HDD'den zayıf sektör kayboldu

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
Yakın zamanda Linux dahil olmak üzere, birden fazla işletim sistemi denedim ve bir süredir Hard Disk Sentinel programında kullanmış olduğum HDD'de '1 tane zayıf sektör tespit edildi' yazıyordu. Şimdi programı açtığımda ise zayıf sektör gözükmüyor:

hdd.PNG

Sanırım 'Bad sector' ile 'Zayıf sektör' aynı anlama geliyor. Bu durumda bilgisayara format atarak bad sectorü yok mu etmiş oldum? Bir sorun yaşanır mı? Daha önce format attığımda yok olmamıştı.

@Assecreed

Son düzenleme:
Yakın zamanda Linux dahil olmak üzere, birden fazla işletim sistemi denedim ve bir süredir Hard Disk Sentinel programında kullanmış olduğum HDD'de '1 tane zayıf sektör tespit edildi' yazıyordu. Şimdi programı açtığımda ise zayıf sektör gözükmüyor:

Eki Görüntüle 1021757

Sanırım 'bad sector' ile 'zayıf sektör' aynı anlama geliyor. Bu durumda bilgisayara format atarak bad sectorü yok mu etmiş oldum? Bir sorun yaşanır mı? Daha önce format attığımda yok olmamıştı.

@Asscreed

Sorun olmaz zaten bad sector olsa bile Smart o sectoru kapatıp üzerinde data varsa yedek sectorlere alıyor.

Siz format atınca bu durumu ortadan kaldırmışsınız bir süre sonra eğer gerçekten bozuk varsa program tespit edecektir.

Sanırım 'Bad sector' ile 'Zayıf sektör' aynı anlama geliyor.
Aynı anlama gelmiyor. Bad sector diskin kullanıma kapattığı bozuk sektörler zayıf sektörler ise durumu belli olmayan başarılı bir şekilde okunmak için bekleyen sektörlerdir. Başarılı bir şekilde okunursa disk bu sektörü tekrar kullanabilir ya da bozuk olarak işaretleyebilir.
Bir sorun yaşanır mı?
Yaşanmaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı