HDD yerine SSD kullanmak

cante12

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bir tane SSD bulunuyor sistemimde ve windows yüklü kendisinde. Birde HDD var 1TB ve oyun program vb şeyler yüklü. Şimdi ben bu HDD'yi 1TB SSD ile değiştirmek istiyorum. Yani alacağım SSD'yi HDD kullandığım gibi kullanacağım. Büyük boyutta dosyalar (oyunlar) yazma, silme programlar vb yani sorum HDD gibi dayanabilecek mi onu merak ediyorum. Samsung veya Adata tercih edeceğim. 1 senenin sonunda ömrü bitmez değil mi?

Depolama gibi işlemlerde HDD daha sağlam. SSD ise daha hızlı. Ömrü biraz şansınıza ve nasıl kullanacağınıza bağlı.

Ayrıca SSD'ler için eksi bir yan var. HDD bozulduğu zaman az olsa bile veri kurtarabiliyorsunuz ama SSD bozulduğu zaman veri kurtarmak imkansız denebilecek kadar zor.

Ben hiç öyle bir şey duymadım internettede bulamadım SSD'yi HDD gibi kullandığınızda bir şey olacağını düşünmüyorum çünkü SSD HDD dediğimiz şeyin daha performanslısı.

Yeni nesil SSD'ler fazlasıyla uzun ömürlüdür. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Değiştireceğim demişsiniz. Onun yerine SSD ekleyin, Windows'u ona kurarsınız. HDD'yi çıkarmaya gerek yok.

Depolama gibi işlemlerde HDD daha sağlam. SSD ise daha hızlı. Ömrü biraz şansınıza ve nasıl kullanacağınıza bağlı.

Ayrıca SSD'ler için eksi bir yan var. HDD bozulduğu zaman az olsa bile veri kurtarabiliyorsunuz ama SSD bozulduğu zaman veri kurtarmak imkansız denebilecek kadar zor.
Sağlamlıkdan kastınız ne bilmiyorum ama her açıdan SSD daha mantıklı. Yani hareketli parçaların kaderine bağlı olmak sağlamlıksa yorum yapmayacağım. Ömür konusu hepsinin kullanımına ve ürünün kalitesine göre değişiyor. Kesin bir şey var ise o da SSD ömrünün daha uzun olduğu.
@cante12 Benim de planım 1 TB SSD almak. Bu arada hayati verilerimi/dosyalarımı bulutta saklıyorum. SSD'yi HDD gibi kullanmak daha mantıklı. Çünkü daha iyi depolama birimi :)

Sağlamlıkdan kastınız ne bilmiyorum ama her açıdan SSD daha mantıklı. Yani hareketli parçaların kaderine bağlı olmak sağlamlıksa yorum yapmayacağım. Ömür konusu hepsinin kullanımına ve ürünün kalitesine göre değişiyor. Kesin bir şey var ise o da SSD ömrünün daha uzun olduğu.
@cante12 Benim de planım 1 TB SSD almak. Bu arada hayati verilerimi/dosyalarımı bulutta saklıyorum. SSD'yi HDD gibi kullanmak daha mantıklı. Çünkü daha iyi depolama birimi :)

Sağlamlık derken ömrü kast ettim. :D HDD'ler daha uzun süre dayanıyor.

Sağlamlık derken ömrü kast ettim. :D HDD'ler daha uzun süre dayanıyor.

Zamanında önceki kullandığım SSD 1.5 sene dayanmıştı. Gene windows yüklüydü ancak biraz fazla yoğun kullandığım için o kadar dayandı. Burada yüksek boyutlu oyunları yükleyip silmekten falan bahsediyorum yani o yüzden soruyorum. Tamam dayanıklı ancak yarı yolda bırakma olasılığı sanki HDD'den fazla gibi. 😄😕

SSD'lerin ömrü kısa değil demedim. HDD'ler daha uzun ama. Eğer düzgün bir ortamda sabit dururlarsa yıllarca sorunsuz kullanılabilir. Ayrıca daha yavaş yazma-okuma işlemi yaparlar aşınma daha azdır.

Zamanında önceki kullandığım SSD 1.5 sene dayanmıştı. Gene windows yüklüydü ancak biraz fazla yoğun kullandığım için o kadar dayandı. Burada yüksek boyutlu oyunları yükleyip silmekten falan bahsediyorum yani o yüzden soruyorum. Tamam dayanıklı ancak yarı yolda bırakma olasılığı sanki HDD'den fazla gibi. 😄😕

İsterseniz SSD alın ama bozulduğunda veri kurtarma şansınız yok. ( Çok az. )

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı