HDD'den tıkırtı sesi geliyor

Nasıl? Cidden mi? Ben bu sesli Harddiskle 2 yıl Laptop kullandım. Yakında hatta kronik sorunlu ASUS-X542UR hakkında konu açıcam.

Sektör okuma sorunu olabilir. Hd tune'den error scan yapın.

Herhangi bir hata vermedi, test bitince yine kafa ütülemeye başladı.

Benzer bir ses benim diskten de geliyordu. Kendiliğinden düzeldi. 2 yıldan fazla bir süredir de sıkıntısız çalışıyor. Yazma-okuma hızı normale göre biraz düşük ama onu da 7-8 yıllık olmasına veriyorum.

Verileri yedeklemek ile iyi yapmışsın ancak ben çöpe gideceğini sanmıyorum, umarım yani😀

Ben yeni HDD alayım bunu da biraz dinlendireyim. Amazon'da zaten Ocak sonuna kadar iade var. Mors alfabesiyle iletişim kuruyor HDD benimle.

Çıkardığı sesi paylaşsanız iyi olur.

Şu videodaki copy-paste sesinin daha metalik halini durmadan 3-5 saniye boyunca yapıyor. Sonra biraz soluklanıp yine aynısını yapıyor. Teste soktuğumda, verileri okurken veya yazarken oldukça sessiz ve eskisi gibi çalışıyor. Ne zaman boşa düşse başlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Boşta başka bir şey yapıyor olabilir. Arka plan testi gibi. Verileri yedeklediyseniz endişelenmeye gerek yok. Rahatsız oluyorsanız güç ayarlarında disk kapatma süresini azaltırsınız.

Boşta başka bir şey yapıyor olabilir. Arka plan testi gibi. Verileri yedeklediyseniz endişelenmeye gerek yok. Rahatsız oluyorsanız güç ayarlarında disk kapatma süresini azaltırsınız.

Eski laptop HDD'sine yedekledim sonra ikisini de söktüm kasadan. Yatsınlar bakalım 1-2 gün sonra takar test ederim ona göre sipariş geçerim. Zaten fiyatı fırlamış HDD'lerin belki Cuma günü tekrar indirime girer.

Dün yaklaşık 300 GB civarı dosya transfer ettikten sonra birden bu sesi yapmaya başladı. Boştayken aralıklarla tıkırtı sesi kendisini tekrarlıyor. Az önce içindeki tüm dosyaları başka bir HDD'ye transfer ettim. Transfer esnasında tüm tıkırtı sesi kesilmişti ancak şu anda içi boş olmasına rağmen devam ediyor. Yaklaşık 10 yıllık bir HDD herhangi bir sağlık sorunu görünmüyor ama bir çözümü var mı yoksa yenisini mi alayım?

Gelen ses buna benziyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Okuma yazma hızları 180/170MB, bunlar da sağlık durumu;

Eki Görüntüle 1224074

Eki Görüntüle 1224073
Zamanında eski bilgisayarımda 7-8 yıllık HDD böyle tak tuk ses yapıyordu. İlerleyen sürede 15 dakikada açılan bir sistem haline geldi. Özetle bir an önce yenisini al.

Yeni konular

Geri
Yukarı