HDD'den SSD'ye klonlam sonrası bilgisayar açılmıyor

impheatus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi. Halihazırda 1TB hard diskimin olduğu laptopa Kingston A2000 250 GB SSD taktım. Klonlama işlemi yapmadan önce Windows 10 format attım. Öncelikle SSD ile beraber verdikleri Acronis True Image ile klonlamayı denedim fakat beceremedim. Sevgili @Recep Baltaş arkadasımızın YouTube kanalında videosunu gördüm ve oradaki talimatları izleyerek klonlama işlemini tamamladım. Ardında BIOS ayarlarından SSD'yi birincil disk işaretledim ve restart attım. Gayet güzel çalışıyordu. Sonrasında HDD'yi diskpart ile temizledim, eksik olan güncellemeleri de yükledim ve laptopa restart attım. Kurtarma seçeneği geldi. Hiçbir seçenek işe yaramıyor.

IMG_20210620_200517.jpg

Şimdi ne yapmam lazım? Bunun bir çözümü var mı? Laptopu aldığımda gelen Windows 10 mevcuttu. En son çare USB'ye Windows 10 atıp tekrar bu laptopa kurmak olacak. Bunun haricinde çözüm önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20210620_200712.jpg
    IMG_20210620_200712.jpg
    112,3 KB · Görüntüleme: 159
  • IMG_20210620_200730.jpg
    IMG_20210620_200730.jpg
    121,4 KB · Görüntüleme: 132
  • IMG_20210620_200740.jpg
    IMG_20210620_200740.jpg
    170,1 KB · Görüntüleme: 114
  • IMG_20210620_200747.jpg
    IMG_20210620_200747.jpg
    155,9 KB · Görüntüleme: 113
Klonlama esnasında sorun olmuş olabilir tekrar klonlamayı dene istersen. Ya da sıfırdan normal kurulum yap.
Eski diski takınca Windows açıyorsa
Klon diski takınca açılmıyorsa klonla ilgili sorun var BIOS ile ilgisi yoktur.

Hocam, hata yapmışsınız. UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olur. SSD değil. EFI olarak HDD kaldığı için Boot olmuyor. Kurulum USB`si ile onarmayı deneyin. Klonlama sonrası yapılması gereken işlemleri rehberde bulabilirsiniz.

Klonlama esnasında sorun olmuş olabilir tekrar klonlamayı dene istersen. Ya da sıfırdan normal kurulum yap.
Eski diski takınca Windows açıyorsa.
Klon diski takınca açılmıyorsa klonla ilgili sorun var BIOS ile ilgisi yoktur.

Eski diskin içini sildim hiçbir şeyy yok.

USB'ye Windows 10 atıp başlangıç onarma kullanarak çözülebilir.

Evet bunu deneyecegim diğer bilgisayara geçtim hemen Windows 10 kurulum USB hazırlayım umarım düzeltebilirim. Yoksa sıfırdan kurulum gerçekten uzun sürece driverları flan bulmak tek tek yüklemek vs.

Hocam, hata yapmışsınız. UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olur. SSD değil. EFI olarak HDD kaldığı için Boot olmuyor. Kurulum USB'si ile onarmayı deneyin. Klonlama sonrası yapılması gereken işlemleri rehberde bulabilirsiniz.

Teşekkürler bende tam bu konuya bakıyordum :)
UEFI bootlader onarım konusundaki yönergeleri HDD için denedim olmadı. Şu an SSD için bir aşamadayım hangi partı seceyim?

IMG_20210620_222411.jpg

Sonunda çözdüm umarım devamlılığı vardır. Şimdi nasıl çözdüğümü anlatayım.
UEFI Bootloader Onarma Rehberi bu konu genel anlamda yardımcı olamadı bir türlü istediği dosyayı oluşturamadım. Fakat bu konunun içindeki baska bir video benim sorunumu şu an için çözmüş gibi duruyor. Video ile konu arasındaki tek fark sanırım /f: All değil UEFI demeliymişim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm sunan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim. Herkes için umarım uzun soluklu bir çözüm olur. Bakalım laptopa bir restart atayım tekrar aynı şeyi yaşayacak mıyım?
Bir haftadır sorun yok devam :)

Son düzenleme:
Yaptığınız hatadan birisi klon işlemi sonucunda sistemin sağlıklı bir şekilde açıldığından emin olmadan eski diskteki verileri silmek. Klonlama işleminin %100 çalışma garantisi yoktur. Klon sonrası sistemin boot edememesi gibi sorunlar yaşanabilir. Klonlama işleminin başarılı olduğunu görmeden eski diskin içeriğini silmeyin.

Geri
Yukarı