HDD ömrü öğrenme

musti9784653

Hectopat
Merhaba 2TB'lık bir HDD'm var 3yıldır laptopumda kullanıyorum ne kadar ömrü kaldığını nasıl öğrenebilirim ve ömrü biterse ne olur? Kullanılamaz hale mi gelir?

Ömrünü gösteren uygulamalar doğru değil diye biliyorum ama sağlığını öğrenebilirsin. Windows'u sağlığı düşük HDD'ye kurmazsan problem olacağını düşünmüyorum.

Ne zaman kullanılamaz hale gelir bunu kimse bilemez. Elektronik aletin verimlilik ve sağlığını etkileyen bir çok faktör vardır.
Aniden bir bakmışsın HDD' deki dosyalara ulaşamıyorsun. Veya yavaş yavaş kendini belli eder. Ses yapma, okuma yazmada yavaşlık vb.

3 yıl hala iyi bir rakam. Benim 250GB'lık 3,5 harddisk'im var en az 9 yıl önce topladığım bilgisayarımda kullanmıştım, aldığım zamanda da eski bir harddisk idi. Bugünün 4TB'lık HDD'si gibiydi. İnanmayacaksınız ama hala sağlıklı.

Konuya geri dönecek olursam: CrystalDiskMark ile HDD'nin hızını ölçün ve HDD'nin olması gereken aktarım hızıyla karşılaştırın. İlk 2 ve son 2 satır birbiri ile benzer ayrıca HDD'nin olması gereken hızına yakın ise HDD sağlıklıdır. Ayrıca laptopda kullandığınıza göre 2,5'luk bir HDD olsa gerek, 2,5'luk HDD'ler genelde daha ömürlü olur; yani daha uzun süre dayanır.

3 yıl hala iyi bir rakam. Benim 250GB'lık 3,5 harddisk'im var en az 9 yıl önce topladığım bilgisayarımda kullanmıştım, aldığım zamanda da eski bir harddisk idi. Bugünün 4TB'lık HDD'si gibiydi. İnanmayacaksınız ama hala sağlıklı.

Konuya geri dönecek olursam: CrystalDiskMark ile HDD'nin hızını ölçün ve HDD'nin olması gereken aktarım hızıyla karşılaştırın. İlk 2 ve son 2 satır birbiri ile benzer ayrıca HDD'nin olması gereken hızına yakın ise HDD sağlıklıdır. Ayrıca laptopda kullandığınıza göre 2,5'luk bir HDD olsa gerek, 2,5'luk HDD'ler genelde daha ömürlü olur; yani daha uzun süre dayanır.
anlamadım şimdi,benimki iyi mi kötü mü?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (142).png
    Ekran Görüntüsü (142).png
    67,2 KB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı