HDD ile Windows 10 kullanmayın!

Ya hiç Windows 10 ile HDD kullanmadın ya da bilip bilmeden sallıyorsun. Microsoft'un veya HDD üreticilerinin böyle bir açıklaması var mı HDD'de düzgün bir performans alamazsınız diye. Yok tabii ki.
Böyle bir açıklama yapmazlar çünkü yaparlarsa alacakları tepkiyi en iyi kendileri biliyor. Windows 10 yapısı gereği SSD'ler için üretilmiş bir sürüm. Microsoft'da devrin SSD devri olduğunu bildiği için HDD'ler için pek optimize etme gereği duymuyor Windows 10'u. Windows 10 arka tarafta bir sürü telemetri servisi çalıştırıyor. O servisler bile tek başına HDD'ye yük bindiriyor. Windows 10 SSD ile canavar gibi çalışsa da HDD ile çalışamaz çünkü HDD için uygun değil yapısı. Hala anlayamıyorsunuz HDD ile Windows 10'un sorun çıkardığını. 7200RPM HDD ile bir nebze daha iyi çalışsa da 5400RPM HDD ile Windows 10 kullanmak saçmalıktan öteye gidemez.

HDD için artık ya Linux dağıtımı ya da Windows 8.1 kuracaksın. Windows 8.1'de gereksiz telemetri servisleri bulunmuyor bu yüzden daha hafif. Aynı şekilde Windows 7 gibi GPU'ya yük bindiren Aero efektleri de bulunmuyor. Şu an yaşayan en hafif Windows sürümü desek yanlış olmaz. Microsoft desteği de devam ediyor Windows 8.1'e. Windows 10 ile UWP uygulamalarının açılış süreleri de HDD ile çok uzun sürüyor zaten. Asla 5400RPM HDD ile Windows 10 kullanılmaz!

Böyle bir açıklama yapmazlar çünkü yaparlarsa alacakları tepkiyi en iyi kendileri biliyor. Windows 10 yapısı gereği SSD'ler için üretilmiş bir sürüm. Microsoft'da devrin SSD devri olduğunu bildiği için HDD'ler için pek optimize etme gereği duymuyor Windows 10'u. Windows 10 arka tarafta bir sürü telemetri servisi çalıştırıyor. O servisler bile tek başına HDD'ye yük bindiriyor. Windows 10 SSD ile canavar gibi çalışsa da HDD ile çalışamaz çünkü HDD için uygun değil yapısı. Hala anlayamıyorsunuz HDD ile Windows 10'un sorun çıkardığını. 7200RPM HDD ile bir nebze daha iyi çalışsa da 5400RPM HDD ile Windows 10 kullanmak saçmalıktan öteye gidemez.

HDD için artık ya Linux dağıtımı ya da Windows 8.1 kuracaksın. Windows 8.1'de gereksiz telemetri servisleri bulunmuyor bu yüzden daha hafif. Aynı şekilde Windows 7 gibi GPU'ya yük bindiren Aero efektleri de bulunmuyor. Şu an yaşayan en hafif Windows sürümü desek yanlış olmaz. Microsoft desteği de devam ediyor Windows 8.1'e. Windows 10 ile UWP uygulamalarının açılış süreleri de HDD ile çok uzun sürüyor zaten. Asla 5400RPM HDD ile Windows 10 kullanılmaz!
5400 RPM HDD ile Windows 8.1 Home kullanıyorum, yağ gibi akıyor.

Yarım megabayt ile dosya kopyalamaya devam. Ssd ci arkadaşları linç etmeyelim lütfen. Kimseyi ssd kullanmaya zorlamıyoruz fakat hdd lerin performans düşürdüğü de su götürmez bir gerçektir.

Ben 5400 RPM HDD hayatım boyunca kullanmadım. 7200'lere göre çok daha yavaş olduklarını duymuştum. Zaten bahsettiğim 7200 RPM disklerdi. Sizde sanırım SSD algısına sahip olanlardansınız. Maalesef kötü bir önyargı. SSD diskler tabiki HDD'den daha iyidir. Bu tartışılmaz. Ama Windows 10 HDD ile kullanılmaz teorisi saçmalık.

Böyle bir konunun var olması bile çok garibime gitti doğrusu. Şahsen Windows 10 kullanıyorum ve SATA SSD'ye kurulu bir sistemim var. 5400 RPM bir HDD ile Windows 10 kullanmazsınız bu açık, bunun yanında zaten oyun amaçlı bir kullanım amaçlayamazsınız. Windows 10 her ne kadar tümüyle SSD için tasarlanmış bir sürüm olsa da 7200 RPM bir HDD ile de gayet düzgün çalışabilir. Bu konu hakkında da çokça kanıt görebiliriz kullanan arkadaşlarımızdan. Bunun yanında SSD misyonerliğini yapmayı da doğru bulmuyorum, ülkedeki alım gücü ve standartları göz önüne aldığımızda herkes bir şekilde durumuna göre donanım kullanıp mümkün olan en güncel seviyede yazılıma sahip olmak istiyor. Tekrar söylüyorum konunun varoluş amacını anlayamadım, bu konunun doğu veya yanlış bir cevabının olduğunu da düşünmüyorum, bence herkes kendi para verdiği sistemi kendi isteğince kullanabilir.

5400 RPM HDD ile çok rahat oyun oynayabiliyorum. Biraz fazla mı salladınız?

Oynayamazsınız demedim zaten, oyun amaçlı bir kullanım amaçlayamazsınız dedim. Kimse oyun için özellikle 5400 RPM HDD tercih etmez. Ayrıca Windows 10 kullanamazsınız da demedim "kullanmazsınız" dedim yani tekrar ediyorum tercih etmezsiniz anlamında.

Oynayamazsınız demedim zaten, oyun amaçlı bir kullanım amaçlayamazsınız dedim. Kimse oyun için özellikle 5400 RPM HDD tercih etmez.
Teknik olarak 5400 RPM HDD'ye 'oyun için amaçlanamaz' denilemez çünkü yüklenme ekranında bir tutam gecikme yaratsa da oyunlarda drop gibi durumlara yol açmaz.

Teknik olarak 5400 RPM HDD'ye 'oyun için amaçlanamaz' denilemez çünkü yüklenme ekranında bir tutam gecikme yaratsa da oyunlarda drop gibi durumlara yol açmaz.

Gayet doğru. Fakat yeni bir oyun bilgisayarı toplayacak olanlar 5400 RPM yerine 7200 tercih etmek isteyeceklerdir aralarındaki neredeyse olmayan fiyat farkından dolayı. Ayrıca bu konunun açılış amacı gibi benim de bu yaptığım tamamen genellemedir yani kesinlikle yanlıştır, mutlak doğru olduğunu ifade etmiyorum yanlış anlamayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı