HDD bakımı nasıl yapılır?

anil1906

Kilopat
Daha fazla  
7 yıllık Samsung bir HDD'm. Var görseldeki gibi bir hata alınca ben de yeni bir HDD alayım buna da film ve oyun depolarım diye düşündüm. WD Blue 1 TB HDD aldım. Eski HDD'nin performansını ve olası veri kayıplarını önlemek için yapabileceğim bir şey var mıdır? Şu an üzerindeki verileri kopyalayıp format atmayı düşünüyorum ancak hızlı format yeterli olur mu veya tam format atmamın diske faydası olur mu? Bad sector kesinlikle vardır. Onun için hangi programı önerirsiniz? Dediğim gibi format atıp Windows üzerinden scandisk, hata denetleme ve bad sector taraması, tamiri yapmam yeterli olur mu?

Ekran Görüntüsü (51).png

Diskin okuma hatası oranı 105. Şu anki oranı normal ama bir kere çok düşmüş bu değer o yüzden kırmızı gözüküyor. Disk birleştirme pek işe yaramaz bu duruma. Diske format attıktan sonra bu değerin artmaması lazım

Eğer diskte fiziksel bad sector varsa, içinde ne var ne yok yedekleyin. Birden uçuverir.

Aynen şu an yeni aldığım HDD'ye yedekledim. Oyun ve filmler çok önemli değil önemsiz veri yükleyeceğim buna.
Diskin okuma hatası oranı 105. Şu anki oranı normal ama bir kere çok düşmüş bu değer o yüzden kırmızı gözüküyor. Disk birleştirme pek işe yaramaz bu duruma. Diske format attıktan sonra bu değerin artmaması lazım

Birkaç kere test ettim hep hata veriyor. 2013'den beri bu diske hiç disk birleştirme yapmadım ve tam format atmadım tek HDD kullandığım için. İki bölüm biri OS biri depolama olarak kullanıyordum 1.5 sene öncesine kadar ve format attığımda sadece OS kısmına format atıyordum. Disk birleştirmenin mantığı nedir? Ben bunu tek disk olarak kullansam sorun yaşar mıyım?

Tek disk olarakta kullanabilirsin sorun olmaz. Diskin şu anki durumu iyi. Diskin hayatında gördügü en kötü değer eşigin altına düştüğü için uyarı veriyor. İsterseniz şu an format atabilirsiniz. Eğer ikinci diskiniz varsa şu an. Diskin bu değerden başka sorunu var mı. Sekmenin aşağısını da gösterin.
Ve bu hata ne zaman başladı?
Bu hatanın bad sector ile alakası yok okuyucu kafa ile ilgili eğer disk yüzeyinde sorun yoksa.

Tek disk olarakta kullanabilirsin sorun olmaz. Diskin şu anki durumu iyi. Diskin hayatında gördügü en kötü değer eşigin altına düştüğü için uyarı veriyor. İsterseniz şu an format atabilirsiniz. Eğer ikinci diskiniz varsa şu an. Diskin bu değerden başka sorunu var mı. Sekmenin aşağısını da gösterin.
Ve bu hata ne zaman başladı?
Bu hatanın bad sector ile alakası yok okuyucu kafa ile ilgili eğer disk yüzeyinde sorun yoksa.

Bad sector taraması yapacağım onu varsaymıştım çok eski olduğu için. Bu değerden başka sorun yok zannetmiyorum bazı oyunları çok yavaş açıyor ama bazı oyunları da hemen açıyor o yüzden performans açısından pek bir şey diyemeyeceğim çok bi beklentim de yok sonuçta 7 yıllık. Ben veriler güvende dursun diye yeni disk aldım yoksa çok bir sıkıntısı yoktu. Ses olarak eski bilgisayarda takılıyken bazen değişik bi ses geliyordu HDD olan bölgeye vuruyordum düzeliyordu ama yeni bilgisayarda o sorunu da yapmıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (52).png
    Ekran Görüntüsü (52).png
    18,8 KB · Görüntüleme: 173
Diskin durumu iyi. Bence siz bad sector e çok taktınız diskin başka sorunu yok. Error scan kısmından (quick scan) kapalı olarak yüzey taraması yapabilirsiniz. Disk eski olduğu yavaş olması normal.

Diskin durumu iyi. Bence siz bad sector e çok taktınız diskin başka sorunu yok. Error scan kısmından (quick scan) kapalı olarak yüzey taraması yapabilirsiniz. Disk eski olduğu yavaş olması normal.

Tamamdır ben bir format atayım sonra gerekli testleri yapayım bakalım teşekkürler cevaplarınız için :)
O bölgeye vuruyordunuz, düzeliyordu? Çok güzel taktik. Büyük ihtimalle o ses bad sector olan kısmı okurken geliyordu. Her vurduğunuzda diski öldürme ihtimaliniz artıyor.
Doğrudur motorunda da sıkıntı olabilir bilemiyorum ama şu an o açıdan bir sıkıntı yaşamadım yeni kasada..

Bir sorun yok gibi bu tarama bad sector’leri mi gösteriyor?

Dosya Ekleri

• BE570733-0141-448F-B1BB-D92A6B7DBA86.jpeg
    BE570733-0141-448F-B1BB-D92A6B7DBA86.jpeg
    119 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı