HDD neden tamamen bad sector olmuş?

cyberius

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, elimde Seagate marka bir laptop HDD bulunmakta. Bu HDD'ye 5 kere art arda format attım ve disk tamamen bad sector olmuş, sizce sebebi nedir?
Tarama tamamen bitti ama elimde o görsel yok.

1683326395440.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Darbe kaynaklı veya çok hareket ettiyse ondan kaynaklı bir durumdur, cayır cayır çalışan bir diskini RAM takmak için kasayı yatay pozisyona getirdiğim icin direkt badsector oldu. Sizde de aynı durum olabilir. Ve evet benim diskim ile aynı marka model.

Bu rehber ile onarım deneyin. Bu program bad sector'leri bloke ediyor. İşe yarıyor ama o diske fazla güvenmeyin.

Bu rehber ile onarım deneyin. Bu program bad sector'leri bloke ediyor. İşe yarıyor ama o diske fazla güvenmeyin.

O programı bilinçsizce kullanırsan sistemi kitlersin verilerin gider. Çünkü dediğin gibi bloke ediyor yani sorunlu bölümü kapatıyor. Onarmıyor. Zaten fiziksel Bad Sector'u onarma diye bir şey de yok. Ayrıca çok fazla bad sector olduğundan yine bu programın çok kısa vadede iş göreceğini söyleyebilirim arkadaşın diski çöp olmuş durumda acil sistemden çıkartması gerekmekte güvenip te veri falan depolamamalı.

Arkadaşlar selam, elimde Seagate marka bir laptop HDD bulunmakta. Bu HDD'ye 5 kere art arda format attım ve disk tamamen bad sector olmuş, sizce sebebi nedir?

Eki Görüntüle 1768094
10-15 tane olsa tamam lakin yarısı hasar görmüş diskin. Verileri kurtardıktan sonra sistemden çıkarmalısınız. Nedenine gelince bir anda böyle bir şey fiziksel müdahale ile olur.

Seagate kadar boş bir marka görmedim. HDD'lerinin hepsi de kolaylıkla bozulabiliyor, diğer markaların HDD'lerine kıyasla. Seagate'den uzak duruyorum, mümkün oldukça da çevremdekileri uzak tutmaya çalışıyorum.
Bu doğru değil. 6 yıllık harici HDD kullanıyorum. Halen güzel performans sunuyor.

Bu doğru değil. 6 yıllık harici HDD kullanıyorum. Halen güzel performans sunuyor.

Aynen hocam. Üzerindeki etiketi zor okunan eski bir Seagate diskim var. Ve hâlâ sorunsuz çalışıyor. Sağlık %99. :)

Sizde sorunlu olması o markayı kötü yapmaz.

Koskoca Seagate nasıl sorunlu olabilir hocam? Şu an bile özellikle hard disk teknolojisine öncülük ediyorlar birçok noktada. Elbette sorun yaşamış olabilirsiniz ancak bu tüm ürünleri sorunlu olduğu anlamına gelmemektedir bence.
Seagate kadar boş bir marka görmedim. HDD'lerinin hepsi de kolaylıkla bozulabiliyor, diğer markaların HDD'lerine kıyasla. Seagate'den uzak duruyorum, mümkün oldukça da çevremdekileri uzak tutmaya çalışıyorum.

Eki Görüntüle 1768094
İlk defa bu şekilde bir şey gördüm durum belki daha farklı olabilir. Yerinizde olsam low level format atarak tekrar denerdim. Bu şekilde diskin içindeki her şey bölümleriyle birlikte siliniyor tabii ki bunu unutmayın varsa yedek almanız gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı