HDD SATA ve boyutları neye göre seçilmeli?

Playstor

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Bıraktı

24.02.2023
Meslek
Bıraktı 24.02.2023
Arkadaşlar eski HDD'min SATA'sı 2.5 ben yeni bir HDD alacağım ama bulduğum HDD SATA 3.5. ben bunu alıp kullansam ne sorun yaşarım? HDD'nin SATA'sını neye göre seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin dedikleriniz diskin fiziksel boyutu. 3.5" diskler masaüstünde kullanılır, 2.5" diskler daha küçüktür laptoplarda kullanılır. SATA dediğimiz şey diskin veri aktarım arabirimi. SATA, SATA 2, SATA 3 şeklinde teknolojileri var. Eğer laptop kullanıyorsanız 2.5" disk alacaksınız, masaüstü ise hem 3.5" hem 2.5" olur fakat 2.5" diski sabitleyecek yer bulamayabilirsiniz masaüstünde.

Sizin dedikleriniz diskin fiziksel boyutu. 3.5" diskler masaüstünde kullanılır, 2.5" diskler daha küçüktür laptoplarda kullanılır. SATA dediğimiz şey diskin veri aktarım kablosu. SATA, SATA 2, SATA 3 şeklinde teknolojileri var. Eğer laptop kullanıyorsanız 2.5" disk alacaksınız, masaüstü ise hem 3.5" hem 2.5" olur fakat 2.5" diski sabitleyecek yer bulamayabilirsiniz masaüstünde.

Hocam pek anlamıyorum HDD'lerden orada yazanı söyledim sanırsam karıştırmışım.
Sizin dedikleriniz diskin fiziksel boyutu. 3.5" diskler masaüstünde kullanılır, 2.5" diskler daha küçüktür laptoplarda kullanılır. SATA dediğimiz şey diskin veri aktarım arabirimi. SATA, SATA 2, SATA 3 şeklinde teknolojileri var. Eğer laptop kullanıyorsanız 2.5" disk alacaksınız, masaüstü ise hem 3.5" hem 2.5" olur fakat 2.5" diski sabitleyecek yer bulamayabilirsiniz masaüstünde.

Laptop kullanıyorum peki nasıl anlayacğım aktarım kablosunun SATA kaç olduğunu.

Laptop kullanıyorum peki nasıl anlayacağım SATA kaç olduğunu?
Diskin modelini belirtirseniz size söyleriz. Ayrıca laptop için 2.5" boyutunda disk almanız gerekir, az önce de belirttim. CrystalDiskInfo yazılımını çalıştırıp bir ekran görüntüsü atarsanız mevcut diskinizin SATA kaç olduğuna bakabiliriz. Genellikle SATA 3 oluyor günümüz diskleri. Fakat bazı eski modellerde SATA 2'ye de sıkça rastlanıyor.

Diskin modelini belirtirseniz size söyleriz. Ayrıca laptop için 2.5" boyutunda disk almanız gerekir, az önce de belirttim. CrystalDiskInfo yazılımını çalıştırıp bir ekran görüntüsü atarsanız mevcut diskinizin SATA kaç olduğuna bakabiliriz. Genellikle SATA 3 oluyor günümüz diskleri. Fakat bazı eski modellerde SATA 2'ye de sıkça rastlanıyor.

Hocam biraz bekleteceğim bilgisayarı çalıştırmam lazım.

2.5" diskler dizüstünde, 3.5" ise genellikle masaüstü bilgisayarlarda kullanılır.

sas.png

Ayrıca bu tarz aparatlarla masaüstüne bağlayabilirsiniz. 2.5 inç USB 2.0 Sata Hdd Harddisk Çevirici Kablo

Bu kablo ile 2.5 inç Notebook disklerinizi ve SSD lerinizi direk olarak bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Ürünün özellikleri sayfada yazar. Hangisi size uygunsa.

Son düzenleme:
SATA 2 bir disk. Fakat SATA 3 disk takmaya engel değil, dediğim gibi SATA 1, 2 ve 3 birbirine tamamen uyumlu. SATA 1 ve 2 artık pek kalmadı, olanlar ise 2. el. Bu sebeple SATA 3 bakmanızı tavsiye ederim.

Hocam yani SATA 3 alırsam takabilirim ve çalıştırabilirim öyle değil mi?

Hocam yani SATA 3 alırsam takabilirim ve çalıştırabilirim öyle değil mi?
Evet, çalıştırabilirsiniz. 2.5" boyutunda olmasına dikkat edin. Gidip masaüstü diski alırsanız işiniz zor :) Takmayı bilmiyorsanız onun için ayrı bir konu oluşturup yardım alabilirsiniz. Diski almadan önce öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı