HDD takılma sorunu

baranaltas

Hectopat
Merhabalar herkese,
Evde olduğumuz bu dönemde TYT çalıştıktan sonra biraz CS:GO oynamak istiyorum. Faceit oynuyoruz. Oyun içi takılmalardan mı bahsetsem yoksa maça bağlanma süresinden mi bilemiyorum. Maça en erken 3 dakika içinde bağlanıyorum. Bazen 5 dakikalık sürede giremeyip ban yediğim de oluyor. Oyun içi droplar zaten hiç bitmiyor. Bunun nedeni HDD büyük ihtimalle. Kafayı yemek üzereyim. Çözüm nedir bilen var mı?

Windows 10.
5400 RPM Toshiba HDD.
4 GB RAM.
i5-8250U.
NVIDIA MX-110.

Sisteminizin özellikleri hiç iyi değil. Win 10 işletim sisteminde 4 GB RAM işkence gibi bir şey sistem zaten 2.5 GB'ını kullanıyor yükseltme şansınız varsa 8 GB olarak yükseltme yapın. HDD yerine SSD'ye geçmeniz sizi ve sistemi rahatlatacaktır.

1. MX110 zaten oyun için tasarlanmış ekran kartı değil. Yani düşük FPS'den şikayetiniz varsa sebebi bu.
2. 5400 RPM HDD'yi mümkünse SSD değilse 7200 RPM HDD ile değişin.
3. Çok küçük ihtimal fakat sisteminiz hem Windows 10 hem 4 GB RAM var hem de oyun oynuyorsunuz :) RAM kaynaklı droplar da olabilir.

Sisteminizin özellikleri hiç iyi değil. Win 10 işletim sisteminde 4 GB RAM işkence gibi bir şey sistem zaten 2.5 GB'ını kullanıyor yükseltme şansınız varsa 8 GB olarak yükseltme yapın. HDD yerine SSD'ye geçmeniz sizi ve sistemi rahatlatacaktır.
Modlu bir Windows kullanırsa aslında boşta 1.1 GB'ye kadar düşüyor. (Kendim denedim)

hdd olduğuna emin misin? çünkü bu durumda bilgisayarın da düzgün çalışmaması gerekir. Bilgisayarı ne zaman aldın(en son termal macun ne zaman değiştirdin)

5400RPM zaten oyun ve işletim sistemi için yavaş. Takılma sorunu HDD'deki bad sectörlerden kaynaklanıyor olabilir.
hdtune ile tarama yaptım ve bad sector göremedim.
hdd olduğuna emin misin? çünkü bu durumda bilgisayarın da düzgün çalışmaması gerekir. Bilgisayarı ne zaman aldın(en son termal macun ne zaman değiştirdin)
1 yıl kadar oldu.Termal macun değiştirmedim.
1. MX110 zaten oyun için tasarlanmış ekran kartı değil. Yani düşük FPS'den şikayetiniz varsa sebebi bu.
2. 5400 RPM HDD'yi mümkünse SSD değilse 7200 RPM HDD ile değişin.
3. Çok küçük ihtimal fakat sisteminiz hem Windows 10 hem 4 GB RAM var hem de oyun oynuyorsunuz :) RAM kaynaklı droplar da olabilir.
Düşük fps problemim yok.Yeni nesil oyunları oynatamıyorum tabiki ama fps'im çoğu oyunda yüksek(orta seviyedeki oyunlar)
Cevaplarınız için teşekkürler.SSD ve 4GB RAM sorunun çözümü sanırım.

Tahminlerim üzerinden gidecek olursam eğer bilgisayarınızı Hepsiburada gibi bir Online alışveriş sitesi üzerinden aldınız ve ihtimalen üretim yılı 2018 olması lazım ne yazık ki yorumlarda belirtikleri gibi 5400 RPM HDD ve 4 GB RAM bir Windows sistem için çok düşük ama HDD değiştirmeden önce bir genel temizlik(kompresör ile hava tutma, macun değişimi vs.) iyi olacaktır.

Geri
Yukarı