HDD Benchmark'ta 1 MB'a kadar düşüyor

Özay5151

Hectopat
Daha fazla  
Özellikle CS:GO oynarken anlık FPS düşüşü yaşıyorum. Hatta arada PC 2 ile 5 saniye arası donuyor sonra kendine geliyor. Bunun sebebi sizce nedir? RAM'leri test ettim, ekran kartının da sıcaklıkları oldukca normal ama HDD'den şüpheleniyorum. HD Tune ile test ettiğimde bad sector bulamıyor ama Benchmark yaptıgımda saçma değerlerle karşılaşıyorum.
Sistem özellikleri şöyle;
  • i7 4790
  • Sapphire R9 390X Nitro
  • 8 GB 1600 MHz RAM

1.png
2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sistemindeki başlangıç öğeleri, servisler, görev zamanlamaları yada zararlı yazılımlar diski gereksiz yere meşgul ediyor olabilir. İmkanınız varsa temiz kurulum gerçekleştirip tekrar bir benchmark testi yapın. İmkanınız yoksa Wise Care 365 ile gereksiz servis ve başlangıç öğelerini kapatıp tekrar bechmark testi yapın.

Yüksek ihtimalle diskiniz arızalı. HD Tune PRO yazılımının health kısmının ekran görüntüsünü burada paylaşın.

Bende de böyle bir sorun var acaba nasıl çözebiliriz? Özellikle bazı oyunalrda çok can sıkıyor ve sistem bayağı yavaşladı.

Adsız.jpg
Adsız1.jpg

S.M.A.R.T verileriniz temiz görünüyor. Temiz kurulumla düzelecek gibi duruyor. Temiz Windows 10 x64 1709 kurup tekrar benchmark testi gerçekleştirip değerleri paylaşın.

1TB gibi yüksek kapasiteli disklere yapılan işletim sistemi kurulumları tipik seneryoları.
HDD bölümlenmiş olsa bile disk kafası tektir. Dolayısı ile hem C, hem de oluşturulmuş diğer bölümler arasında gidip gelme zorunluluğu bulunmaktadır.
Yüksek akış değerindeki bitstream dosyaları, (Özellikle HD videolar) bir harddiskte, ciddi seek sorunlarına yol açabilmektedir. Bu olaya bir de dosya parçalanmaları eklenirse, ayıkla princin taşını :D
ÇÖZÜM:
Önce diğer bölümlerdeki tüm dosyaları başka bir diske yedekleyiniz.
C haricindeki bölümleri disk yönetiminden siliniz. Tek parça halinde boş olarak formatlayınız.
C diskini önce defragment ile tarayarak disk birleştirmesi yapınız.
Daha sonra, başlangıç disk onarma komutu ile diskinize check-disk ve fix-disk komutları veriniz.
Olası bir donanım arızası yoksa sorun düzelecektir.

Teşekkür ederim yardımlarınız için ama Mr_YAMYAM dediklerinizden bişe anlamadım uygulamam pek mümkün gözükmüyor. Temizk kurulumdan kasıt nedir tam olarak? Yaklaşık 3 ay önce win 7 den win 10 a geçtim windowsun kendi sitesinden kurdum sistemi bir daha ordan yapmak temiz kurulum gibi olur mu? Ama bana sanki HDD de ciddi bir sorun varmış gibi geliyor kesin anlaşılamaz mı sorun?

HDD sorunları tek bir şekilde incelenmez. Sorunu olan bir disk, error testinde görülebilir. (HD-Tune bad sektör testi)
Dosya parçalanmaları da bir HDD sorunudur. Yüksek boyutlu bir akış dosyası, (filmler gibi) windows klasörlerinin içerisinde bulunması da sorundur. Özellikle masaüstü olarak bildiğimiz, explorer.exe dosyası içerisindeki, büyük boyutlu veya çoklu parçalanmış dosyalar da disk sorunları anlamına gelir.
Senin disk benchmark grafiğine baktığımızda, D diskinin içerisinde ciddi dosya parçalanmalarından şüphelenilmektedir.
Üstelik senin masaüstüne baktığımızda, MAMAK ÇÖPLÜĞÜ gibi olduğu da açıkça görülmektedir :D

Yukarda ne söylemiştim.
Bir fiziksel diskin tek bir kafası bulunur. Bu kafa sektörler arasında gidip gelerek, arama araştırma yaparlar. Yoksa verilere nasıl ulaşabilecekler. Verileri buldukları zaman da o sektörleri sırasıyla okumaya çalışırlar. Verilerin tek bir sıra halinde değil de, kimileri diskin başlarında, kimileri ortalarda, kimileri de sonlarda ise, vay o kafanın haline :D
Yukardaki anlatımımda TEMİZ KURULUM demedim. Disk temizliği ve bakımı konusuna değindim. Zaten format atmak ibaresi işletim sistemi kurulumu olarak algılandığı için, bu yanılgı sıklıkla olmaktadır.
Bahsetmiş olduğum mevzu, C diski haricindeki disk bölümlerinin tamamen silinmesi ve yeniden biçimlendirilmesi olayıdır. Yani C haricinde hiçbir bölümde veri olmamalıdır.
D diski için silinmesi mümkün değilse...
En azından şu yönergeler uygulanabilir.
1 Defrag programını indirerek sisteme kurunuz.
MyDefrag 4.3.1
Programı kurarak çalıştırınız.
Önce C bölümünü ve ardından diğer bölümleri DEFRAGMENT ONLY komutu ile birleştiriniz.
(Bu işlem her bir disk için ayrı ayrı yapılmalıdır)
Disk birleştirme sonrasında önce C diski için CONSOLIDATE FREE SPACE (Boş alanı birleştir) komutu verilmelidir. Bu işlem uzun sürebilir.
Aynı komutu diskin diğer bölümleri için de uygularsak, diskin dosya parçalanmaları mümkün mertebe giderilmiş olacaktır.

Çok teşekkür ederim. MyDefrag ile bahsettiğiniz işlemleri yapayım. Peki veri kaybı falan yaşar mıyım?

D sürücüsünden bir miktar dosya sildim yani 3-4 oyun şimdi şöyle bir grafik çizdi program.
Adsız2.jpg

HDD üç sürücüye ayrılmış durumda. Sistemin kurulu olmadığı iki sürücüyü herhangi bir veri kaybı olmadan birleştirsem sorun azalır mı? Bunu yapmanın yolu var mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı