HDD'de sıkıntı var mı?

dogantopuz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Laptopum kapandıktan sonra açılırken "Reboot and select proper Boot device or insert Boot media in selected Boot device and press a key" hatası alıyorum. Önce 4 ay önce aldım fakat bu olduğunda sadece BIOS ekranı açıldı, tekrar başlattım ve düzeldi. Sonra 2 ay sonra bu hatayla karşılaştım kapatıyorum açıyorum olmuyor. Sonra bir süre sonra bir başlatıyorum bilgisayarı sanki hiçbir şey olmamış gibi. HD Tune Pro ile normal hızda (quick scan değil yani) tarattım 4 saat sürdü ve 0 bad sector var. Health kısmının ekran görüntüsü ise aşağıda.
Sıkıntının harddiskimde olup olmadığını nasıl anlarım? Temassızlık kaynaklı olabilir mi sizce? Sanırım bir ara laptopumun kasasından vida düştü -takriben 6 ay önce- ve bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat temassızlık olsa bir anda düzelip hiçbir şey yokmuş gibi kapanana kadar devam eder mi? Bilgim olmadığı için soruyorum yardımlarınızı bekliyorum :)
1637357753578.png
1637358474707.png
1637358906831.png
1637358922683.png

Son düzenleme:
Merhaba,
Laptopum kapandıktan sonra açılırken "reboot and select proper boot device or insert boot Media in selected boot device and press a key" hatası alıyorum. Önce 4 ay önce aldım fakat bu olduğunda sadece BIOS ekranı açıldı, tekrar başlattım ve düzeldi. Sonra 2 ay sonra bu hatayla karşılaştım kapatıyorum açıyorum olmuyor. Sonra bir süre sonra bir başlatıyorum bilgisayarı sanki hiçbir şey olmamış gibi. HD Tune Pro ile normal hızda (quick scan değil yani) tarattım 4 saat sürdü ve 0 bad sector var. Health kısmının ekran görüntüsü ise aşağıda.
Sıkıntının harddiskimde olup olmadığını nasıl anlarım? Temassızlık kaynaklı olabilir mi sizce? Sanırım bir ara laptopumun kasasından vida düştü -takriben 6 ay önce- ve bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat temassızlık olsa bir anda düzelip hiçbir şey yokmuş gibi kapanana kadar devam eder mi? Bilgim olmadığı için soruyorum yardımlarınızı bekliyorum :)
Eki Görüntüle 1220402

CrystalDiskInfo ve HD sentinel sonuçlarını atın.

Bu hata arayüzden kaynaklı olabilir. Eğer imkanınız ve tecrübeniz varsa laptopun içini açıp diskle anakartı birleştiren bağlantıyı kontrol eder misiniz?
Biraz daha tecrübeniz varsa Torx tornavidayla HDD'nin PCB'sini söküp alttaki bağlantı pedlerini silgiyle silmeyi deneyebilirsiniz.
Bir şey yapamam diyorsanız yazılımsal olarak müdahele kısıtlı.

CrystalDiskInfo ve HD sentinel sonuçlarını atın.
Ekledim.
Bu hata arayüzden kaynaklı olabilir. Eğer imkanınız ve tecrübeniz varsa laptopun içini açıp diskle anakartı birleştiren bağlantıyı kontrol eder misiniz?
Biraz daha tecrübeniz varsa Torx tornavidayla HDD'nin PCB'sini söküp alttaki bağlantı pedlerini silgiyle silmeyi deneyebilirsiniz.
Bir şey yapamam diyorsanız yazılımsal olarak müdahele kısıtlı.
Ben maalesef yapamam ama şirketin bilgisayarcısına götürüp göstericem o halde.

Ben maalesef yapamam ama şirketin bilgisayarcısına götürüp göstericem o halde.
Evet iyi olur, diskte problem yok ama bağlantı noktasında bir problem var. İçini açıp slotu gözle kontrol edecek. Oksitlenme varsa temizleyip kapatacak. Yine problem devam ederse veya oksitlenme gözükmüyorsa diskin içindeki pedlere müdahele edecek.

Bilgisayarı vermeden önce yedeklemenizi tavsiye ederim. Yanlış bir hamlede disk kullanılmaz olabilir. Yedeklemeden vermeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı