HDD Devre Kartı Değişimi

Namelessone1905

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar dün akşam kasayı temizledim. Ancak HDD'yi tekrar takarken SATA güç girişindeki L kısmında ufak bir kırık oluştu. Şu an diskin çalışmasında herhangi bir problem yok kablo sağlam bir şekilde yerine oturuyor ve ben çekmediğim sürece çıkmıyor. Sizce HDD kartını değiştirmeme gerek var mı yoksa bu şekilde kullansam olur mu? Kırılan yeri resimde işaretledim.

83aa48b1d2c9223464e225b460de93d8.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence gerek yok. HDD ömrünü tüketene kadar kullanmaya devam et. Veya bozulana kadar işte. Ne zamana kadar idare edebilirsen. Ardından bütçene uygun SSD'ye geçersin. Bana göre...

Sallantı veya temazsızlık olmadıkça sorun olmaz. Pinlerde de hasar yoksa kullanabilirsiniz.
Teşekkürler hocam bir sorum daha olacak. Bir sabit diskin ömrü ne kadardır ? Benimki 8 senelik 2011 yılında almıştım. Şu ana kadar bad sektör vb. bir sorunla karşılaşmadım. Western Digital 640 GB Caviar Black modelini kullanıyorum.

Ömür olarak kullanım şartlarına bağlıdır tabi. Senelerdir kullanılan daha eski diskler de mevcuttur ancak genelde ortalama 10 sene civarında yavaş yavaş metal aksamlar olduğundan korozyon ve pas yapabiliyor hem disk hem de pinlerde. Teknik bilginiz var ise PCB söküp bağlantı pinlerini bir silgi ile temizleyip biraz daha ömrünü uzatabilirsiniz.
Rutubetsiz iyi hava alan bölümde bilgisayarınızı konumlandırmanız da katkı sağlayacaktır.

Ömür olarak kullanım şartlarına bağlıdır tabi. Senelerdir kullanılan daha eski diskler de mevcuttur ancak genelde ortalama 10 sene civarında yavaş yavaş metal aksamlar olduğundan korozyon ve pas yapabiliyor hem disk hem de pinlerde. Teknik bilginiz var ise PCB söküp bağlantı pinlerini bir silgi ile temizleyip biraz daha ömrünü uzatabilirsiniz.
Rutubetsiz iyi hava alan bölümde bilgisayarınızı konumlandırmanız da katkı sağlayacaktır.
Dün PCB kartını söküp kontrol ettim zaten. Ama gözle görülür bir sararma veya oksitlenme yoktu. O yüzden temizleme gereği duymadım.
Black modelleri göreceli olarak uzun ömürlüdür, yine de fiziksel ve ömrü olan bir materyale sahip. Önemli verileriniz varsa çok sabrını denemeden yeni bir disk alın derim.
2 TB harici bir diskim var zaten. D bölümü komple orada yedekli. Çok önemli olanları DVD'ye bile çektim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı