HDD neden tamamen bad sector olmuş?

cyberius

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, elimde Seagate marka bir laptop HDD bulunmakta. Bu HDD'ye 5 kere art arda format attım ve disk tamamen bad sector olmuş, sizce sebebi nedir?
Tarama tamamen bitti ama elimde o görsel yok.

1683326395440.png

Son düzenleyen: Moderatör:
6 yıldır sorunsuz çalışmış, ömür garantisini zaten aşmış. Firma daha neyi garantileyecek? Zaten sözünde durmuş. Fanboyluk mu oluyor bu?
Tamam kardeşim ne diyeyim şimdi sen devam et Seagate'den o zaman. Sen sorunsuz kullanıyorsun diye herkes sorunsuz mu kullanacak? Benim elimdeki bozuk disklerin hepsi Seagate hepsi de 1TB altı diskler. Ben sevmiyorum, almıyorum aldırtmıyorum. Sen kullan, kullandır. Dediğim gibi kişisel fikrimi belirttim.

Konu sahibine 4 tane Seagate HDD 3 ay dayanmış.

Yere düşürmüşlerdir.

Seagate kadar boş bir marka görmedim. HDD'lerinin hepsi de kolaylıkla bozulabiliyor, diğer markaların HDD'lerine kıyasla. Seagate'den uzak duruyorum, mümkün oldukça da çevremdekileri uzak tutmaya çalışıyorum.
Dünyada hdd üreten 3 firma var zaten. Biri wd, biri seagate, diğeri toshiba. Diğer hdd markalarının içteki mekanik kısmı da bu üç marka tarafından üretilir. Diğer markalar dediğinin mekanik kısmının seagate olma olasılığı yüksek. ;)
Bu dediğim hdd için geçerli, ssdler için durum farklı.

Son düzenleme:
Benzer bir durum başka bir diskte başıma gelmişti, nedeni ise düşürülen diskin okuyucu kafasının flex kablo bağlantısının bir kısmının kopması sonucu artık diskin tam üzerinde değil, yanına gelecek şekilde okumaya çalışması idi. (yani asıl diskte sorun yoktu fakat okuyucu kafa diski okuyamıyordu)

Disk içinde önemli veriler olmadığından çöpe atmıştım. Zaten kopan parça diske sürtündüğü için kurtarılabileceğinide düşünmedim.

Kısa cevap: Okuyucu kafa sorunu olabilir.

Seagate olmasıyla alakası nedir anlayamadım.

Kişiden kişiye değişir bu fakat arkadaşa bir tık katılıyorum yeni aldığım sistemde 1 yılda 3 farklı 1 TB Seagate HDD değiştirdim gariptir ki çabuk bozuluyor anlamadım sonrasında 1 TB Samsung 970 EVO SSD ve Toshiba HDD taktım şu an için ikisinde de sorun yok.

Seagate'in sorunlu olduğu bir gerçek, bende Seagate kullanıyorum ama tabii ki benim kullanma sebebim 6 TB'lık skyhawk surveillance diski beleşe getirmiş olmamdan dolayı amcamın bir otelin deposunda kullanılmamış kamera kayıt sistemlerinden birini alması ile ve içinden çıkan bu çıkan HDD'yi bana vermesiydi. .D Testlerini yaptım ve herhangi bir sıkıntısı yok ama ileri zamanlarda ne olacağını bilemem.

Dosya Ekleri

• 20221218_225838.jpg
    20221218_225838.jpg
    111,2 KB · Görüntüleme: 13

Yeni konular

Geri
Yukarı