Araç kiralamada başkası sürebilir mi?

Arif.krbltt

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yazın 12 saatlik için araç kiralasam tatil için kız arkadaşımla ehliyetimi yeni aldım. Baktım 2 sene ehliyet sahibi olmak gerekiyormuş. Teslimi ve teslimatı aracın babam yapsa ama aracı ben sürsem sorun olur mu yasak mı? Ya da cezası var mı? Bilenler yazarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kiralama sözleşmesinde aracı kimlerin süreceği önceden belirtilmelidir. Sözleşmede yer almayan sürücüler haricinde başkaları aracı kullanamaz.

Sorun olur. Sürmeye yetkiniz yok. Herhangi bir kaza durumunda başınızı ağrıtırlar.

Kiralık aracı size teslim ederken sadece siz mi kullanacaksınız yoksa başkası da kullanacak mı diye sorarlar. Sözleşmeye diğer kullanıcının adı soyadı vb. bilgileri yazılır ve imza atılır. Aksi taktirde başkası kullanmamaz. Kullandı diyelim herhangi bir kaza vb. durumunda sıkıntı yaşanır.

Ya isimleri verirken benim de ismim imzam olur aracı kiralayanın ehliyeti tamam 2 yılı geçmiş ama benim geçmedi daha yeni çıkartacam hatta. Yani sorduğum şey şu, aracı kiralayanın ehliyeti tamam sıkıntı yok ama ben süreceğim yine de 2 yılı geçmesi mi gerekiyor?

Ya isimleri verirken benim de ismim imzam olur aracı kiralayanın ehliyeti tamam 2 yılı geçmiş ama benim geçmedi daha yeni çıkartacam hatta. Yani sorduğum şey şu, aracı kiralayanın ehliyeti tamam sıkıntı yok ama ben süreceğim yine de 2 yılı geçmesi mi gerekiyor?
Evet gerekiyor. Sizi yazmazlar.

Aynen öyle, ehliyet yaşının 2'yi geçmesini istemelerinin sebebi aracı sürecek kişinin acemi olmaması.

Geri
Yukarı