Olmazsa yapabileceğim başka bir şey yok ne yazık ki.
Merak ettigim tek sey 7400 mu dogru olan, 6470 mi? Hangisine göre driver kurayim, onu diyordum.

Gerek yok. İsim değişikliği önemli değildir. AMD sürücünü ve Intel görüntü sürücüsünü kaldır denetim masasından. DDU ile tekrar kaldırın her ikisinide. Güncel olarak, ilk Intel sonra AMD sürücüsünü kurun.
Yardım edebilir misin acaba? Ayni konuda sorunum var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar modelinizi internete yazınca hangi ekran kartı çıkıyorsa doğrusu odur. Intel HD Graphics ile beraber değiştirilebilir grafik kullanıyorsanız bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Çözümü çoğu zaman olmuyor. Mesajımda uyguladığım şekilde yaptım ve Windows 7 kullanarak ekran kartı sürücüme kavuşmuştum zamanında.

6470'e nasıl geçtin acaba?

Öncelikle şunu söyleyeyim bende üzgünüm, şuan masaüstü sistem kullanmaktayım. Sistemim baştan aşağı değişti ve o bilgisayarı da anneme verdiğim için :) Çok oldu vereli de, bu sebeple hatırlama sınırımı çoktan geçti dolayısıyla unuttum. Ancak vereceğim şu tavsiyeler olabilir. Arkadaşlarında dediği gibi önce Intel HD Graphics sürücüsünü yükleyip ondan sonra AMD'nin sürücüsünü yüklemen daha doğru olacaktır birde pek emin değilim ama, sanırım AMD 6470M'de dahil 6x'lerde isim güncellemesi yapıp HD 7x olarak örnek HD 6470M için 7400m olarak isim güncellemesi yapmış da olabilir. Dediğim gibi üzgünüm gerçekten hatırlayamıyorum 2 yıl önce falan sahiptim o bilgisayara. Ayrıca Yusuf Ensar Ertan arkadaşın da dediği gibi Windows 7 de bende kavuşuyordum o sürücüye. Windows 8'de de bir şekilde başarmıştım ama inan hatırlayamıyorum :/

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı