HDD'nin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

hdd resim1.png

Durum resimde göründüğü gibi. Başlat dediğimde de 10 saniye bekliyor ve alttaki resimdeki hatayı veriyor.
hdd resim2.png

BIOS-STORAGE'de ise sadece AHCI-RAİD seçme ayarı var ve AHCI seçili. Altta bir de SATA Hot Plug ayarı var ama ne işe yaradığını bilmiyorum. Hot Plug ayarları da her SATA portu için "disabled" durumda. Zaten Hot Plug ayarlarını "enabled" yapıp ta denedim fakat bir şey değişmedi. Ayrıca SSD ile HDD'nin SATA ve SATA güç kablolarını da değiştirdim. Yani kablolarda da bir sorun yok. @Mr_YAMYAM
Low Level Format programıyla HDD'ye format atmayı denediğimde de alttaki resimdeki hataları alıyorum.
hdd resim3.png

Son düzenleme:
Bu şekilde halletmemiz zor gibi görünüyor.
Sistem diskin, yani SSD, EFI tablosu ile biçimlendirilmiş.
Doğal olarak diğer diski kullanabilmen için de aynı protokolü kullanman gereklidir. BIOS konfigürasyonlarını bilemediğim için şunu yap diyemiyorum, ama BIOS'a girip STORAGE seçeneklerini görüntüleyebilirsen ancak sonuca gidebiliriz.
Ya da teknik anlatımlara girmeyip şöyle bir yol izleyebiliriz.
Elinde boş bir external HDD kutusu var ise bu HDD yi kutuya takarak biçimlendirmeyi bir dene.

Bu şekilde halletmemiz zor gibi görünüyor.
Sistem diskin, yani SSD, EFI tablosu ile biçimlendirilmiş.
Doğal olarak diğer diski kullanabilmen için de aynı protokolü kullanman gereklidir. BIOS konfigürasyonlarını bilemediğim için şunu yap diyemiyorum, ama BIOS'a girip STORAGE seçeneklerini görüntüleyebilirsen ancak sonuca gidebiliriz.
Ya da teknik anlatımlara girmeyip şöyle bir yol izleyebiliriz.
Elinde boş bir external HDD kutusu var ise bu HDD yi kutuya takarak biçimlendirmeyi bir dene.
Hocam BIOS'un her yerine baktım. Dediğim ayarlar dışında bir şey yok. Konfigürasyon ayarlarında işte AHCI MODE ve RAİD MODE var. Altında da SATA portları için Hot Plug açma/kapatma seçenekleri var. Başka da bir şey yok.

Oralarda biryerlerde depolama aygıtları için...
ENHANCED.
COMPITABLE
Gibi ibareler olması lazım. Buraya erişebilir de ayarlarını COMPITABLE yapabilirsen, belki sorunu düzeltebiliriz.
Tabii ki bu seçenekten sonra HOST controller'in AHCI anlamayabilecektir. Doğal olarak işletim sistemin çalışmayabilecektir.
BIOS seçeneklerini tam bilemediğim için kesin yolu belirtemiyorum.
Kısaca şunu belirtebilirim.
Sistem diskin SSD olup, hızlı çalışabilmesi için GPT yöntemi ile biçimlendirilmiştir. Doğal olarak, işletim sisteminin yüklenildiği diskinin özelliklerinde başka bir diski depolama aygıtı olarak kullanabilirsin demektir.
Sen işletim sistemi için SSD kullandığın için, diğer diskin aynı özellikleri taşımayacaktır.
Bu iki diskin sistemde tanılanabilmesi için BIOS seçeneklerinden en uygun seçeneği uygulamalısın.
Forum yetkililerimiz ve @Ali Güngör bu gibi işlerle daha fazla uğraştıkları için kısa yoldan sana tarif edebilirler.

Oralarda biryerlerde depolama aygıtları için...
ENHANCED.
COMPITABLE
Gibi ibareler olması lazım. Buraya erişebilir de ayarlarını COMPITABLE yapabilirsen, belki sorunu düzeltebiliriz.
Tabii ki bu seçenekten sonra HOST controller'in AHCI anlamayabilecektir. Doğal olarak işletim sistemin çalışmayabilecektir.
BIOS seçeneklerini tam bilemediğim için kesin yolu belirtemiyorum.
Kısaca şunu belirtebilirim.
Sistem diskin SSD olup, hızlı çalışabilmesi için GPT yöntemi ile biçimlendirilmiştir. Doğal olarak, işletim sisteminin yüklenildiği diskinin özelliklerinde başka bir diski depolama aygıtı olarak kullanabilirsin demektir.
Sen işletim sistemi için SSD kullandığın için, diğer diskin aynı özellikleri taşımayacaktır.
Bu iki diskin sistemde tanılanabilmesi için BIOS seçeneklerinden en uygun seçeneği uygulamalısın.
Forum yetkililerimiz ve @Ali Güngör bu gibi işlerle daha fazla uğraştıkları için kısa yoldan sana tarif edebilirler.
Hocam yeterince ilgilendiniz çok sağolun. BIOS'ta dediğiniz seçenekleri hala bulamadım. Ama artık bakıcam bir çaresine. Bu arada anakartım MSİ B350M Gaming Pro. BIOS'ta bu ayarların nerede olduğunu bilen varsa gözünü seveyim bir el atsın. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı