HDD sağlığı için hangisi kabul edilmeli?

cotanak28

Kilopat
Daha fazla  
HP Omen 17-CB007NT 7BT12EA adlı laptopu yaklaşık 12 ay önce aldım. İlk aldığım gün diskin kafa attığından şüpheleniyordum. HP'yi arayıp durumu izah ettim. Birlikte BIOS'tan HP'nin kendine özel test aracıyla HDD'yi test ettik sorun yoktu. Bende 3. parti yazılımlarla kontrol ettiğimde sorun göremedim. Aradan 12 ay geçti öylesine bir bakayım dedim, 3. parti yazılımla kontrol ettiğimde HDD sağlığının yüzde 17'ye düştüğünü gördüm. Hemen telefonla müşteri hizmetlerini arayıp durumu tekrar izah ettim. Yine BIOS'tan test yaptık herhangi bir sorun gözükmedi HDD ile ilgili. Fakat 2 farklı programdan baktığımda HDD sağlığı yüzde 17. bu durumda hangisine güvenmeliyim HP'ye mi yoksa 3. parti yazılımlara mı? (HD sentinel, HD Tune Pro)

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2020.10.30 - 22.21.16.90.png
    Desktop Screenshot 2020.10.30 - 22.21.16.90.png
    39,7 KB · Görüntüleme: 65
  • Desktop Screenshot 2020.10.30 - 22.24.04.30.png
    Desktop Screenshot 2020.10.30 - 22.24.04.30.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 73
HP Omen 17-CB007NT 7BT12EA adlı laptopu yaklaşık 12 ay önce aldım. İlk aldığım gün diskin kafa attığından şüpheleniyordum. HP'yi arayıp durumu izah ettim. Birlikte BIOS'tan HP'nin kendine özel test aracıyla HDD'yi test ettik sorun yoktu. Bende 3. parti yazılımlarla kontrol ettiğimde sorun göremedim. Aradan 12 ay geçti öylesine bir bakayım dedim, 3. parti yazılımla kontrol ettiğimde HDD sağlığının yüzde 17'ye düştüğünü gördüm. Hemen telefonla müşteri hizmetlerini arayıp durumu tekrar izah ettim. Yine BIOS'tan test yaptık herhangi bir sorun gözükmedi HDD ile ilgili. Fakat 2 farklı programdan baktığımda HDD sağlığı yüzde 17. bu durumda hangisine güvenmeliyim HP'ye mi yoksa 3. parti yazılımlara mı? (HD sentinel, HD Tune Pro)

Hocam 3. parti yazılımlar doğru söylüyor. Bence içindeki verileri hemen yedekleyin.

3. parti yazılımlara güveniniz. Bios'tan yaptıkları testler okuma yazma kafaları ile ilgili testler olmalıdır. Yaptıkları testlerde sorun çıkmaması diskin sorunsuz olduğu anlamına gelmiyor.

Peki bu sağlığın düşmesine sebep olan nedir? Sistem dosyaları ve oyun dosyalarım ssd'de kayıtlı yani hdd'yi sadece depolama aracı olarak kullanıyorum. Diskin yaklaşık 150 gb'ını kullanıyorum. Nvdia'nın anında yeniden oynatma teknolojisini devamlı kullanmaktayım ve kayıt yeri hdd buna sebep olan bu olabilir mi? Teşekkürler.

Laptopu sarsmanız diskin bozulmasına neden olabilir. Diske veri yazıldıkça bozuk sektörler oluşmaz. Disk ömrünün sonuna gelmiş gibi gözüküyor. 2000 saat çalışmış olsa bile.

Laptopu sarsacak hiç bir hareket yapmadım aldığımdan beri masaya bırakacakken hep bir santimlik yükseklikten bırakıyorum yavaş bir şekilde. Bir kaç kere kenarı kapıya çarpmıştı taşırken o da çok ufak bir şey. Sebebi buysa ki bence değil kullanmayalım o zaman bebek gibi bakalım laptopa.

HDD:

s-440e8674465f35e6607cd315736c5c6cdd01abf1.jpg

Şaka bir yana yedeklemelisiniz.

Geri
Yukarı