HD 8500M sistemde ekran kartı arızası

OzanAkbal

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar yaklaşık 7 senedir Lenovo G50-70 laptop kullanıyorum içinde Intel i3-4010u işlemci, 4 GB RAM ve AMD HD 8500M ekran kartı var. son 1 senedir sürekli olarak ekran kartı çalışmayı durdurdu ve başarı ile bu durumdan kurtuldu arızası veriyor. İlk başlarda sadece ekran kartının driverını açmaya çalışırken oluyordu zaten driver kasa kasa açılıyordu. Sonra canlı ders uygulamalarında bu arızayı vermeye başladı hocalar kamera açıp ekran paylaşınca hiçbirini göremiyordum donuyordu. Şimdi de Discord açılmıyor sürekli olarak yazdığım arızayı veriyor ve Discord çalışmayı durduruyor. Mesela YouTube'dan video izliyorum bir anda donmaya başlıyor ve sonrasında videolar açılmıyor bilgisayarı kapatıp açınca düzeliyor. Zaten eski bir bilgisayar olduğu için her oyunu da kaldırmıyor. LoL'de ara ara FPS düşmesi yiyorum. Bunun bir çözümü var mıdır?

Merhabalar yaklaşık 7 senedir Lenovo G50-70 laptop kullanıyorum içinde Intel i3-4010u işlemci, 4 GB RAM ve AMD HD 8500M ekran kartı var. Son 1 senedir sürekli olarak ekran kartı çalışmayı durdurdu ve başarı ile bu durumdan kurtuldu arızası veriyor. İlk başlarda sadece ekran kartının driverını açmaya çalışırken oluyordu zaten driver kasa kasa açılıyordu. Sonra canlı ders uygulamalarında bu arızayı vermeye başladı hocalar kamera açıp ekran paylaşınca hiçbirini göremiyordum donuyordu. Şimdi de Discord açılmıyor sürekli olarak yazdığım arızayı veriyor ve Discord çalışmayı durduruyor. Mesela YouTube'dan video izliyorum bir anda donmaya başlıyor ve sonrasında videolar açılmıyor bilgisayarı kapatıp açınca düzeliyor. Zaten eski bir bilgisayar olduğu için her oyunu da kaldırmıyor. LoL'de ara ara FPS düşmesi yiyorum. Bunun bir çözümü var mıdır?

Eğer ekran kartında sıkıntı varsa çok zordur ve değmez. Bende de 2 hafta öncesine kadar aynı model vardı sıkıntılı bir model zaten bir anda hiçbir sıkıntısı yokken IO çipi arızası yüzünden çöp oldu. Hatta 4 GB RAM de eklemiştim.

Eğer ekran kartında sıkıntı varsa çok zordur ve değmez. Bende de 2 hafta öncesine kadar aynı model vardı sıkıntılı bir model zaten bir anda hiçbir sıkıntısı yokken IO çipi arızası yüzünden çöp oldu. Hatta 4 GB RAM de eklemiştim.
Ben de de aynı ekran kartı var ama hiç yaşamadım.
Şans işi.

Şimdi ne yapacağımı anlamadım. Zaten bu sene sağlam bir sistem toplamayı düşünüyorum ama stok sorunları ve fiyatlar almış başını gitmiş. G serisinde sıkıntı olduğunu söylediniz, bırakayım gittiği yere kadar gitsin mi yoksa format mı atayım? Bence formatlık bir sıkıntı yok. Ekran kartından kaynaklandığı ortada.

Şimdi ne yapacağımı anlamadım. Zaten bu sene sağlam bir sistem toplamayı düşünüyorum ama stok sorunları ve fiyatlar almış başını gitmiş. G serisinde sıkıntı olduğunu söylediniz bırakayım gittiği yere kadar gitsin mi yoksa format mı atayım. Bence formatlık bir sıkıntı yok. Ekran kartından kaynaklandığı ortada.

Uğraşmaya değer bence format atıp, Windows 10 yapıp, yeni temiz driver yükleyin.
Umarım sorun düzelir.

Windows 10 yapmasam ne olur meraktan soruyorum yanlış anlaşılmasın. Bu dediğiniz işlemin bu sorunu ortadan kaldırma şansı var değil mi ?

Windows 10 yapmasam ne olur meraktan soruyorum yanlış anlaşılmasın. Bu dediğiniz işlemin bu sorunu ortadan kaldırma şansı var değil mi?

AMD sürücü desteği olarak sadece Windows 7 ve 10'a veriyor yani sizdeki sürücü eski de kaldı.
Bu sorunun bundan kaynaklanma ihtimali yüksek. Çözülürse çözümü bana verin, hiç yok. 😁

Geri
Yukarı