HDD yüzünden mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 8.1

MustafaCoskun25

Picopat
Daha fazla  
Herkese selam. Benim düşük bütçeli bir bilgisayarım var. Önceden bilgisayar sorunsuz çalışıyordu. Şimdi sürekli HDD'den yazma sesi geldikten sonra biiiip şeklinde bir ses geliyor. Bu ses rahatsız edici düzeyde artarsa bilgisayar mavi ekran verip yeniden başlatıyor. Şimdi ne yapmalıyım. Yeni bir HDD'ya da SSD'mi almalıyım yoksa bu HDD'yi tamir mi ettirmeliyim? Minidump dosyalarını altta paylaştım. Biraz fazla oldukları için klasör şeklinde atıyorum.

Minidump dosyaları: Minidump - Google Drive

Sistem özellikleri;
Intel H55 (anakart)
i5 650 (işlemci)
4 GB RAM.
Seagate 320 GB HDD.
SSD yok.
300W PSU.

Çok fazla dosya var ama inceleyeceğim kardeşim.
Sorunun çok net şekilde HDD aygıtında. "Internal Power Error" mavi ekran hataları da yüksek ihtimal ise PSU kaynaklı, muhtemelen sistemini besleyemiyor PSU.

HD Tune ile diskine "Error Scan" yap ama "Quick Scan" kapalı olsun.
Ayrıca bütçen yetiyor ise SSD tercih et yok elvermiyor ise HDD alman gerekecek ama sağlam olmalı.

Son düzenleme:
Çok fazla dosya var ama inceleyeceğim kardeşim.
Sorunun çok net şekilde HDD aygıtında. "Internal Power Error" mavi ekran hataları da yüksek ihtimal ise PSU kaynaklı, muhtemelen sistemini besleyemiyor PSU.

HD Tune ile diskine "Error Scan" yap ama "Quick Scan" kapalı olsun.
Ayrıca bütçen yetiyor ise SSD tercih et yok elvermiyor ise HDD alman gerekecek ama sağlam olmalı.
Öncelikle çok sağolasın kardeşim. Yani HDD de sorun olduğu belli. Bu arada HD tune ile o testi yapmıştım. Error scan yapınca baya bir kırmızı bulmuştu. Ama hiç PSU nun yetersiz olduğunu düşünmemiştim. Tavsiyen nedir? Ne yapmalıyım? Bütçem var sıkıntı değil.

HDD diskini sistemden en kısa sürede ayır ve emekli et. Genelde Internal Power Error yazısını görünce sistemin yeterli güç beslemediği çıkarımını yapıyoruz. Bazen de ekran kartı sürücüsü kaynaklı diyoruz. Ekran kartı sürücünü bir güncellemeyi dener misin? Eğer hata kaybolursa bundan kaynaklıdır, eğer kaybolmaz ise PSU kaynaklıdır.

Internal Power hatası da disk kaynaklı. Bu hatanın güç ile bir ilgisi olmuyor.
Bir USB'niz varsa HDD Regenerator programını ona atıp sektörleri onarmayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Internal Power hatası da disk kaynaklı. Bu hatanın güç ile bir ilgisi olmuyor.
Bir USB'niz varsa HDD Regenerator programını ona atıp sektörleri onarmayı deneyebilirsiniz.
Dediğinizi şimdi deniyorum. İlgilendiğiniz için teşekkürler.
HDD diskini sistemden en kısa sürede ayır ve emekli et. Genelde Internal Power Error yazısını görünce sistemin yeterli güç beslemediği çıkarımını yapıyoruz. Bazen de ekran kartı sürücüsü kaynaklı diyoruz. Ekran kartı sürücünü bir güncellemeyi dener misin? Eğer hata kaybolursa bundan kaynaklıdır, eğer kaybolmaz ise PSU kaynaklıdır.
Yani şimdi ekran kartım yok. Onboard kullanıyorum. Onuda bir kaç kere güncellemeyi denedim ama olmadı. 2012 biraz eski gelmişti çünkü. Bide önceden sistemim de ekran kartı vardı. Bu seferde memory managament diye bir mavi ekran alıyordum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    515,1 KB · Görüntüleme: 28

Yeni konular

Geri
Yukarı