HDD sağlığının %20 çıkması neden kaynaklı olabilir?

Umut Karan

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar,

Yakın zamana kadar hiç sorunu olmayan, sağlık seviyesi %100 olan disk kısa süre içerisinde (görsellerde eklenen grafikte görebilirsiniz) sağlığı %20 olarak gördüm.
Bunu görünce bad sector vardır diye öncelikle HD tunepro ile taradım (yavaş modda) oradan sonuç alamayınca USB üzerinden Boot ederek HDD Regenerator ile tarattım ancak onda da herhangi bir bad sector gözükmedi. Sorunun ne olduğunu anlayamadım diskte vurma, düşme gibi olaylar yaşanmadı. 12000 saat çalışmış disk zaten kurtul ondan diyecekleri anlıyorum ancak 2TB bir HDD bile 800-900 liralara dayanmış durumda, bu tip öneriler yerine sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum zaten yedeklerimi diğer HDD içerisine kaydettim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    47,5 KB · Görüntüleme: 75
  • WhatsApp Image 2020-10-04 at 19.47.33.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-04 at 19.47.33.jpeg
    34,8 KB · Görüntüleme: 76
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 68
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    34,7 KB · Görüntüleme: 76
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    34,9 KB · Görüntüleme: 92
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    28,8 KB · Görüntüleme: 73
Selamlar,

Yakın zamana kadar hiç sorunu olmayan, sağlık seviyesi %100 olan disk kısa süre içerisinde (görsellerde eklenen grafikte görebilirsiniz) sağlığı %20 olarak gördüm.
Bunu görünce bad sector vardır diye öncelikle HD tunepro ile taradım (yavaş modda) oradan sonuç alamayınca USB üzerinden Boot ederek HDD Regenerator ile tarattım ancak onda da herhangi bir bad sector gözükmedi. Sorunun ne olduğunu anlayamadım diskte vurma, düşme gibi olaylar yaşanmadı. 12000 saat çalışmış disk zaten kurtul ondan diyecekleri anlıyorum ancak 2TB bir HDD bile 800-900 liralara dayanmış durumda, bu tip öneriler yerine sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum zaten yedeklerimi diğer HDD içerisine kaydettim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Kaç yıllık HDD? Zamanla bad sector oluşmuş olabilir.

Kaç yıllık HDD? Zamanla bad sector oluşmuş olabilir.

Alalı çok oldu ama kullanmamıştım kutusunda duruyordu son 2.5 yıldır belki 3 yıldır kullanıyorum. Aynı şekilde Bad Sector olduğunu düşündüm ancak görsellere eklediğim gibi taramalarda Bad Sector gözükmüyor, açıkçası bende ona takıldım o yüzden sorunu bulmak istiyorum belki mekanik bir arızadır diye düşünüyorum ama HDD'nin sesinde bir değişiklik, vursa, vızlama yok. Teşekkürler.

Yüksek sıcaklıktan dolayı oluşmuş olabilir. Diski yere düştüyse sarsıldıysa olabilir. Bad sector gözükmemesinin sebebi disk onları kullanıma kapattı zaten.

Yüksek sıcaklıktan dolayı oluşmuş olabilir. Diskin yere düştüyse sarsıldıysa olabilir. Bad sector gözükmemesinin sebebi disk onları kullanıma kapattı zaten.

Yüksek sıcaklık hatası benim de gözüme takıldı ancak kasamdaki fanlardan biri tam olarak HDD bölmesini soğuttuğu için anlam veremedim. Yere düşmedi hiç onu kafadan eledim. Sıcaklık olayı dediğiniz gibi olabilir ama gerçekten ilginç aynı kasada 1 yıla yakındır hep aynı işlemler yapıldı aynı oyunlar oynandı yakın zamanda bu hale gelmesi gerçekten anlam veremiyorum. Cevap için teşekkürler.

Alalı çok oldu ama kullanmamıştım kutusunda duruyordu son 2.5 yıldır belki 3 yıldır kullanıyorum. Aynı şekilde bad sector olduğunu düşündüm ancak görsellere eklediğim gibi taramalarda bad sector gözükmüyor, açıkçası bende ona takıldım o yüzden sorunu bulmak istiyorum belki mekanik bir arızadır diye düşünüyorum ama HDD'nin sesinde bir değişiklik, vursa, vızlama yok. Teşekkürler.

Maalesef ömrünün sonuna geliyor fakat orada yazan süre pek de gerçekçi olmayabilir orada mesela 2 yıl yazıyorsa 1 yıl içerisindede ömrü dolabilir veya 5-6 yıl dayanabilir tavsiyem çok zorlu işlemlere sokmayın.

Maalesef ömrünün sonuna geliyor fakat orada yazan süre pek de gerçekçi olmayabilir orada mesela 2 yıl yazıyorsa 1 yıl içerisindede ömrü dolabilir veya 5-6 yıl dayanabilir tavsiyem çok zorlu işlemlere sokmayın.

Haklısınız, yedeklerimi diğer HDD'ye gördüğüm gibi aktardım artık gittiği yere kadar sanırım :). Teşekkürler cevap için.

Disk çok çalışmamış 12 bin saat çok fazla değil. Bad sector dışında bir sorunu olmadığı için diski normal olarak kullanabilirsiniz sadece önemli verilerinizi depolamayın.

Geri
Yukarı